שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הותר לפרסום: שני ישראלים מוחזקים בעזה

עכשיו אפשר לומר את מה שהוסתר במשך עשרה חודשים: צעיר מאשקלון חצה בספטמבר את הגבול הדרומי ונכנס לרצועת עזה. השני הוא בן מיעוטים תושב חורה. בישראל ניהלו מו"מ חשאי במטרה להשיבם יחד עם גופותיהם של החיילים הדר גולדין ואורון שאול. הפרשה הותרה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות"

כתבי ynet 09:1109.07.15

שני ישראלים מוחזקים בעזה - כך הותר לפרסם הבוקר (יום ה'). הראשון הוא אברהם מנגיסטו, רווק בן 29 מאשקלון, שנמצא ברצועה מאז 8 בספטמבר 2014, לאחר שחצה את הגדר מישראל לעזה. השני הוא בן מיעוטים תושב חורה, המוכר כלוקה בנפשו. 

 

הפרסום מגיע לאחר שמנהיג חמאס חאלד משעל הצהיר כי ישראל מנהלת מגעים עם הארגון בנוגע להשבת גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע צוק איתן. עם זאת, גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי הצעיר אכן נכנס לרצועת עזה אולם לא ידוע אם הוא נמצא בידי חמאס. הפרשה הותרה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות" ו"ידיעות אשקלון". ynet מעביר משדר מיוחד בעקבות הפרסום.

 

מקור ביטחוני בכיר הוסיף שלצעיר מאשקלון יש רקע של היעדרויות מביתו: "הוא חדר לרצועה דרך החוף. אין מידע עדכני על גורלו ובתקופה הראשונה נעצר על ידי חמאס. האחריות על גורלו היא של חמאס. חמאס מכחיש שהוא אצלם. לטענתם הוא נחקר ושוחרר כי הוא לא חייל. יש מגעים לנסות להגיע למו"מ. שתי סיבות אפשרויות למה חמאס מכחיש בפנינו שאברהם בידו: או ככלי למו"מ או כי משהו חמור קרה לו. אנו פועלים לפי הנחת עבודה שהוא בחיים אף שלא התקבל עד כה סימן חיים".

 

אמו של מנגיסטו מתגוררת באשקלון ואילו אביו מתגורר במרכז הארץ. יש לו שמונה אחים ואחיות. הוא יצא מבית אמו בתחילת ספטמבר ועשה את דרכו לתוככי רצועת עזה, לאחר שחצה את גדר המערכת בצפון הרצועה, ליד חוף זיקים. מאז פעלה ישראל בחשאי מול חמאס בניסיונות להחזירו לארץ, ובמקביל להשיב את גופותיהם של שאול וגולדין ז"ל. מתחקיר צה"ל עולה כי מנגיסטו שהה בקרבת חוף זיקים בגפו, באזור הסמוך לגדר הגבול - שבו מותר לכל אזרח לשהות.

 

תצפיתנית של אוגדת עזה זיהתה תנועה חשודה בצד הישראלי של הגדר, והסיטה לכיוונו מייד את מצלמות התצפית. בשלב זה נגע מנגיסטו בגדר, וכוחות החטיבה הצפונית באוגדת עזה קיבלו על כך התרעה. תצפיתנית אף הקפיצה למקום כוח סיור, אך בדקות שחלפו עד שהכוח הגיע למקום הוא הספיק לקפוץ מעל לגדר ולעבור לצד העזתי. הלוחמים שהגיעו למקום ראו שאינו חמוש ולכן לא פתחו לכיוונו באש. מסקנות התחקיר העלו שהם הגיבו בצורה נכונה. האיש החל להתרחק מהגדר לכיוון דרום, הגיע לרצועת החוף העזתית, שם התחבר עם קבוצת דייגים מקומיים, ומאז נעלמו עקבותיו.

אברהם מנגיסטו המוחזק בשבי החמאס בעזה אברהם מנגיסטו המוחזק בשבי החמאס בעזה

 

צה"ל לא מגביל שטח שבו התנועה אסורה בקרבת הגדר, מה שמאפשר למתרחצים לשהות בחוף זיקים, למטיילים לטייל ביער בארי ולחקלאים לפתח אדמותיהם בשדות המועצות האזוריות – בכל אלה כמעט עד הגדר. המקום היחיד שבו חיילים מוזעקים להרחיק אזרחים הוא בכביש המערכת הנושק לגדר. בעשרות מקרים שאירעו השנה הגיעו פלסטינים לא חמושים מעזה לגדר במטרה לחצות אותה, אולם צה"ל תפס אותם לאחר שעשו זאת.

