$
בארץ

שגריר ארה"ב בישראל: יש לנו אינטרס שמאגרי הגז יפותחו

דן שפירו: "ישראל עומדת בפני הזדמנות אדירה לפתח את מאגרי הגז ואם זה לא יתקדם עכשיו אנחנו דואגים שחלון הגז יסגר". שטייניץ: "חייבים לייצר אקלים אטרקטיבי כדי שחברות הגז יחזרו לישראל לקדוח"

ליאור גוטמן 10:5517.06.15
"דיברתי בעבר עם ראש הממשלה נתניהו על נושא הגז הטבעי. זה משאב עצום למדינת ישראל והפיתוח של מאגרי הגז לאורך חופי ישראל זו הזדמנות אדירה שיש בה פוטנציאל להביא אנרגיה זולה. לארה"ב יש אינטרס שהכלכלה הישראלית תצמח ויש בנוסף אינטרס של חברה אמריקאית (נובל אנרג'י - ל"ג) שתצליח אחרי ההשקעות הגדולות שהשקיעה. בנוסף יש לארה"ב אינטרס בקשרים הביטחוניים והכלכליים שהגז הזה יכול לאפשר" - כך אמר הבוקר שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, במסגרת ראיון בגלי צה"ל.

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

כזכור, בספטמבר האחרון חתמה שותפות לוויתן על עסקה לייצוא גז לירדן  שהיקפה עד 18 מיליארד דולר. באפריל האחרון ניתן אישור לייצוא גז לירדן כאשר מערכת ההולכה לשם כבר נמצאת בתכנון . למעשה, אלמלא התערבותו של הממונה על ההגבלים העסקיים המתפטר פרופ' דיוויד גילה במתווה לפירוק דואופול הגז בינואר האחרון היה מתקיים טקס בארה"ב לחתימת הסכם ייצוא הגז הרשמי כאשר השושבין לו היה אמור להיות מזכיר המדינה ג'ון קארי.

 

שפירו התייחס לשאלה האם נובל אנרג'י תתבע את ישראל על הפרת הסכמים באם יוחלט שלא לקבל את תנאיה לפתיחת שוק הגז לתחרות ואמר ש"שוק האנרגיה מאוד פעיל ויכול להשתנות תוך שנה. ישראל עומדת בפני הזדמנות אידרה לפתח את מאגרי הגז ואם זה לא יתקדם עכשיו אנחנו דואגים שחלון הגז יסגר ואולי לא יפתח בקרוב וזה שלב רגיש שאנחנו רוצים למצוא דרך לפתור את זה. אני לא נכנס לפרטים של תביעה - זה ענין פרטי ישראלי אבל זה אינטרס לפתח את מאגרי הגז", סיכם

 

בבוקר התראיין  גם שר האנרגיה יובל שטייניץ ואמר שלדעתו המתווה להסכם הגז יושג תוך שלושה שבועות. "חייבים לייצר אקלים אטרקטיבי כך שחברות גז יחזרו לישראל לקדוח. מאז שנובל אנרג'י הגיעה לישראל אף חברה לא רצה לפה". שטייניץ רתם את ההסבר האיראני למתווה הגז ואמר שעתודות הגז של איראן, שגדולות פי 40 ויותר מאלו של ישראל, עלולות לשאוב השקעות זרות במידה וישראל תפספס את ההזדמנות לפיתוח מאגרי הגז.

 

על פי ההערכות, שטייניץ לא יסתפק בפגישה חד פעמית מול חברות הגז וימשיך לקיים פגישות עם בעלי המאגרים עד להשגת המתווה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x