$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בנק ישראל יפקח על מאגר האשראי הארצי

משרדי המשפטים והאוצר ויתרו על הפיקוח על המאגר, שיוקם כדי להגביר את התחרות בין הבנקים

תומר ורון 07:0604.08.15

בנק ישראל יפקח על מאגר נתוני האשראי שצפוי לקום. בכך באה לסיומה המחלוקת בין בנק ישראל לאוצר סביב חוק נתוני האשראי, שעיכבה את פרסום הדו"ח הסופי של ועדת דורפמן לקידום הנושא.

 

 

הדו"ח הסופי, שצפוי להתפרסם היום, הוא תולדה של ועדה בין־משרדית בראשות סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן, ומטרתה להניח את התשתיות להקמת מאגר נתונים ארצי שיעניק דירוג אשראי לכל ישראלי, למעט מי שיבקש שלא להיכלל בו. המאגר יהיה משותף לכל הגופים המעניקים אשראי כדי להגדיל את התחרות בין הבנקים, להפחית את הריביות על הלוואות, לשפר את היציבות הפיננסית של המשק ולאפשר לבנק ישראל ולמקבלי ההחלטות להתבסס על נתונים שלא קיימים היום.

 

במשרד המשפטים ויתרו על תפקיד המפקח מפני שלטענתם יש לתת את סמכויות הפיקוח לגופים המפקחים על האשראי. באוצר רצו תחילה לפקח על המאגר בעצמם אך לבסוף ויתרו גם הם, כך שהנושא יהיה בסמכותו של בנק ישראל, וטרם הוחלט אם יהיה בסמכות המפקחת על הבנקים.

בשבועיים האחרונים התחולל מאבק סביב החוק, שכן במשרד המשפטים ובבנק ישראל סברו כי כוונתו של כחלון לקדמו בחוק ההסדרים אינה מתאימה לחוק בעל משמעויות רחבות כל כך.

 

בסוף השבוע שעבר הסכימו הצדדים כי החוק ייצא מההסדרים ויקודם בלו"ז מקביל לו. כחלון, שהציג השבוע את עיקרי התקציב, אף קבע כי החוק יחוקק עד 19 בנובמבר.

 

המפקחת על הבנקים. טרם ידוע אם הפיקוח יהיה בסמכותה המפקחת על הבנקים. טרם ידוע אם הפיקוח יהיה בסמכותה צילום: אריאל שרוסטר

 

האחריות לחיבור למערך התשלומים תילקח משב"א

 

בנק ישראל ממליץ לקחת לידיו את השליטה המחשובית בשוק כרטיסי האשראי מידי שב"א (שירותים בנקאיים אוטומטים).

כיום שב"א, שנמצאת בבעלות חמשת הבנקים הגדולים, מפעילה את מערך התשלומים בין המנפיק לסולק של כרטיס האשראי, כותבת ומכתיבה כיצד ניתן להתחבר למערכת שלה ומייצרת בעצמה את התוכנה – מה שחוסם כניסת מתחרים חדשים לשוק. עד לא מזמן המערכת של שב"א אף לא היתה ערוכה טכנית לחבר אליה סולקים חדשים.

 

בבנק רוצים להקים ועדה תחת סמכותם שתקבל את השליטה על דרך ההתחברות למערכת. לאחר השינוי, המערכת של שב"א תהיה מערכת להעברת כספים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x