• תפריט
בארץ

חוק הייצוג ההולם לבעלי מוגבלויות עבר בקריאה טרומית

על פי הצעת החוק, שתעבור לוועדת העבודה והרווחה, מקומות עבודה בשירות המדינה ובשירות הציבורי יחויבו בייצוג של 5% לבעלי מוגבלויות. סמנכ"ל חברת החשמל, אורן הלמן, שהיה מעורב בקידום החוק: "ישראל מתקרבת למדינות נאורות"

אורי תובל 14:1824.06.15

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית וללא מתנגדים את הצעת החוק הקובעת ייצוג של 5% לבעלי מוגבלויות במקומות עבודה בשירות המדינה ובמגזר הציבורי – כשיעורם באוכלוסייה. את הצעת החוק לייצוג הולם הגישו ח"כ יואב קיש מהליכוד ואיציק שמולי מהמחנה הציוני. ההצעה תעבור לוועדת העבודה והרווחה.

 

בשנה שלאחר אישור החוק ייצוג הולם של בעלי מוגבלויות ייחשב ל-3% מכלל המועסקים בחברה ובסוף השנה זה יעלה ל-5%. מעסיק ציבורי יידרש גם למנות ממונה על יישום החוק שיהיה כתובת לבעלי מוגבלות ולצרכים שלהם. הצעת החוק מצטטת מדו"ח מבקר המדינה משנת 2013, שקבעה כי באותה שנה שיעור בעלי המוגבלות בשירות המדינה היה כ-2% בלבד. הדו"ח גם גילה שבניגוד להחלטת ממשלה מ-2012, לא יועדו משרות מיוחדות לבעלי מוגבלות.

 

מימין אורן הלמן וח"כ יואב קיש מימין אורן הלמן וח"כ יואב קיש צילום: אילן ספירא, אלעד זמיר

 

קיש, שקידם את החוק עם נורית קורן מהליכוד, אמר כי "חובתנו וזכותנו לדאוג לשילובם והעסקתם של אנשים עם מוגבלויות במגזר הציבורי לפי שיעורם באוכלוסייה. חברות רבות בשוק הפרטי כבר אימצו את המודל והצעת החוק תפעל לאפשר זאת גם במגזר הציבורי. כוחה של שרשרת נמדד בחוזקה של החוליה החלשה, ואישורה של הצעת החוק היא בשורה של ממש".

 

שמולי אמר כי "זהו צעד ראשון ומשמעותי לתיקון היסטורי של העוול הזה. יותר מדי שנים הציב שוק התעסוקה את האנשים בעלי המוגבלות בחושך ובפינה והתייחס רק למוגבלות ולא ליכולות שלהם". סמנכ"ל חברת החשמל אורן הלמן, שהקים את ארגון "סיכוי שווה" לשילוב בעלוי מוגבלויות והיה מעורב בקידום החוק אמר כי "זהו חוק היסטורי, שמקרב את ישראל למדינות נאורות כמו ארה״ב, גרמניה ומדינות אירופאיות. החוק מחייב העסקת עובדים עם מוגבלות במקום מכבסת המלים של 'העדפה מתקנת'".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x