$
משפט

ברונו שטיין: "לא התמניתי ליו"ר ב. יאיר כי הקישור עם אברג'יל הפריע לי"

הניצב לשעבר שנחקר לאחרונה במח"ש על רקע מעורבותו בפרשת רונאל פישר, סיפר לחוקרים גם על קשריו עם ערן מלכה ויאיר ביטון. הוא הודה שביטון הציע לו 100 אלף שקל בחודש כדי לשמש יו"ר חברת הנדל"ן שבבעלותו אך הכחיש כי ידע שנסיעתו להונגריה מומנה ע"י ביטון

זוהר שחר לוי ותומר גנון 19:5925.06.15

הניצב לשעבר ברונו שטיין, שנחקר לאחרונה במח"ש על רקע מעורבותו בפרשת רונאל פישר, סיפר לחוקרים על הקשרים החברתיים עם עו"ד רונאל פישר, עם קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה ועם בעל השליטה בחברה הציבורית ב.יאיר, יאיר ביטון. "אחרי שיאיר נעצר בתיק של ב.יאיר התחושה שלי לא הייתה נוחה. אני נסעתי (לחו"ל) עם בנאדם שנעצר, שהיה קשור לארגון אברג'יל", התוודה שטיין בפני החוקרים.

 

 

שטיין נחקר תחת אזהרה במשרדי מח"ש לאחר שנחתם ההסכם בין קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה לבין מח"ש. כשבעקבות ההסכם מסר מלכה מידע נוסף, בין השאר על הניצב לשעבר ברונו שטיין.

 

שטיין נחקר בחשד לקבלת שוחד, שיבוש מהלכי משפט במרמה והפרת אמונים. "בכך שקיבלת הטבות כספיות עבורו ועבור מקורבים וכן פעלת לשיבוש חקירת מח"ש", כך לפי חוקרת מח"ש רעות בירן שחקרה את שטיין.

 

בין בשאר עלתה בחקירתו ההצעה שקיבל מיאיר ביטון, הנאשם בפרשת פישר וחשוד בפרשת הלבנת ההון בחברה הציבורית ב.יאיר, להתמנות לתפקיד יו"ר דירקטוריון החברה.

 

חוקרת: "מחומרי החקירה עולה שהיית אמור להתמנות ליו"ר ב.יאיר, תספר לי על זה".

 

שטיין: "כשהודעתי על הפרישה שלי, ביקשו ממני ללכת להיות יו"ר ב.יאיר. יאיר ביטון אמר שזה מפעל חייו ושאני אשקול ללכת לבית יאיר כדירקטור. אמרתי שאני אחשוב על זה ואת רואה את התוצאה, אני לא שם".

 

חוקרת: "מתי לראשונה הנושא הזה עלה?"

 

שטיין: "אני פרשתי ב2014, זה עלה בשנת 2014. זה אחרי שאני קיבלתי את ההחלטה לפרוש מהמשטרה ואז שאלו אותי אם אחרי הפרישה אני אהיה מוכן להיות דירקטור בחברת ב.יאיר אמרי שאני אשקול וזהו".

 

חוקרת: "איך הנושא הזה עולה? איפה? באיזה מעמד?"

 

שטיין: "רונאל פישר, אני חושב שזה היה לפני שהוא נעצר... אח"כ איזה פרק זמן אני לא יודע לומר לך שבוע, שבוע וחצי פגשנו את יאיר ביטון. לשאלתך, זה היה בירושלים וזהו, יאיר אמר שהוא יהיה שמח שנהיה שם".

 

חוקרת: "אמרת שהיית בשלבים להתמנות להיות דירקטור לב.יאיר ובסוף זה נפל. למה?"

 

שטיין: "הקישור הזה עם אברגיל מאוד הפריע לי".

 

חוקרת: "כמה רצינית הייתה ההצעה של ביטון?"

 

שטיין: "אני חושב מאוד רצינית. תראה, קודם כל אני עשיתי כמה בירורים. אתה לא יכול להתמנות ליו"ר, אתה קודם צריך להיות דירקטור ובתוך זה אני מעדיך לא להיות. לא הכרתי את התחום לעומק, אח"כ ביררתי".

