$
בארץ

ליברמן מסיר את הכפפות: "נתניהו שיקר לעולי חבר העמים"

יו"ר סיעת ישראל ביתנו תקף את ראש הממשלה: "בעשרות הזדמנויות חילק הבטחות בנוגע לפנסיות ועזרה בשכר דירה - אך אין לכך זכר באף אחד מההסכמים"; במקביל, יצא היום יצחק הרצוג, יו"ר העבודה, בהצהרה מוחצת: "איני מתכוון לעזור לנתניהו, אלא להחליף אותו"

אורי תובל 16:5811.05.15
"מי שרימה את הבוחרים היה נתניהו ששיקר לעולים מחבר העולים", כך פתח יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, את ישיבת הסיעה שנערכה היום (ב'). ליברמן לא היסס "לסגור חשבונות" עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שבשבוע שעבר הודיע שלא ייכנס לממשלת נתניהו. "בעשרות הזדמנויות חילק הבטחות בנוגע לפנסיות ועזרה בשכר דירה - אך אין לכך זכר באף אחד מההסכמים. זה לרמות את הציבור", אמר.

 

ליברמן ענה לטענות נגדו כאילו הונה את הליכוד ונתניהו, ונטש את הקואליציה המסתמנת ברגע האחרון כדי להקשות על ראש הממשלה. לטענתו, ההתחייבות שלו לא היתה פרסונלית אלא לפי המצע. "אמרנו שנהיה אך לא בכל מחיר. מי שאומר משהו אחר, מתעלם מכך", אמר. לדבריו שבוע לפני הסיכום עם יהדות התורה העבירה מפלגתו את דרישותיה, אך כשראתה את ההסכם עם יהדות התורה ולאן הולך ההסכם עם ש"ס - החליטה לא להצטרף.

 

ליברמן המשיך לנסות לערער על נתניהו כשאמר, "יש לי יותר חברים בקרב השרים וחברי הכנסת של הליכוד מאשר לנתניהו, וכשהם מתקשרים אני מדבר איתם או מחזיר שיחה. אני לא זוכר זעם כזה חזק בתוך הליכוד, התבטאויות כל כך חריפות נגד התנועה". 

 

ליברמן הגיב לפרסומים לפיהם נתניהו רמז כי הוא מנסה למשוך לליכוד חברי כנסת מסיעתו. "בזה מתעסק ראש הממשלה? מה עם העזרה לאזרח? התנהלות לשכת ראש הממשלה זה מבזה ובלתי סביר", אמר והוסיף כי הוא, לעומת זאת, סומך על חברי הכנסת של סיעתו, שהביטו בו בפנים קפואות.

 

מימין?: נתניהו ליברמן בזמנים אחרים. ליברמן היום: "אני לא זוכר זעם כזה חזק בתוך הליכוד" מימין?: נתניהו ליברמן בזמנים אחרים. ליברמן היום: "אני לא זוכר זעם כזה חזק בתוך הליכוד" צילום: אוהד צויגנברג

 

שעה קלה לפני כן הגיע נתניהו לישיבת הסיעה הראשונה של הליכוד. חברי סיעתו המתינו זמן מה לכניסתו במקומם, וכשנכנס לחץ ידיים לכולם. אפילו איוב קרא, שאיים שייצא לקבר הנביא שועייב אם לא יובטח לו תפקיד שר - הגיע לבסוף לדיון. "יש לי משימה לא פשוטה כיצד לחלק את התיקים בין כל כך הרבה ח"כים מצוינים. אני פוגש אותם עכשיו - יש להם סיפורי חיים מרתקים", אמר נתניהו.

 

ראש הממשלה ציין שהליכוד מחזיק את תיק החוץ - ייתכן כרמז לכך שבסופו של דבר יקצה את התפקיד לאחד משריו. בנאומו לא הזכיר את איראן, אך ציין כי "נקדם תהליך מדיני באופן אחראי, ונוריד את מחירי הדיור". הוא גם ציין שיעשה מאמץ להרחיב את הממשלה.

 

 

יצחק הרצוג. הצהרה מוחצת ראשונה מאז הבחירות יצחק הרצוג. הצהרה מוחצת ראשונה מאז הבחירות צילום: עמית שעל

 

הרצוג: "איני מתכוון לעזור לנתניהו, אלא להחליף אותו"

 

עם זאת, לפי ההצהרות היום נראה שלא יהיה לו קל. המועמד הראשון להרחבת הממשלה, ליברמן, השתלח בו, ואילו השני, יצחק הרצוג, יצא בהצהרה המפורשת ביותר עד כה נגד כניסה לממשלה. "אינני מתכוון לעזור לנתניהו עם ממשלת 61 מנדטים, אלא להחליף אותו . אם לא בכנסת הזאת - בבחירות חוזרות".

 

לדבריו הרצוג, "כבר חודשיים נתניהו לא מסוגל להרכיב ממשלה. אני פועל לבדיקת ההיתכנות לממשלה חלופית בראשותי, כי בכנסת הזאת הזו ובמערכת הפוליטית כולה רק אני מסוגל לכך. הרצוג פנה לחברי הקואליציה ואמר, "לא תוכלו להוביל את המדינה בתמיכה .בדרכו של נתניהו. לא ניתן לכם להוביל ולתפקד". לדבריו, הוא גם לא חושש מבחירות חוזרות - "ממילא ההתחייבויות הקואליציוניות הן מיליארדים לבזבוז, ועדיף להוציא אותם על הכרעה חוזרת של העם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x