$
בארץ

הגעת לגיל 80? מזל טוב, הביטוח הסיעודי שלך מתייקר ב-1,852%

זהבה עבדה קשה כל החיים כאחות בהדסה וחיכתה לפנסיה. מה היא אמורה לעשות עכשיו עם הנחיית האוצר להפסיק את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים שתעלה לה "רק" 2,830 שקל בחודש?

שאול אמסטרדמסקי 10:4705.07.15

זהבה פוקס תחגוג בספטמבר הקרוב יום הולדת 80. פוקס נמצאת כבר 15 שנה בפנסיה לאחר שאת כל הקריירה שלה עשתה כאחות בבית החולים הדסה בירושלים. לאורך כל התקופה הזו, גם בשנות העבודה וגם בשנות הפנסיה, שילמה פוקס כל חודש לחברת הראל עבור הביטוח הסיעודי שלה, שנרכש באופן קבוצתי דרך הדסה, כמו במקומות עבודה גדולים אחרים שמציעים זאת לעובדים שלהם.

 

והנה, בחודש שעבר קיבלה פוקס הודעה מחברת הביטוח הראל כי בתום חודש יוני הגיע לקיצו הביטוח הסיעודי שלה, והוא לא יתחדש יותר. מדוע? משום שהמפקחת על הביטוח במשרד האוצר קבעה כי ביטוחים סיעודיים קבוצתיים שיגיעו לתום התקופה שלהם לא יחודשו עוד מהשנה הבאה. עם זאת, חברת הראל השאירה בידי פוקס את האפשרות להמשיך לרכוש את הביטוח הסיעודי עליו שילמה כל החיים באופן פרטי.

 

קשישים סיעודיים. מצב בלתי אפשרי למי שבוטחו בביטוחים קבוצתיים קשישים סיעודיים. מצב בלתי אפשרי למי שבוטחו בביטוחים קבוצתיים צילום: אוראל כהן

 

 יש רק בעיה קטנה אחת. במקום להמשיך לשלם 145 שקל כל חודש כפי ששילמה עד כה, המחיר שלה יעלה קצת יותר מעכשיו - אם תמשיך עם הביטוח באופן פרטי. בכמה יעלה? ב-1,852% (זו לא טעות), כך שמעתה היא תיאלץ לשלם לחברת הביטוח 2,830 שקל כל חודש. כן כן, כל חודש (כל זה בזמן שהכיסוי שחברת הביטוח תעניק לה כל חודש במידה תהפוך לסיעודית יהיה בסך הכל 5,000 שקל בחודש).

 

הואיל ואין אף אדם מהיישוב שמסוגל לשלם סכומים כאלה כל חודש, בטח לא בגיל 80, המשמעות היא כי פוקס תמצא את עצמה עכשיו ללא ביטוח סיעודי, למרות שבגילה המתקדם היא בסיכון גבוה מאוד להפוך לסיעודית (אחד לשלושה), ולמרות ששילמה על ביטוח סיעודי כל חייה.

 

עתירה לבג"ץ למציאת פתרון למצב

 

בשבוע שעבר עתרה עמותת ״כן לזקן״ לבג״ץ באמצעות עו״ד יפעת סולל, בשמה של פוקס. העתירה לא הוגשה נגד חברת הראל, שכן החברה פעלה לפי הנחיות המפקחת על הביטוח. תחת זאת "כן לזקן" עתרה נגד שר האוצר משה כחלון והמפקחת על הביטוח דורית סלינגר, במטרה לחייב אותם למצוא פתרון לכל האנשים שהביטוח הסיעודי הקבוצתי שלהם פג, והם נשארים ללא כל ביטוח לאחר ששילמו עליו כל חייהם.

 

ראשית, "כן לזקן" מבקשת מבג"ץ שיורה למשרד האוצר להורות לחברות הביטוח להמשיך ולחדש את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים כל עוד המדינה לא מציעה פתרון אחר. ושנית, "כן לזקן" מבקש מבג"ץ להורות למשרד האוצר לגבש פתרון אחר, מתקציב המדינה, על מנת שאותם אנשים לא יוותרו ללא ביטוח סיעודי דווקא בגיל שבו הם כל כך זקוקים לו.

 

בארבע השנים האחרונות משרד האוצר מנסה להסדיר את בעיית הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים, אך בינתיים ללא הצלחה. התוכנית הנוכחית של האוצר היא לחייב את קופות החולים לקלוט את כל המבוטחים המבוגרים שנותרים ללא ביטוח קבוצתי בביטוחי הסיעוד של קופות החולים. הנושא נמצא בתהליך שימוע מול קופות החולים, שבעיקרון מתנגדות לכך, בין היתר בטענה כי מחיר הביטוח הסיעודי לכלל מבוטחי הקופות יעלה בגלל הסיכון שכרוך בקליטתם של המבוטחים המבוגרים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x