שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

היזהרו מהפילים השועטים

רפורמה במערכת הבנקאית בשעה שהשוק החוץ־בנקאי צומח בקצב מסחרר תחליש את הבנקים ותגרור זעזוע עמוק

יאיר סרוסי 07:3105.05.15

אחד הדברים המסוכנים בהחלת מדיניות הוא אי־הבנת הנתונים ושימוש בנתונים ישנים, ועל כאלה נתונים בדיוק מתבסס השיח הציבורי בנושא ריכוזיות היתר של הבנקים. מדיניות שתיקבע על סמך נתונים כאלה תהיה מוטעית ועלולה להוביל למשבר חריף.

 

חלקם של הבנקים בשוק הפיננסי, הכולל גם את חברות הביטוח, נחתך בחצי בעשור האחרון. קרנות הפנסיה הן ענף שצומח בקצב מסחרר, שבתוך שנים ספורות יביא את הסקטור החוץ־בנקאי להיות פי שניים בגודלו מהסקטור הבנקאי. כבר כיום ירד חלקם של הבנקים במימון חברות ל־47%, וביתר השוק מחזיקים הגופים המוסדיים. הריכוזיות באשראי העסקי הפכה זה מכבר לתחרות חריפה בתחומי מימון עסקים קטנים ובינוניים ואשראי צרכני.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: יריב כץ

 

בישראל ישנן חמש קבוצות בנקאיות ובתוכן בנקים מתמחים (יהב, מרכנתיל, מסד, אגוד, ירושלים ועוד). בשנים האחרונות נשמעים קולות רבים שמדברים על חריגותו של מבנה השוק הישראלי, אולם זה בדיוק המבנה וזה בדיוק המצב בכל אירופה, כולל באנגליה. אפילו בקנדה, שהמערכת הבנקאית בה נחשבת למעולה, יציבה ותחרותית, יש חמש קבוצות בנקאיות בלבד.

 

הבנקאות הישראלית מתמודדת כבר כיום עם פיקוח קפדני ועם תחרות מול שוק מוסדי צומח שהכללים בו פחות נוקשים. המערכת הבנקאית מתמודדת גם עם מבול של מיזמים טכנולוגיים־פיננסיים שצצים בכל יום וחוברים לכסף המוסדי הזול. מסיבות אלו, עוד לפני כל רפורמה, אנחנו עדים לשינוי דרמטי במצב הבנקים, שירידה משמעותית בהכנסותיהם עלולה לגרור זעזוע עמוק במערכת כולה.

 

הזעקה לקיום רפורמות בעיצומו של השינוי הזה תביא בעיקר להחלשת הבנקים על חשבון גופים אחרים בקצב מהיר מדי. בישראל השינויים מהירים וחדים, והם כבר בעיצומם. פילים בחנות חרסינה הם דבר מסוכן במערכת שבירה.

 

יאיר סרוסי הוא יו"ר בנק הפועלים ונשיא איגוד הבנקים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x