 

חוקרת: "בכל זאת לא ענית לי האם ההצעה של ביטון השתכללה לרמה של איזה תנאים אתה אמור לקבל?".

 

שטיין: "כשביררתי ודיברתי איתו אם אני אתמנה כיו"ר הם דיברו על משהו סביב ה-100 אלף ברוטו בחודש. לשאלתך, הם זה יאיר ורונאל".

 

שטיין גם התבקש להתייחס לגרסתו של מלכה במח"ש, שקיבלה חיזוק גם בבדיקת פוליגרף שעבר ולפיה הוא תיאם גרסאות עם הניצב לשעבר לפני חקירת מח"ש.

 

לפי עדותו של מלכה, אחרי החקירה הראשונה שלו במח"ש, ברונו ביקש לראות אותו בדחיפות. "נפגשנו", סיפר, "בקפה קפה בגני תקווה, זה היה כמה ימים אחרי שנגמר מעצר הבית שלי. כיבינו פלאפונים, הייתה פרנויה באויר. ברונו סיפר לי במעמד הזה, לציין שרונאל היה עצור בשלב הזה וברונו ורותי נפגשים לעיתים קרובות ומועברת אינפורמציה מברונו לרותי לגבי רונאל. ברונו בא להתייעץ איתי, למעשה לבנות גרסה. נושא אחד: כל הסיפור של הטיסה והמלונות שיאיר ביטון שילם, שאלתי את ברונו שילמת משהו? הוא השיב בשלילה ואמר לי שרונאל באמצעות רותי ביקש 'הזכיר לו' שהוא שילם".

 

חוקרת: "מה הכוונה?"

 

מלכה: "ברונו אמר לי, פגשתי את רותי והיא אמרה לי שרונאל ביקש להגיד לך 'שתיזכור ששילמת' עבור הטיסות והכל, בזמן שבעצם הוא לא שילם, ברור שלא. ואז ביקשתי לדת את הסיפור, עזוב רותי, עזוב רונאל, תספר לי מה היה וברונו סיפר לי שהם נסעו לחו"ל, הכל היה על חשבונו של יאיר ביטון ושהוא מפחד שיחקרו אותו על זה. אמרתי לו, אתה נתת משהו ליאיר שאתה צריך לפחד? הוא אמר לי שלא, שהם חברים. אבל בכל זאת ניצב במשטרה שנוסע על חשבונו של מישהו שמעורב בחקירה רגישה, זה בעייתי.

 

"בכנות, ישבתי איתו לבנות גרסה. תשאלתי אותו כדי להבין מה הסיפור, הוא לא ידע כמה זה עלה בכלל. אמרתי לו שאלה ראשונה אתה כבר נופל, ישאלו אותך כמה שילמה אתה אפילו לא יודע כמה זה עלה, הוא אמר לי שאני צודק. דבר ראשון אמרתי לו תברר כמה עלה, עדת המדינה שהיא עושה את כל ההזמנות רך חברת התיירות, אמרתי לה שתפנה אליה שתדע נתונים מדויקים. הוא הכין את עצמו לגרסה שהוא שילם אח"כ במזומן לרונאל וזאת הייתה אמורה להיות הגרסה היה ותהיה חקירה. אני יודע שעדת המדינה הוציאה לו את הנתונים של כמה זה עלה, כדי שהוא יוכל להגיד כמה הוא יחזיר. זהו וברונו לא נחקר בסוף".

 

חוקרי מח"ש ביקשו לקבל את גרסתו של שטיין לאירועים." אני מבקש ממך להיזכר מתי נפגשת עם ערן לבד", ביקש ממנו החוקר אלון שפיצר. "אה, אני חושב שהיה ערב אחד, אני זוכר שפגשתי אותו בגני תקווה", השיב שטיין בחקירתו. "ישבנו ערב אחד בגני תקווה באיזה בית קפה, ישבנו איזה שעה ופטפטנו בינינו. לא דיברנו על החקירה. הוא סיפר לי שהוא עובר מצב לא פשוט. לשאלתך, אני לא יכול להיזכר מתי זה היה".