 

מאז שחצה מנגיסטו את הגבול לרצועה מעורבים שב"כ, אמ"ן ומתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב פולי מרדכי בנסיונות להשיבו. בחקירה של השב"כ ושל יחידת פח"ע של משטרת המחוז הדרומי התברר כי מדובר בצעיר, עולה מאתיופיה, שנהג להיעדר מביתו למשך ימים רבים. בעבר דיווחה משפחתו על שלושה מקרים שבהם יצא מהבית ולא שב. מניגסטו מוכר לשירותי הרווחה של עיריית אשקלון, ולאחר שחצה את הגבול עדכנו נציגי שירותי הרווחה את בני משפחתו במתרחש.

 

איסמאעיל הניה בשחרור גלעד שליט (ארכיון) איסמאעיל הניה בשחרור גלעד שליט (ארכיון) צילום: אי פי אי

 

חמאס: רמזים לכיוון ישראל

 

אמש הציג חמאס מיצג לרגל יום השנה למבצע צוק איתן, ובו פסל טנק מקרטון ועליו אגרוף שמחזיק דיסקית לכאורה של אורון שאול. לידה הוצבו שתי דסקיות שעליהן סימני שאלה. סביר שמדובר ברמיזה לשבוי שבידי הארגון.

 

בשבועות הראשונים אחרי שחצה מנגיסטו את הגבול שמר חמאס על שתיקה מוחלטת בעניינו אולם שלח רמזים עבים לישראל בנוגע לכך. בעצרת גדולה שקיימה הזרוע הצבאית של חמאס ברפיח כחודש לערך אחרי שחצה את הגבול ונתפס, הקימו אנשי חמאס מיצג בדמות ריבוע שחור גדול מאוד שהועמד בראש עמוד גבוה ונכתב עליו בעברית ובערבית: "קופסא שחורה".

 

איש בחמאס לא טרח להסביר את פשר השלט והוא עורר הדים גדולים הן בקרב האוכלוסייה בעזה והן בתקשורת המקומית. כולם ניסו לפענח את המסר המעורפל, ללא הצלחה. הפעם הראשונה שבה הנושא הודלף לתקשורת הייתה כחודש וחצי אחרי חשיפת המיצג. רשת אל-מיאדין הלבנונית הדליפה כי חמאס מחזיק באזרח ישראלי שנסחף לרצועת עזה בעודו שוחה בים אחרי שנכנס אליו בישראל. בחמאס ניסו להשתמש בכתבה בעובדה שמדובר בבחור ממוצא אתיופי וטענו כי ישראל אינה משקיעה כלל מאמצים בהשבתו משום שהוא כהה עור.

 

בחמאס קיוו ככל הנראה שההדלפה תצוטט בישראל אולם כלי התקשורת בארץ היו מנועים מלדווח על המקרה בשל צו איסור פרסום. כשבחמאס הבינו כי המידע לא יוכל להגיע לציבור הישראלי באמצעות התקשורת, הם החלו להפיץ אותו בכלי תקשורת ערביים מרכזיים ומשם הסיפור עשה את דרכו לתקשורת הבינלאומית וצוטט על ידי בלוגרים ידועים כמו ריצ'ארד סילברסטיין האמריקני מהבלוג "תיקון עולם".

 

לאורך כל השנה האחרונה ניסה חמאס לנצל את העובדה שהוא מחזיק באדם חי בנוסף לגופות שני החיילים הדר גולדין ואורון שאול והוא החל להפיץ כי מנגיסטו הוא חייל ולא אזרח. הדברים נאמרו על ידי בכירים בארגון כשהאחרון שבהם היה מנהיג חמאס חאלד משעל. רק אתמול הצהיר כי ישראל העבירה לו מסרים באמצעות מתווך בינלאומי על רצונה להשיב לידיה את השבוי ואת גופות החללים.

 

בכירים במערכת הביטחון שנשאלו בחודשים האחרונים על הנסיונות להשיבו, אמרו: "אנו פועלים בנושא". גורמי ביטחון הוסיפו: "זה נשאר חשאי לא כדי להסתיר מהציבור אלא כדי לאפשר מיצוי של כל מיני מהלכים".

 

כתבו: יואב זיתון, אליאור לוי ומתן צורי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x