בארץ

קואליציית 61 ח"כים בדרך: גם ש"ס נכנסה לממשלה

לפי ההסכם, המפלגה תקבל את משרדי הכלכלה ופיתוח הנגב והגליל בראשות אריה דרעי ואת משרד הדתות, כנראה בראשות יעקב מרגי; ח"כ יצחק כהן צפוי להתמנות לסגן שר האוצר או לשר במשרד האוצר, ויהיה אחראי על מינהל התכנון; נתניהו באזהרה לבית היהודי: "אם לא תצטרפו - תקום ממשלת שמאל"

אורי תובל 21:1504.05.15

עוד הסכם קואליציוני נחתם: ש"ס חתמה הערב (ב') על כניסתה לממשלה, שמסתמן כי תסמך על קואליציה של 61 ח"כים. לאחר הסיכומים שחתם הליכוד מול המפלגה, וכן מול מפלגות כולנו ויהדות התורה, ולאחר שאביגדור ליברמן הודיע היום כי ישראל ביתנו בראשותו לא תצטרף לממשלה, נותר לראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על הצטרפות הבית היהודי.

 

 

 

על פי ההסכם, ש"ס תקבל את משרדי הכלכלה, פיתוח הנגב והגליל והדתות, כאשר דרעי צפוי לשלוט בשני המשרדים הראשונים, וככל הנראה יעקב מרגי יהיה בדתות. בנוסף, תקבל ש"ס סגן שר במשרד האוצר או שר במשרד האוצר שיהיה האחראי על מינהל התכנון - לתפקיד זה אמור להתמנות ח"כ יצחק כהן, המשמש כיום כיו"ר ועדת חינוך וסגן יו"ר הכנסת.

 

במעמד החתימה אמר דרעי שהשיג את שלושת היעדים החברתיים שדרש: פטור ממע"מ על מוצרי יסוד, רפורמה בדיור הציבורי שתאפשר את הגדלת מספר הדירות, והעלאת שכר המינימום - כאשר בש"ס מתעקשים על 30 שקל לשעה בקרוב. דרעי אמר: "ממשלת 61 היא ממשלה צרה אבל זה הקטן גדול יהיה, אני קורא ליו"ר המחנה הציוני ידידי יצחק הרצוג, תצטרפו לממשלה, יש פה הזדמנות אמיתית לממשלה חברתית".

 

 

 צילום: אוהד צויגנברג

 

החתימה עם ש"ס - שנעשתה שוב בלי נוכחות התקשורת ובלי הודעה מראש - מותירה כאמור את נתניהו עם אתגר אחרון, מפלגת הבית היהודי, שהבינה כי לא תקבל כל דריסת רגל בתיק הדתות או בבתי הדין הרבניים. בפשרה האחרונה שהציעה הבית היהודי, אמור היה להתמנות סגן שר במשרד המשפטים שיהיה אחראי לבתי הדין הרבניים ויקבל לידיו את אגף הגיור, אולם בסופו של דבר האגף יישאר במשרד ראש הממשלה, והמפלגה לא תקבל סגן שר.

 

נתניהו מזהיר את בנט

בהודעת לשכת ראש הממשלה לאחר החתימה על ההסכם נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו הציע לבית היהודי תקדים כדי שיצטרפו לממשלה: משרד החינוך, משרד התפוצות וחברות בקבינט ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, משרד החקלאות והחטיבה להתיישבות לשר אורי אריאל ומשרד התרבות והספורט כולל הטוטו המיועד לח"כ איילת שקד. בנוסף הציע הליכוד סגן שר ביטחון שיהיה אחראי על המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, ואת יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת - שאליו מיועד יו"ר ועדת הכספים הנוכחי סימן סלומינסקי".

 

 

 

עוד נמסר בהודעת ראש הממשלה כי "בנוסף, יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד". נתניהו מזהיר, כי אם הבית היהודי לא יצטרפו לממשלה - האחריות לנפילת ממשלת הימין תהיה עליהם ובמקומה תבוא "ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שתפנה יישובים, תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים".

 

בבית היהודי לא הגיבו לקריאתו של נתניהו לחתום עוד היום על הסכם קואליציוני, אך הם לא צפויים שלא להיכנס לממשלה. נתניהו אמור להודיע ביום רביעי לנשיא ראובן ריבלין כי בידיו ממשלה - אך של 61 מנדטים בלבד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x