 

חוקר: "איפה זה היה?"

 

שטיין: "אני חושב שזה בקפה-קפה בגני תקווה"

 

חוקר: "תאר לי את התרחשות הפגישה הזאת מהרגע שהיא התחילה ועד הסיום".

 

שטיין: "ישבנו איזה חצי שעה שם, אני יכול לומר לך בוודאות. עיקר השיחות בינינו היו סביב העניין הזה של המצב שלו. הוא סיפר לי שכנראה אין שום דבר נגדו ומנסים לסגור אותו על הסיפור של אלון חסן והוא לא קשור לאלון חסן, שקושרים אותו לסיפור הזה".

 

יאיר ביטון בעת הארכת מעצרו בבית המשפט יאיר ביטון בעת הארכת מעצרו בבית המשפט צילום: עמית שאבי

 

חוקר: "אתה עובדת סוציאלית? אתה לא המפקד שלו ולא העו"ס תסביר את הסיבה שאתה פוגש אותו".

 

שטיין: "האיש הזה, אחרי כל הסיפור הזה, אמר שכולם עזבו אותו ושאף אחד לא מדבר איתו ורצה לדבר. אתה רוצה לקרוא לי עובדת סוציאלית תקרא לי.. ".

 

חוקר: "למה אתה וגם ערן כיביתם טלפון בפגישה בבית קפה?"

 

שטיין: "אני לא זוכר שכיביתי את הפלאפון".

 

חוקר: "תיזכר תיזכר".

 

שטיין: "לא זוכר שכיביתי את הפלאפון ואני לא עשיתי שום דבר שהוא לא חוקי. אני אומר את זה בפעם האלף. אני עם ערן מלכה מעולם לא שוחחתי על החקירות שלו, אני לא מכיר את הקשר שהיה לו עם רונאל בכל מה שקורה כאן. אני אומר לך באחריות מלאה, ערן סיפר לי על העניין של החקירה שלו, שמנסים לקשור אותו לסיפור של אלון חסן, סיפר לי על המצב הנפשי שלו, על מה שקורה בבית".

 

בשלב הזה מנסה החוקר שפיצר להלחיץ את שטיין. "אני לא מציע לך לנסות לבדוק איזה חומרים יש בידי מח"ש. בין אם השיחה הזו ספציפית הוקלטה או לא אתה תדע בסוף החקירה. אני מציע לך לחשוב טוב על אותו מפגש ולספר לי מה אתה רצית ממנו במפגש הזה. הכי מסוכן בשבילך לדעת מה יש לי".

 

שטיין: "אני אומר לך לא היה בפגישה הזאת משהו לא חוקי". 

 

חוקר: "דיברתם בפגישה גם על יאיר ביטון ועל הטיסה להונגריה, נכון או לא נכון?"

 

שטיין: "מעולם לא... אני לא זוכר שהעניין של יאיר ביטון עלה בשיחה. זה לא סוד שטסתי עם יאיר ביטון ורונאל לחו"ל. אני טסתי עם יאיר ביטון לחו"ל ורונאל פישר. מעולם לא העלתי על דעתי שיאיר ביטון שילם את הטיסה הזאת, פעם ראשונה שמעתי את זה מהתקשורת ששאלו אותי האם אני מאשר את זה שערן מלכה מסר בעדותו שיאיר ביטון מימן את הנסיעה להונגריה. מעולם לא ידעתי שיאיר ביטון מימן את זה. אני אומר לך שאני לא זוכר שדיברנו ואתם אומרים שאתם יודעים שדיברנו. אין לי זיכרון על יאיר ביטון בשיחה שלי עם מלכה. אומר לך יותר מזה – אחרי שיאיר ביטון נעצר בפעם הראשונה על ידי להב בתיק של ב.יאיר התחושה שלי לא הייתה נוחה. אני נסעתי עם בנאדם שנעצר, שהיה קשור לארגון אברג'יל. אבל יאמר לזכותו של ביטון שהוא לא שאל אותי כלום מעולם. גם פגשתי אותו אולי 4 פעמים. גם רונאל לא שאל אותי מעולם שום דבר ולא ביקש ממני שום דבר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x