$
בארץ

מסתמן: פרק הזמן המאפשר פטור ממס שבח במכירת דירה יקוצר לשנה אחת

כחלון יקבע בתוך 20 יום את שיעור מס הרכישה על דירות. ברקע מסתמן כי בכוונתו להגביל גם את הפטור ממס על מכירת דירות שהתקבלו בירושה

עמרי מילמן 08:4010.06.15

משרד האוצר עדיין לא קיבל החלטות בנוגע למס הרכישה על דירות להשקעה, והשר כחלון כבר מתקדם הלאה בתוכניות למיסוי מקרקעין. בכוונתו להגביל את תקופת הפטור על מס שבח עבור דירות שהתקבלו בירושה לשנתיים במטרה לעודד בעלי דירות להשקעה למכור אותן.

 

כיום אדם המקבל דירה בירושה יכול להיות פטור ממס שבח כל עוד הוא עומד בשלושה תנאים: עליו להיות צאצא ישיר או בן זוג של המוריש, על המוריש להיות בעליה של דירה אחת בלבד, והדירה צריכה להיות כזו שהיה ניתן בגינה פטור ממס אם המוריש היה מוכר אותה. כחלון למעשה רוצה להוסיף מגבלה שלפיה הפטור יינתן רק אם הדירה תימכר בתוך שנתיים מקבלת הירושה.

 

משה כחלון משה כחלון צילום: אלעד גרשגורן

 

עוד בוחן כחלון את צמצום תקופת ההמתנה המאפשרת למכור דירה בפטור ממס שבח, בלי קשר לירושה. היום משפרי דיור בעלי דירה אחת יכולים למכור את אותה עד שנה וחצי לאחר הרכישה של הדירה החדשה כדי לשמור על הפטור ממס שבח. כחלון מעוניין לצמצם את התקופה הזאת לטווח זמן של שנה.

 

לשר האוצר נותרו 20 יום לקבוע את שיעור מס הרכישה על דירות. כרגע הוא מעוניין להעלות את שיעור המס על דירות להשקעה ל־8%–10%; כיום מדובר ב־5%–10% בעקבות הוראת שעה שקבע שר האוצר הקודם יאיר לפיד בחוק ההסדרים של 2014–2013, אשר העלתה את שיעור המס המינימלי מ־3.5%.

 

הוראת השעה היתה אמורה לפוג בתחילת 2015, אך בגלל הבחירות האריכו רשות המסים ומשרד המשפטים את תוקפה עד לסוף יוני. כעת נדרש כחלון לקבל החלטה בנושא, ויתר סוגיות המיסוי יהיו, ככל הנראה, כבר חלק מהתקציב הבא שיאושר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x