$
משפט

בעקבות ייצוגית נגד המשטרה: יבוטלו קנסות בגובה 13.7 מיליון שקל ממצלמות המהירות בכביש 65

תובעת שנסעה בכביש ואדי ערה וחויבה בקנס של 750 שקל על נסיעה במהירות מופרזת, טענה כי התמרורים במקום התירו נסיעה במהירות גבוהה מכפי שנטען נגדה - והובילה לביטול 14,147 דו"חות

זוהר שחר לוי 20:3113.07.15

תביעה ייצוגית שהוגשה על גביית קנסות שלא כדין ממצלמת מהירות הסתיימה בשבוע שעבר לאחר שהמשטרה הודיע כי תיקנה את המחדל ותבטל את הקנסות השגויים, הנאמדים ב-13.7 מיליון שקל. בהתאם לכך, אישר בית המשפט את דחייתה של התביעה ופסק לתובעת 100 אלף שקל גמול ולבא כוחה שכר טרחה בגובה 800 אלף שקל.

 

התובעת הייצוגית, כרמית כהן, תיארה בתביעתה שהוגשה בינואר 2014 לבית המשפט המחוזי בתל אביב, קנס שקיבלה על מהירות מופרזת לאחר שנקלטה במצלמות המהירות. לפי התביעה, נסעה כהן בכביש 65 ממזרח למערב כשמצלמת מהירות של המשטרה צילמה אותה במהירות 108 קמ"ש ולביתה הגיעה הודעת קנס בגובה 750 שקל. סכום זה, כפי שנכתב בהודעת הקנס, חושב בהתאם לכך שהמהירות המותרת בקטע הכביש היא 80 קמ"ש.

 

מצלמת מהירות מצלמת מהירות צילום: תומר הדר

 

אולם, על פי התביעה, המהירות המותרת במקום אינה 80 קמ"ש כי אם 90 קמ"ש, מאחר והצומת שבו חלפה הנהגת ביטלה את תמרורי הגבלת המהירות של 80 קמ"ש, ולכן גביית הקנס "הייתה שלא כדין". לשיטת התובעת, מאחר שעברה את המהירות המותרת בפחות מ-25 קמ"ש, הקנס שקיבלה היה אמור להיות 250 שקל בלבד.

 

כהן, באמצעות עוה"ד חן שטיין וליאת שטיין, ביקשה לאשר את התביעה כייצוגית ותרה - בשם כל הנהגים שקיבלו הודעות קנס בגובה 750 שקל בשל ביצוע עבירה זהה לשלה באותו קטע כביש - להשיב את סכומי הקנסות שגבתה המשטרה שלא כדין. התביעה הועמדה על סכום כולל של 28.8 מיליון שקל.

 

בתגובה לתביעה, הודיעו נציגי המשטרה, באמצעות עו"ד טל זרקוב לבית המשפט כי יש לדחות את התביעה על הסף בטענה כי "המסלול" שבו נקטה אינו מתאים לשם ביטול קנסות פליליים וכי התובענה אינה כשירה להתברר כייצוגית מאחר שהקבוצה איננה הומוגנית, שכן כל נהג נסע באותו כביש במהירות שונה.

 

במקביל הגישה המשטרה גם הודעת חדילה שבה טענו כי התמרורים במקום תוקנו עוד לפני הגשת התביעה, כך שעתה היא רשאית לגבות קנס של 250 שקל. עם זאת, הודעת החדילה לא התייחסה לנושא ביטול הקנסות לנהגים שנדרשו לשלם 750 שקל. בטרם התקיים דיון בנושא הודיעה המשטרה על ביטול כל הקנסות שהוטלו על חברי הקבוצה, בין אלה ששילמו ובין אלה שטרם שילמו.

 

לפי נתוני המשטרה, מדובר ב-14,147 דוחות, שכוללים הן את הנהגים ששילמו והן את אלה שטרם שילמו. קבוצת הנהגים ששילמו מונה 8,533 דוחות וסכומם עומד על 9.5 מיליון שקל, מספר הדו"חות שטרם שולמו יהיה –5,614 דוחות המצטברים ל- 4.2 מיליון שקל. סכום ההשבה הכולל עומד על כ-13.7 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x