$
בארץ

חיים ביבס: "החלטות פופוליסטיות על הארנונה יקברו את השלטון המקומי"

יו"ר מרכז השלטון המקומי תקף את החלטת שר הפנים שהרשויות יוכלו להחליט בעצמן אם להעלות ארנונה; יו"ר ועדת הפנים: "יש צורך בתקנות שיקבעו כללים ברורים ואחידות ארצית"

עמרי מילמן 15:2522.06.15

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים-רעות תקף היום בדיון של ועדת הפנים את החלטת שר הפנים סילבן שלום שהרשויות יוכלו להחליט בעצמן אם להעלות ארנונה לפי 'הטייס האוטמטי' של 1.27% או לא. "החלטות פופוליסטיות יקברו את השלטון המקומי, ותושבי ישראל לא יוכלו לקבל את סל השירותים הבסיסי המגיע להם", אמר ביבס. 

 

 

'הטייס האוטומטי' משקלל 50% ממדד המחירים לצרכן ו-50% ממדד השכר במגזר הציבורי. "אחד המרכיבים הדרמטיים בהוצאות הרשויות הן הוצאות השכר. פגיעה ב'טייס האוטומטי' משמעה בהכרח חוסר יכולת של הרשויות לשלם את הוצאות השכר העולות, למאות ואלפי עובדי הרשויות והקפאת ההסכמי השכר עם ההסתדרות שיביאו בהכרח להשבתת המשק", אמר ביבס. "לרשויות המקומיות אין מקורות מימון חיצוניים. מתוך 257 הרשויות המקומיות בישראל, כ-200  הן גרעוניות ונשענות על מענקי איזון. רק רשויות בודדות נהנות מעודף תקציבי והיתר מאוזנות. פגיעה בהכנסות הרשות יפגעו בהכרח בתושבי מדינת ישראל, בעקבות קריסת הרשות והעדר מימון תקציבי".

 

יו"ר ועדת הפנים דוד אמסלם: "אני מבקש לבנות תקנות שיקבעו כללים ברורים ואחידות ארצית" יו"ר ועדת הפנים דוד אמסלם: "אני מבקש לבנות תקנות שיקבעו כללים ברורים ואחידות ארצית" צילום: אלכס קולומויסקי

 

במהלך הדיון התלוננו ראשי הרשויות על כך שמשרד הפנים לא מאפשר להם לשנות את צווי הארנונה ולהתאים אותם למציאות הנוכחית. ח"כ חיים ילין (יש עתיד), לשעבר ראש המועצה האזורית אשכול, ציין כי "אין שום מוטיבציה לרשות להעלות ארנונה. אם אני גובה 100 שקל, אני מקבל פחות 70 שקל מענק איזון, הנטו הוא 30 שקל. המוטיבציה להעלות נמוכה".

 

מרדכי כהן, ראש מינהל השלטון המקומי במשרד הפנים, אמר בתגובה: "לא יהיה מנוס. שר הפנים הנוכחי הצהיר שיהיה שינויים בתחום הארנונה. אנחנו צריכים לגעת בעיוותים העיקריים - ריבוי הסיווגים, עולם התעריפים, ולאפשר העלאה והפחתה. לטפל בהיעדר שיטה אחידה. צריך לזכור שזה לא יכול להיעשות באבחת חרב".

 

בתום הדיון ביקש יו"ר הוועדה, דוד אמסלם (הליכוד) ששר הפנים ימנה ועדה שתכלול את השלטון המקומי ומשרד האוצר. "אני מבקש להתקין  תקנות שיקבעו כללים ברורים ואחידות ארצית", אמר אמסלם והודיע שיכנס דיון נוסף בעוד שלושה חודשים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x