$
בארץ

סבסוד מעונות לחרדים יעלה 45 מיליון שקל בשנה

הממשלה החליטה בשבוע שעבר לבטל את התניית סבסוד מעונות היום ביציאתם של אבות חרדים לעבודה. עכשיו מתבררת העלות הכספית של הסעיף שנועד לרצות את ש"ס ויהדות התורה. לפיד: "מדובר במחטף"

אורי תובל 08:1225.05.15
משרד הכלכלה מעריך כי העלות הישירה של החלטת הממשלה להתעלם משאלת מיצוי כושר ההשתכרות של גברים חרדים ולבטל את מבחני התעסוקה שלהם כדי להעניק סבסוד מלא במעונות יום נאמדת ב־45 מיליון שקל בשנה. הערכה זו נובעת מעלויות סבסוד שהיו יכולות להימנע, ולא כוללת את ההשפעה הכלכלית של עידוד גברים חרדים לצאת לעבוד. ההחלטה, שאושרה בישיבת הממשלה ביום שלישי, התקבלה בהתאם להסכמים הקואליציוניים בין הליכוד ליהדות התורה וש"ס ועתידה לצאת לפועל בשנת הלימודים הבאה.

 

עד 2013 מבחני הזכאות לסבסוד נקבעו לפי שאלת העבודה או הלימודים של אם המשפחה. במטרה לעודד את התעסוקה בקרב גברים חרדים החליטה הממשלה הקודמת שגם האב יידרש לעבוד ושאבות הלומדים בכולל לא יזכו את המשפחה בסבסוד מלא. בשנת הלימודים הנוכחית נדרשו אבות לעבוד עשר שעות בשבוע כדי לזכות בסבסוד; בשנה הבאה אמור היה המספר לעלות ל־15 שעות בשבוע, ובשנה שלאחריה ל־20 שעות.

 

אי־עמידה ביעדים היתה גורעת מהמשפחה "דרגת סבסוד" נוספת בכל שנה, שלפי משרד הכלכלה היא כ־165 שקל בחודש.

 

הדיון בהחלטה לא היה כלול בסדר היום המקורי של הישיבה ועלה בה ברגע האחרון. זאת אף שסדר היום הופץ זמן קצר מאוד לפני הישיבה. ההחלטה אף לא צוינה בהודעת מזכיר הממשלה המסכמת, כך שלמעשה לא פורסמה באופן רשמי לציבור. במשרד ראש הממשלה הסבירו זאת ב"טעות סופר".

 

דרעי. המפלגות החרדיות רצו שאחד מהסיכומים הקואליציוניים יהפוך להחלטת ממשלה דרעי. המפלגות החרדיות רצו שאחד מהסיכומים הקואליציוניים יהפוך להחלטת ממשלה צילום: עמית שעל

 

ברקע הדברים עומד לחץ מצד המפלגות החרדיות שרצו שלפחות אחד הסיכומים הקואליציוניים עמם יהפוך להחלטת ממשלה בישיבה זאת, לאחר שכולנו והבית היהודי קיבלו את שסוכם עמן (איחוד רמ"י ומינהל התכנון באוצר והעברת החטיבה להתיישבות לאחריות משרד החקלאות).

 

מפלגת יש עתיד ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להתערב בהחלטה. יאיר לפיד כתב בבקשתו: "מעדויות שהגיעו לידינו עולה תמונה קשה, ולפיה קבלת ההחלטה בישיבת הממשלה נעשתה בצורה שאינה ראויה, וקיים חשש ממשי כבד כי עסקינן במחטף פוליטי". לפיד טוען שמאז השתנו הקריטריונים נרשם גידול של 70% במספר הילדים ששני הוריהם עובדים. לפיד הדגיש כי ההחלטה אושרה "תוך סתימת פיות", ללא השתתפותו של גורם מקצוע ולמרות התנגדותה של נציגת היועץ המשפטי, שטענה כי יש לקיים דיון מעמיק בנושא משום שמדובר בחלוקת משאבי ציבור. פניית "כלכליסט" למשרד המשפטים בנושא לא נענתה.

 

אם ייענה לבקשת לפיד, תהיה זו הפעם השנייה שבה היועץ מתערב בהחלטה שהתקבלה בישיבה זו. הממשלה קבעה בישיבה כי השר להגנת הסביבה אבי גבאי ושר התשתיות, האנרגיה והמים יובל שטייניץ לא יהיו בקבינט הדיור. המשנה ליועץ ארז קמיניץ כתב ביום רביעי: "לטעמנו נפלה שגגה מתחת ידה של הממשלה. אנו מייחסים שגגה זאת לאינטנסיביות שאפיינה את הכנת הישיבה האחרונה".

 

קמיניץ הסביר כי הממשלה היא מוסד התכנון העליון, ולכן "אין זה סביר" שהשר להגנת הסביבה לא יוכל להביע את דעת משרדו בתיקונים הנוגעים לתוכנית המתאר לגנים לאומיים ושמורות טבע ובנושאים תכנוניים אחרים. בדומה לכך קבע קמיניץ כי "דיון בתשתיות לאומיות יימצא חסר אם שר האנרגיה לא ישתתף בו".

 

בקבינט הדיור שנקבע ביום שלישי חברים 13 שרים, שבעה מהם מהליכוד. היועץ המשפטי קורא לצרף את השרים לוועדה או להעביר את הדיון בתוכניות מתאר רלבנטיות לוועדה אחרת שבה הם יהיו חברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x