שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קרנית פלוג: לעשירון התחתון דרושות 144 משכורות לקניית דירה; לעשירון העליון רק 60

נגידת בנק ישראל הציגה נתונים על אי השוויון בשוק הדיור. העשירון התחתון רוכש דירה ממוצעת ב-600 אלף שקל, לעומת העשירון העליון שרוכש דירה ממוצעת ב-2 מיליון שקל. הדברים נאמרו בכנס לרגל חנוכת מכון אלרוב בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א

תומר ורון 18:4803.06.15
העשירון התחתון רוכש דירה ממוצעת ב-600 אלף שקל בעוד מחיר דירה ממוצעת שרוכשים בני העשירון העליון הוא כ-2 מיליון שקל, אך למרות זאת, לעשירון התחתון דרושים 144 משכורות חודשיות לקניית דירה, בעוד לעשירון העליון דרושים כ-60 משכורות וזאת למרות שמחיר הדירה שהם רוכשים גבוה לאין שיעור.

את הנתונים על אי השיווין בשוק הדיור הציגה הערב (ד') נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, בכנס לרגל חנוכת מכון אלרוב בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ועסק בהיבטים חברתיים –כלכליים של שוק הנדל"ן בישראל 2015.

 


 

פלוג הציגה את הנתונים הממוצעים הידועים לפיהם דרושים 10.8 שנות עבודה של עובד שכיר ממוצע בכדי לרכוש דירה אך הציגה באופן מפורט את המציאות כאמור מאחורי הנתון הממוצע.

 

הנגידה הציגה גם נתונים על משקל המשקיעים המקומיים בארץ ולפי נתונים שהציגה, משקל זה נע בעשור האחרון בין 25%-27%. "גם הגידול האחרון במשקל המשקיעים לא דרמטי ולא חורג מהמגמה ההיסטורית", הוסיפה פלוגה. "עם זאת, כשמסתכלים על תל אביב בלבד, המשקל של המשקיעים קרוב ל-40% מסך העסקאות לרכישת דירות".

 

השקת מכון אלרוב. קרנית פלוג עם אקירוב השקת מכון אלרוב. קרנית פלוג עם אקירוב צילום: עמית שעל

 

פלוג דיברה על תפקיד המדינה. "מרבית הקרקעות נמצאות בידי המדינה ולכן צריכים להגדיל לאורך זמן ולטווח ארוך את שיווקי הקרקע הזמינה לבנייה באזורי ביקוש ולהציג כבר עכשיו תכנונים לשנים קדימה. זה שוק של ציפיות ולכן תכנונים רציניים בצנרת ישפיעו גם הם על השוק".

 

נקודה נוספת שהעלתה פלוג בפני הממשלה היא לבטל את התמריץ השלילי שיש לרשויות מקומיות לאשר בנייה למגורים – תמריץ שלילי בדמות הארנונה שכן הרשויות המקומיות שואפות לקבל יותר עסקים בשטחיהן מאחר ואלו משלמות ארנונה גבוהה יותר.

 

"הממשלה הנוכחית הציבה במקום גבוה מאוד בסדר העדיפויות את תחום הדיור", הוסיפה הנגידרה. "אני בטוחה שאם נראה מדיניות רצופה ועקבית נתחיל לראות את הפירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x