שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ: "בעיית הרגולטור בהקמת תחנות הכוח פרטיות זהה לזו של משק הגז"

היום הוענקו רישיונות ייצור ואספקת חשמל לשלוש תחנות כוח פרטיות, בבעלות דוראד, דליה אנרגיות ומשאב, ולתקופה של 20 שנה

ליאור גוטמן 11:3613.07.15

"לא אכנס היום לוויכוחים שהיו בעבר איזה רגולטור צודק יותר או פחות. רגולטור צריך להיות צודק אבל גם מהיר, והבעיה של הקמת תחנות הכוח הפרטיות זהה לזו של משק הגז: כל משרדי הממשלה רבו וגרמו יחד נזק של מיליארדים בכך שמאגרי הגז לא פותחו ונתקעו באדמה. עשינו מתווה גז טוב שחייב לנוע קדימה" - כך אמר הבוקר (ב) שר האנרגיה יובל שטייניץ.

 

הדברים נאמרו במסגרת הענקת רישיונות ייצור ואספקת חשמל לשלוש תחנות כוח פרטיות ולתקופה של 20 שנה. תחנות הכוח הן בבעלות דוראד, דליה אנרגיות ומשאב, שלושתן בעלי כושר ייצור שיגיע בחודש הבא לכ-1,800 מגה וואט, שהם כ-13% מכושר ייצור החשמל במשק. חוזי החשמל החדשים יוגבלו לתקופה של חמש שנים כדי לאפשר מעבר של לקוח מתחנת כוח אחד לשנייה.

 

שטייניץ כינה את מעמד חתימת רישיונות האספקה כ"יום היסטורי" שיביא לטענתו לפתיחת שוק החשמל לתחרות, למרות שדוראד כבר עובדת יותר משנה עם רישיון זמני ואילו זה של דליה היה אמור להגיע אליה בכל מקרה שכן רק בשבוע שעבר היא החלה להפעיל את התחנה. אז איפה התחרות הכללית במשק? זו תגיע, אולי, כאשר תחנות הכוח הפרטיות יוכלו למכור חשמל גם ללקוחות ביתיים. הנושא היה אמור להיות מוסדר במסגרת הרפורמה הכללית בחברת החשמל אולם נכון להיום הוא תקוע עד להודעה חדשה או עד לגיבוש חוק ייעודי.  

 

הטקס היום. מימין: איתן מאיר, אלי אסולין, יובל שטייניץ, אורית פרקש-הכהן ומשה קפלינסקי הטקס היום. מימין: איתן מאיר, אלי אסולין, יובל שטייניץ, אורית פרקש-הכהן ומשה קפלינסקי צילום: באדיבות משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים

 

למרות האופטימיות, חלק מהמנכ"לים שנכחו באירוע ביקרו קשות על הרגולציה הישראלית שטובה, כך לטענתם, רק ב"תקיעת מקלות בגלגלים". מנכ"ל משאב משה קפלינסקי ניצל את האירוע כדי לבקר קשות את רשות החשמל, הרגולטור שאחראי בין השאר על תחנות הכוח, כמו גם את שאר הרגולטורים האחראים על משק החשמל במשרד האנרגיה: "אני לא מבין על איזה יום חג מדברים פה. אני שנה וחצי מחכה לרישיון, והתקופה הזאת כוללת שלושה חודשי השבתה של התחנה. בסופו של דבר לא היתה לי ברירה והגשתי בג"ץ נגד המדינה כדי לקבל רישיון, ומי שמכיר אותי (קפלינסקי כיהן כסגן הרמטכ"ל - ל"ג) יודע מה זה אומר עבורי להגיש בג"ץ נגד המדינה". לדבריו, הבנקים וגופי המימון "ישבו לו על הראש" בניסיונות להבין מדוע הענקת הרישיון תקועה בגופים הממשלתיים השונים חודשים ארוכים.

 

גם מנכ"ל דליה אנרגיה איתן מאיר אמר כי אינו "יודע אם מדובר ביום חג אבל בהחלט מדובר ביום משמעותי. עברו 10 שנים מיום התכנון של התחנה שלנו ועד ליום ההפעלה בשבוע שעבר. התחלנו פעילות כשלא הייתה רגולציה אבל הנחישות מוכיחה שאפשר, ואני מקווה שהחתימה של שר האנרגיה על הרישיונות היא רוח חדשה".

 

מנכ"ל דוראד אלי אסולין היה יותר מתון ורק ברך על המוגמר, זאת כאשר הרישיון המקורי שניתן לו לפני מספר שבועות כלל אפשרות אספקה גם ללקוחות פרטיים ולא רק לגופים עסקיים גדולים. לרוע מזלו של אסולין מינהל החשמל במשרד האנרגיה סירב לפתוח את שוק החשמל לתחרות מלאה, ולכן הרישיון שהוא קיבל היום מתאים רק ללקוחות הקיימים שלו, כלומר ללקוחות עסקיים גדולים. אסולין אמר ש"נשמח להתפתח ולספק בעתיד חשמל גם לכלל המשק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x