$
בארץ

דרעי דחה את הדיון בחוק הכשרות כדי למצוא פתרון לרפורמת הקורנפלקס

לאחר שכבר הושגה פשרה לפיה החוק לא יבוא על חשבון הייבוא החליט שר הכלכלה לדחות בשבוע אם הדיון על החוק שמטרתו למנוע ממסעדות 'ליצור מצג' כי הן כשרות כאשר אין להם תעודה מהרבנות

אורי תובל 15:5605.07.15
שר הכלכלה אריה דרעי החליט לדחות בשבוע את הדיון בוועדת השרים לחקיקה על חוק איסור ההונאה בכשרות, במטרה להגיע להסכמות שיישבו את החוק עם הרפורמה לייבוא מקביל של מזון לישראל. במפלגות האחרות בקואליציה הופתעו מהצעד, לאחר שכבר הגיעו לפשרה לפיה החוק לא יחול על הייבוא. יו"ר ועדת הכספים משה גפני האשים את אנשי משרד האוצר בדחייה, ובמחאה הודיע כי ביטל פגישה אחרת איתם היום.

  

הבוקר פורסם ב"כלכליסט" כי התיקון לחוק הכשרות שמקדמת ש"ס כמעט מעקר מתוכן את "רפורמת הקורנפלקס". הרפורמה אמורה להקל מאוד על יבוא של מזון בלתי רגיש, במטרה להגביר את התחרות ולהפחית את מחירי המזון. אלא שלפי הצעת החוק של ש"ס, מכירת מוצרים מיובאים שאמנם יש להם תעודת הכשר של גופים אורתודוקסיים יהודיים מחו"ל אך בלי תעודה מטעם הרבנות – תיחשב להונאה, עבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר.

 

דרעי עדיין מחויב למה שהוא רואה כ"שמירה על הכשרות בישראל", אך מחר (ב') בכוונתו לכנס ישיבה עם אנשי המקצוע ממשרדי האוצר, הכלכלה וכנראה גם הרבנות כדי להגיע להסכמות בנושא. הבוקר הצהיר דרעי כי הוא מחויב להגברת התחרות במשק המזון. "אני מתכוון לדון עם ראשי הרבנות הראשית כדי למצוא הדרכים להסרת כל החסמים שיביאו להוזלת מחירי המזון ומאידך לשמירה על הכשרות, כפי שרוצים רוב אזרחי המדינה", אמר דרעי.

 

אריה דרעי. החלטה מפתיעה אריה דרעי. החלטה מפתיעה צילום: חיים הורנשטיין

 

בשבועיים האחרונים קיימו השותפות הקואליציוניות משא ומתן אינטנסיבי על החוק. המטרה המקורית של החוק היתה למנוע ממסעדות "ליצור מצג" שהן כשרות, כשאין להן תעודת כשרות רשמית של הרבנות – גם אם מדובר בהשגחה מטעם גורמים אחרים. ח"כ רחל עזריה, שעוד כחברת מועצה בירושלים קידמה כשרות אלטרנטיבית קהילתית בירושלים, הובילה את ההתנגדות להצעה, ובימים האחרונים כבר הגיעו הצדדים לפשרה שבה סייע גם גפני, שמסעדות יורשו לציין כי הן נמצאות "בפיקוח עצמי".

 

במקביל, הסתבר שלחוק יש השלכות קשות על יבוא מקביל של מזון. משרד האוצר הביע התנגדות חריפה לחוק והבוקר התקרבו הצדדים לפשרה שהחוק כלל לא יחול על יבוא.

 

עזריה אמרה בתגובה כי "ההצעה המקורית לתיקון החוק היתה דרקונית. אני שמחה שאנחנו מתקדמים לעבר ביטול החלת החוק על רפורמת היבוא שתוזיל את יוקר המזון בצורה משמעותית. במקביל, הנוסח שאמר שכל 'מצג' (של כשרות) ייחשב לעבירה – ירד מהפרק, ונשארה עבודה בניסוח שיאפשר פיקוח עצמי לבתי עסק שירצו בכך".

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודיע שהוא ביטל פגישה עם אנשי האוצר היום בשל הדחייה. לטענתו, הפשרה שהציע אינה פוגעת ברפורמת הקורנפלקס והתקבלה על ידי כל הצדדים. "מדובר בדחייה מיותרת ובלתי מתקבלת על הדעת", אמר גפני.

 

ב-19 ביולי ידון בג"ץ בעתירות נגד הרבנות הראשית. המפלגות החרדיות חוששות שבג"ץ יאשר הלכה למעשה במסלולי כשרות אלטרנטיביים לרבנות, ומטרת החוק היה להקל בהסרת העתירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x