$
בארץ

הנהלות נמל חיפה ואשדוד הגישו לבית המשפט בקשה לביזיון בית הדין על ידי העובדים

זאת אחרי שאיימו כי עובד שלא יגיע לעבודה יינקטו נגדו צעדים משמעתיים. ראשי ועדי הנמלים ירדו הבוקר למחתרת ויצאו בהכרזה ש"השביתה ללא הגבלת זמן"

ליאור גוטמן 14:3728.05.15

הנהלת נמל חיפה פנתה הגישה לבית המשפט בקשה לביזיון בית הדין על ידי העובדים. זאת אחרי שאיימה כי עובד שלא יגיע לעבודה ינקטו נגדו צעדים משמעתיים. כזכור הבוקר קבע בית הדין לעבודה בחיפה שיש לחדש את העבודה לאלתר אולם זו לא חודשה.

 

בנוסף, בעקבות אי חזרתם לעבודה של עובדי נמל אשדוד, למרות הוראת בית הדין לעבודה מהבוקר, הגישה גם הנהלת נמל אשדוד בקשה לביזיון ביהמ"ש, לאחר שהעבודה שם טרם חודשה.

 

כזכור, נציגי הוועדים, יחד עם העובדים, החליטו להעלם מהשטח. צעדים אלה מתואמים לחלוטין יחד עם עובדי נמל אשדוד, כך  מתברר לאחר דיון עם יו"ר ההסתדרות, אבי נסנקורן .

 

"הפעם אנחנו הולכים עם המאבק הזה עד הסוף וללא הגבלת זמן . המדינה מורחת אותנו כבר שנתיים – שותים לנו את הדם בכפית. בתקופה זו בית הדין פרסם ארבעה פסקי דין שונים ובהם הוא הפציר בנציגי המדינה לנהל אתנו משא ומתן הן על עתיד התעסוקתי של העובדים והן על ההשלכות העתידיות שיהיו לאחר הקמת הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד"

 

נמל חיפה נמל חיפה צילום: בלומברג

 

לטענת העובדים קיים חשש שביטחונם התעסוקתי והחוסן הכלכלי של הנמלים הקיימים ייפגע בצורה אנושה לאחר הקמת הנמלים החדשים , שבה תיווצר מציאות חדשה ובה שוב לא תהיה תחרות הוגנת אל מול הנמלים החדשים והמודרניים העומדים לקום.

 

בפועל, טוענים העובדים, הממשלה מאיצה מאוד את נושא הקמת הנמלים החדשים אבל מזניחה, באופן מכוון ובוטה, את נושא עתיד הנמלים הקיימים. "ברור לחלוטין כי ישנה כאן יד מכוונת אשר מעוניינת להפוך את נמלי חיפה ואשדוד לנמלים נכים וחסרי פוטנציאל אל מול הנמלים החדשים שיוקמו" , אומרים עובדי הנמלים.

 

מוקדם יותר מסר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, "ההסתדרות תמכה לאורך כל הדרך במאבקם הצודק של עובדי נמלי ישראל וכך תמשיך לעשות. אך יחד עם זאת ההסתדרות קוראת לעובדי הנמלים לכבד את ההחלטות השיפוטיות שהתקבלו הבוקר בבתי הדין ולחזור לעבודה". 

 

הבוקר קבע ביה"ד האזורי לעבודה בבאר שבע בראשות השופט אילן סופר כי כל עובדי נמל אשדוד ישובו לעבודתם וכל הוראה שניתנה על ידי ועד העובדים או מי מטעמם, בטלה. למרות הפסיקה טרם חודשה העבודה בנמל אשדוד. בתוך כך, בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קיים הבוקר דיון דחוף בבקשת הנהלת נמל חיפה לעצור לאלתר את השביתה בנמל.

 

בנהלת נמל חיפה טוענים שנציגי ההסתדרות טענו בדיון שהשביתה שפרצה לפנות ערב אינה על דעתה, כאשר נציגי הוועדים כלל לא התייצבו. השופט אלכס קוגן פסק שעל העובדים לשוב מיידית לעבודה הבוקר עד ל- 04:30 אולם העובדים לא שבו לעבודה עד לשעה זו. בשעה 09:00 יתקיים דיון נוסף.

 

בתוך כך, שר התחבורה ישראל כ"ץ קרא לעצור מיידית את שביתת הפתע בנמלי הים: "אני קורא לעובדים להפסיק מיד את השביתה הפראית ואת הפגיעה בציבור. הרפורמה תימשך ותביא לתחרות ולהוזלת יוקר המחייה. מחר יחתמו ההסכמים עם חברות בינ"ל מסין והולנד שיפעילו את הנמלים החדשים ויהפכו את ישראל למרכז בינ"ל של תובלה ימית. הנמלים החדשים יתחרו בנמלים הקיימים ויביאו לתוספת של אלפי מקומות עבודה. שביתות ואיומים לא הרתיעו אותי עד היום וגם לא ירתיעו. הם רק ממחישים מדוע צריך לבטל בדחיפות את המונופול הקיים", אמר.

 

יצוין שבשעות הצהרים היום אמור להתקיים טקס הענקת כתב ההסמכה להפעלת הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד לחברות מסין ומהולנד שזכו במכרז הממשלתי להפעלתן החל מתחילת העשור הבא ולתקופה של 25 שנה.

 

בשעה זו עוגנות לפחות תשע אוניות מחוץ לנמל חיפה, כאשר העבודה בפנים טרם חזרה לסדרה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x