$
בארץ

חשיפת כלכליסט

ג'ון קרי החזיק במניות נובל אנרג'י בשווי של עד מיליון דולר

מהצהרת ההון של מזכיר המדינה האמריקאי עולה כי נכון ל־2013, הוא החזיק באופן אישי במניות החברה השותפה במאגרי הגז הישראליים. זה לא מנע ממנו להיות מעורב בהסכם הגז עם ירדן ובמתווה הגז שיוכרע היום

שאול אמסטרדמסקי 06:5125.06.15

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי החזיק במניות של חברת הגז האמריקאית נובל אנרג'י, אחת משתי השותפות המרכזיות במאגרי הגז של ישראל. על פי הצהרת ההון שהגיש קרי בשנה שעברה, נכון לסוף 2013 הוא החזיק באופן אישי במניות של נובל אנרג'י בשווי של עד מיליון דולר. בנוסף, על פי מסמכים שהגיש מזכיר המדינה האמריקאי, בשנת 2015 הוא מכר מניות נובל אנרג’י בסכום זניח. עיון בהצהרות ההון הקודמות שהגיש מעלה כי קרי החזיק במניות עשר שנים לפחות, וכי השווי שלהן בעבר היה גבוה יותר - יותר ממיליון דולר - וייתכן כי ירד בעקבות ירידת מחירי הנפט בעולם וכתוצאה ממימושים.

 

הצהרת הון של ג'ון קרי הצהרת הון של ג'ון קרי

 

בדצמבר האחרון, בשעה שהממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה הודיע כי הוא לא מאשר לקבוצת דלק של יצחק תשובה ולנובל אנרג'י לפעול במקביל גם במאגר תמר וגם במאגר לווייתן, פורסם כי מזכיר המדינה קרי התקשר לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו לטפל במשבר הרגולטורי.

 

קרי נחשב לשושבין המרכזי שהביא להסכם שהיה אמור להיחתם בין נובל אנרג'י וקבוצת דלק לממשלה בירדן על אספקת גז ממאגר לווייתן למדינה. בספטמבר 2014 נחתם הסכם העקרונות בין הצדדים בנוכחות נציגי חברות הגז ונציגים מהממשל הישראלי, ובינואר 2015 קרי היה אמור להגיע לטקס החתימה הסופי. ההחלטה של דיויד גילה בדצמבר שלא לתמוך בהמשך קיום דואופול הגז טרפה את הקלפים, הביאה לביטול הטקס וגרמה לקרי להרים את הטלפון לנתניהו.

 

המגבלות בארה"ב הוחמרו

 

ג'ון קרי הוא אחד הפוליטיקאים העשירים בארה"ב. על פי הצהרת ההון שלו, השווי הכולל של נכסיו נע בשנת 2013 בין80 ל־147 מיליון דולר. הוא נשוי לתרזה היינץ, אלמנתו של הסנאטור האמריקאי הנרי ג'ון היינץ, אחד מיורשי קונגלומרט היינץ האמריקאי. ההון שלה מוערך ביותר ממיליארד דולר. השווי של חברת נובל אנרג'י, נכון לאתמול, עמד על 17.3 מיליארד דולר. 

 

ג'ון קרי ובנימין נתניהו (ארכיון) ג'ון קרי ובנימין נתניהו (ארכיון) צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

 

על פי הצהרת ההון של קרי מ־2013, הוא מחזיק במניית נובל אנרג'י - כמו גם במניות רבות אחרות - בהחזקה ישירה ולא באמצעות נאמנות עיוורת. עם כניסתו לתפקיד ב-2013 העביר קרי על פי מסמכים רשמיים חלק מהמניות לנאמנות אולם מניית נובל אנרג’י איננה נמצאת ברשימה זו.

 

נבחרי הציבור בארה"ב מורשים לנהל את תיק ההשקעות שלהם תחת מגבלות מסוימות שנועדו למנוע סחר במניות על פי מידע פנים.

 

בזכות השקיפות האמריקאית

 

את המידע על אודות המניות של קרי גילה פעיל הסדנה לידע ציבורי בישראל אדם קריב באתר opensecrets, הממפה את המידע המצוי בהצהרות ההון של נבחרי הציבור בארה"ב. בשונה מישראל, כל הצהרות ההון של הפוליטיקאים בארה"ב חשופות לחלוטין לציבור ומוגשות מחדש לעיון הציבור מדי שנה.

 

בישראל, להבדיל, נבחרי הציבור אמורים להגיש הצהרות הון ליו"ר הכנסת ולמבקר המדינה עם בחירתם לכנסת, ועם עזיבתם את הכנסת. חלקם כלל לא מגישים את הצהרות ההון, ובכל מקרה כל המידע הזה נשאר חסוי לחלוטין מפני הציבור. בתגובה לפניית “כלכליסט” הפנתה מחלקת המדינה האמריקאית להצהרות ההון הרשמיות של קרי.

 

סייעה בהכנת הכתבה: תמר טוניק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x