שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

הצד של הספקים: ככה מגה לא תצליח לשרוד את תקופת החגים

גם אם בית המשפט יאשר למגה את הסדר הנושים הרי שהרשת צפויה לקנות לעצמה חמצן לשבועות ספורים. הספקים יסרבו להעביר סחורה ללא ביטחונות, הרשת תתקשה להציג תחרות למבצעי ראש השנה בענף והצרות שוב יסגרו על החברה

נורית קדוש 08:2914.07.15
לפני כשבוע, במהלך אחת הפגישות שקיים עם ספקים, שיפר יו"ר מגה אביגדור קפלן את מתווה הסדר החוב שהציע להם בהתחייבות לשלם עבור כל הסחורה שתוזמן עד סוף יולי במזומן. באותו רגע לא היה לגמרי ברור מדוע קפלן מתנדב לשלם במזומן מקופתה המצומקת של מגה, אולם נוכח עמדת הספקים כפי שהיא באה לידי ביטוי באמירות ומסמכים שצירפו להצבעתם, אפשר להבין שקפלן העריך שגם אם יצליח לכפות על נושי מגה הסדר רחוקה הדרך להבטיח את המשך קיומה של הרשת.

 

התשלום במזומן לשבועיים שאחרי תקופת הביניים שקצב בית המשפט וצפויה להסתיים היום נועד להבטיח את המשך האספקות של המוצרים לחנויות הרשת ולהקנות לקפלן שהות לנסות להגיע להבנות חדשות עם הספקים. זאת על רקע סירובם להמשיך ולשלוח סחורה למגה ללא קבלת ערבויות מהבעלים.

 

מבטחות האשראי מגבילות

 

החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) היתה הנושה הגדול היחיד עד כה שהתנה את הסכמתו להסדר בהזרמת הון או העמדת בטוחות לאספקות עתידיות, אולם ספקים רבים צפויים לנהוג כמותה. שטראוס אמנם הצביעה בעד ללא הסתייגויות, אולם הודיעה כי "החברה לא תוכל להגדיל את חשיפת האשראי שלה כלפי מגה". הסיבה לכך היא בין היתר סירובה של מבטחת האשראי כלל ביטוח להיענות לדרישת קפלן ולפתוח קווי אשראי חדשים. חברת ביטוח האשראי בססח הודיעה לספקים שהיא מבטחת, ובראשם תנובה, כי תסכים להמשיך להעמיד את מסגרת הביטוח הקיימת, אולם לא מעבר לכך.

 

משמעות הדברים היא שהספקים המעוניינים בהמשך הגנת ביטוח האשראי יספקו למגה סחורה רק בהיקף הסכום שתשלם להם על חובות העבר. כך, פירעון של חלק מחובות העבר יאפשר לספקים לשלוח לרשת סחורה בסכום הנפרע. מנכ"ל מגה רביב ברוקמאייר הודה באסיפת הנושים כי אם הספקים יסרבו להגדיל את החשיפה לרשת ויספקו רק בהיקף פירעון חובות העבר, "זה יעמיד סימן שאלה על התרוממות מגה".

 

סניף מגה בעיר. תשלום במזומן עד סוף יולי סניף מגה בעיר. תשלום במזומן עד סוף יולי צילום: אוראל כהן

 

החשש יתממש בספטמבר

 

המצב אליו נקלעה מגה נרשמה בסמוך למועד בו נדרשה הרשת לשלם לספקים על הקניות המוגברות שביצעה לקראת חג הפסח. בקרב הספקים מעריכים כי גם אם מגה תצליח לשרוד את אוגוסט, היא תתקשה להציב תחרות ראויה לשאר הרשתות על רקע ההיערכות למכירות ראש השנה. מדובר בתקופה בה הספקים שותפים למבצעי הוזלות משמעותיים והקמעונאים יוזמים הוזלות נוספות. סירובם של ספקים מהותיים להגדיל חשיפה משמעו הימנעות משיתוף פעולה מסוג זה, אשר יעמיק את נחיתותה של מגה ביחס למתחרותיה.

 

החשש הכבד של הנושים הוא שסיוע למגה לקראת ראש השנה יוביל בחודשים שאחרי החגים למצב אליו נקלעו כעת, רק שחובם יהיה גבוה יותר וללא כיסוי. אם הבעלים שרגא בירן יאות לדרישת הנושים ויזרים לרשת מאות מיליוני שקלים, תמונת המצב תשתנה ומגה עשויה להינצל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x