$
אורי טל טנא

אלשטיין לא נותן הרבה

מי ירוויח מהצעת אלשטיין להזרמת הכספים לאי.די.בי?

אורי טל טנא 13:2907.05.15

אדוארדו אלשטיין הציע הבוקר הקדמת ועיבוי התחייבויות להזרמת כספים לאי.די.בי פתוח. אולם להצעה זו מספר תנאים שיקטינו את העלות בפועל עבור אלשטיין. כלכליסט עובר בקצרה על הסעיפים במסמך שאלשטיין העביר לבורסה עם המשמעויות השונות.

 

1 – אלשטיין יהיה היו"ר היחיד של דירקטוריון אי.די.בי פתוח

המשמעות: בן משה יאבד את מקומו עוד לפני השלמת הבוררות ביניהם.

 

2 – החברה תוכל להקדים את הדרישה מאלשטיין להמיר אופציות 4 למניות תמורת 150 מיליון שקל לכל תאריך החל מה-20 במאי, תחת התחייבות מחזיקי האג"ח שלא לפעול כנגד החברה.

 

המשמעות: אלשטיין מוכן להקדים את ההזרמה בחודשיים, בתנאי שמחזיקי האג"ח לא רק שלא יוכלו לעכב תשלומים, אלא גם לא יוכלו לדרוש מינוי יועץ חיצוני או כל גוף שיפקח על החברה. מדובר בויתור גדול של מחזיקי האג"ח הארוכות (אג"ח ט') כיוון ואם יענו לבקשה אזי המזומנים בקופה יזרמו לאג"ח הקצרות (ביוני לאג"ח ז' ובדצמבר לאג"ח י'), וחלקם היחסי שבמקרה של פרוק יקטן.

 

בנוסף, אם אלשטיין ימיר את האופציות למניות לפני סוף מאי מניית אי.די.בי פתוח תצא ממדדי הבורסה. אך זה תלוי בחברה שיכולה לבקש מאלשטיין להמיר את האופציות למניות רק בראשון ליוני, ואז יציאת המניה מהמדדים תמנע.

 

בסוף הסעיף מובהר שאלשטיין יוכל לממש את האופציות באמצעות דולפין או באמצעות כל חברה אחרת שבשליטתו

המשמעות: אלשטיין יוכל לממש את האופציות באמצעות איפיסה, חברה בשליטתו שלא מחויבת שלא להשתתף כמוכרת בהצעות הרכש העתידיות, ובכך להשאיר לעצמו נתח גבוה יותר מהצעת הרכש, על חשבון מחזיקי מניות המיעוט באי.די.בי פתוח.

 

הדירקטוריון ימנה ועדת ניתוב של 3 חברים, ששניים מהם ימונו ע"י דולפין, שתפקידה יהיה לנתב את הפעילות החברה הן אסטרטגית והן במשא ומתן עם הבנקים ומחזיקי האג"ח.

המשמעות: אלשטיין יוצר דירקטוריון מצומצם שהוא שולט בו לחלוטין שתפקידו לפעול במהירות וביעילות לייצוב החברה.

 

תחת תנאים מסוימים אלשטיין מתחייב להשתתף בהנפקת מניות בהיקף של עד 100 מיליון שקל שתיערך בין תחילת אוקטובר לאמצע נובמבר. ההנפקה תהיה בהיקף של בין 100 ל-125 מיליון שקל, בתמחיר המתאים לתנאי השוק, כאשר בשלב המכרז המוסדי אלשטיין יתחייב להשלים את היקף הביקוש במכרז ל-100 מיליון שקל.

 

המשמעות: תת הסעיף החשוב ביותר בסעיף זה הוא שאלשטיין לא יהיה מחוייב להזרמה אם יחול שינוי מהותי לרעה במצב החברה, במבנה השליטה, או אם מחזיקי האג"ח או הבנקים יפעלו כנגד החברה. כלומר, ההתחייבות היא רק אם מצב החברה יהיה סביר.

 

ההנפקה עצמה תהיה לפי תנאי השוק, כלומר, סביר שתתבצע במחיר הנמוך ממחיר המניה באותה עת, ולכן יתכן והמוסדיים (או בעיקר שחקני נוסטרו) יזרימו ביקושים שיצמצמו את ההזרמה של אלשטיין. כמו כן מועד ההזרמה הוא זמן קצר לפני החלק הראשון של הצעת הרכש, ולכן יתכן והמוסדיים יכנסו פנימה כדי ליהנות מאותה הצעת רכש. בנוסף, אלשטיין לא מחוייב לרכוש את המניות דרך דולפין, ולכן גם כאן הוא יכול לרכוש אותן באמצעות איפיסה, ולמכור אותן לדולפין (שתי החברות בשליטתו) במהלך הצעת הרכש, ובכך לצמצם עוד יותר את חלקם של מחזיקי מניות המיעוט באידיבי פיתוח בהצעת הרכש.

 

בנוסף, אלשטיין מבהיר שאם החברה תקבל את הסכום כהזרמה ממקור אחר (ממנו או מצד שלישי) ההתחייבויות להזרמה נוספת זו בטלה (כדי למנוע כפל התחייבויות במקרה שיבחר להזרים את הכסף במועד אחר).

 

ההצעה תקפה עד היום בחצות

פרשנות. אין לכם הרבה זמן. קחו את מה שאני מוכן לתת כעת או שהספינה של כולנו (אי.די.בי פתוח) בבעיה.

 

מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

לסיכום, אלשטיין לא נותן הרבה. הוא מקדים התחייבות קיימת להזרמה בחודשיים, ונותן התחייבות נוספת שלחברה יוזרמו 100 מיליון שקל נוספים ברבעון האחרון של השנה, אך התחייבות זו פרוצה כיוון ואם תהיה הרעה במצב החברה היא בטלה. בנוסף, את המניות שיקבל אלשטיין בהזרמות אלו הוא יוכל למכור לעצמו במסגרת הצעות הרכש שהוא מחוייב להן, ובכך לצמצם את הערך שינבע לציבור מאותן הצעות רכש. מנגד, מחזיקי האג"ח מותרים על היכולת לפקח על החברה.

 

זה טוב לאלשטיין שתמורת הקדמה קלה של התחייבות ויצירת התחייבות נוספת שיוכל לבטלה אם תהיה החמרה במצב החברה, ויוכל לצמצם אותה באופן מעשי ע"י קביעת תנאי הנפקה במחיר נמוך, יזכה בשקט תעשייתי הן ממחזיקי האג"ח והן מבן משה.

 

זה טוב גם למחזיקי אג"ח ז' שיקבלו רבע מהקרן על החוב שלהם כבר בחודש יוני. זה פחות טוב למחזיקי אג"ח ט' כיוון וההזרמה הנוספת לחברה נמוכה בהרבה מהתשלום לאג"ח ז' ואם מצב החברה יורע בחצי השנה הבאה חלקם בערך של אידיבי בפירוק יקטן. זה רע למחזיקי מניות המיעוט באידיבי פיתוח כי אלשטיין רומז על האמצעי בו הוא מדלל עוד יותר את חלקם בהצעות הרכש העתידיות.

 

האם המסמך יאושר? קשה לדעת. הדירקטוריון בלחץ כי יתקשה שלא לאשר התחייבות להזרמה נוספת של כסף לחברה (גם אם היא מותנית בכך שמצב החברה לא יורע באופן מהותי). מנגד, במסמך זה אלשטיין נותן מעט ומקבל הרבה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x