$
משפט

פרשת רונאל פישר: ביהמ"ש האריך את מעצרו של מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר ב-3 ימים

שי ברס עוכב לחקירה אתמול, אך הכחיש את החשדות המיוחסים לו; שופטת השלום כתבה בהחלטתה כי חומר הראיות מעלה חשד סביר כי הבכיר לשעבר נתן שוחד תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה משטרתיים

זוהר שחר לוי 13:3104.05.15
בית משפט השלום בירושלים האריך היום (ב') ב-3 ימים את מעצרו של מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר, שי ברס, החשוד במתן שוחד ובשיבוש הליכי משפט במסגרת פרשת רונאל פישר. "חומר הראיות מעלה חשד סביר כי ברס נתן שוחד לקצין משטרה תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה משטרתיים", כתבה השופטת בהחלטתה.

 

במהלך הדיון ביקשו נציגי מח"ש להאריך ב-4 ימים את מעצרו של ברס, שכבר נחקר בעבר, בראשיתה של הפרשה בנוגע לחשדות אלו.

 

ברס עוכב לחקירה אתמול בבוקר על ידי שני חוקרי מח"ש שהגיעו לביתו. בחקירתו הוא הכחיש את החשדות המיוחסים לו ולדברי באי כוחו, עו"ד אסף קליין, הוא שיתף פעולה בחקירה עד לשלב מסוים בה החליט לשתוק.

 

עו"ד רונאל פישר בהארכת מעצרו בשבוע שעבר עו"ד רונאל פישר בהארכת מעצרו בשבוע שעבר צילום: זוהר שחר לוי

 

לדברי נציגת מח"ש, נועה לימור, בחקירות הקודמות הכחיש ברס לחלוטין את המיוחס לו, אך אתמול ההתבטאות היתה אחרת. "זה שענה לשאלות", אמרה לימור, "זה לא אומר שהודה. בחלק מהחקירה הוא שמר על זכות השתיקה". 

 

לדברי לימור ברס נחקר בחשד לביצוע שתי עבירות- מתן שוחד ושיבוש מהלכי משפט. החשדות קשורים בפרשת עו"ד רונאל פישר. "ברס הכחיש את החשדות בשלב ראשון והשיב לשאלות. הוא בחר לשמור על זכות השתיקה כשהחוקרים הגיעו לשאלה מסוימת. הוא הודיע לחוקרים שהוא בוחר בשלב זה לשתוק, בעצת עורכת הדין", מסרה לימור. לדברי מח"ש, לא נאמר לו שאם יודה ילך הביתה אלא ש"אם יאמר את האמת אז לא נזדקק אולי להארכת המעצר".

 

"הפרשה הזו לא מתחילה מהיום", אמר בדיון עו"ד קליין, "היא מתחילה מהגל הראשון שפישר נעצר וגם שוחרר. בחלון הזמן הזה, והיה מספיק זמן, לו רצו לעשות משהו יכלו לעשות כן". הסנגור ביקש להותירו במעצר ליום נוסף ולאחר מכן לשחררו כדי שיוכל להשתתף בלוויה של דודתו, או לשחררו בתנאים ואף למעצר בית.

 

שופטת בית משפט השלום בירושלים, ג'ויה שפירא, האריכה את מעצרו של ברס ב-3 ימים, אך אישרה לו להשתתף בלוויית קרובת משפחתו שתתקיים מחר.

 

"חומר הראיות", כתבה השופטת בהחלטתה, "מעלה חשד סביר כי ברס נתן שוחד לקצין משטרה תמורת קבלת מידע מתיקי חקירה משטרתיים. מח"ש מבקשת להאריך את מעצרו בשל חשש לשיבוש חקירה. עניינו של ברס הוא חלק מפרשה גדולה יותר הכוללת מספר פרשות בעניין דומה. בהחלטתי מאתמול בעניינו של מעורב אחר דנתי בחשש לשיבוש חקירה העולה לאור מידע קונקרטי שקיים בידי מח"ש בעניין זה. חשש זה מלווה את החקירה כולה על כל סעיפיה אף אם לא מיוחסת לברס עצמו פעולת שיבוש".

 

השופטת ציינה כי היא סבורה שפעולות החקירה המבוקשות על ידי מח"ש מחייבות את המשך המעצר. "מובן כי הארכת המעצר אינה עונש על שתיקתו של ברס אלא נובעת מהצורך לבצע את פעולות החקירה שיש חשש לשיבושן אם ישוחרר", ציינה עוד. "הדברים נאמרים לנוכח ההתפתחות בחקירה כפי שהוצג בפני בדו"ח הסודי".

 

 

הוארך מעצרם של שני אחים, בעלי חברה קבלנית

 

בנוסף למעצרו של ברס, האריך בית משפט השלום בירושלים ב-4 ימים את מעצרם של שני אחים, בעלי חברה קבלנית, החשודים במתן שוחד ובשיבוש הליכי משפט במסגרת פרשת עו"ד רונאל פישר. בית המשפט לא נענה לבקשת באת כוחם, עו"ד ליה פלוס, שלא לפרסם את שמם אך עיכב את ביצוע ההחלטה כדי שיוכלו לערער על כך לבית המשפט המחוזי.

 

בעלי החברה הקבלנית, חשודים בתשלום שוחד לקצין משטרה בתמורת לקבלת מידע על חקירה שהתנהלה בעניינם ברשות המסים וכן בעבירות של שיבוש הליכי משפט. מח"ש ביקשו להאריך את מעצרם ב-4 ימים.

 

לגרסת עו"ד פלוס, התנהלה בעניינם של השניים ושל החברה שבראשה הם עומדים חקירה ברשות המסים ולצורך כך הם שכרו את שירותיו של עו"ד פישר. החשד לגבי אחד האחים, לדבריה, הוא כי "באמצעות פישר שילם כספים למלכה כדי לקבל פרטים בחקירה שמתנהלת בעניינו".

 

נציגת מח"ש בדיון, נועה לימור, ציינה כי לא תאשר כי מדובר בהעברת כספים למלכה וכי תאשר רק "שמדובר בתשלום ולא כשכר טרחה".

 

"אחד האחים טען כי הוא למעשה הקורבן", ציינה פלוס בפני בית המשפט. "שכר שירותיו של עורך דין וזה עשה שימוש לא ראוי בכספים שאני שילמתי לו כשכר טרחה. אין מחלוקת שפישר נשכר לייצג את החשוד ואת החברה שבראשה הוא עומד במסגרת חקירה נגדו. הייתה פניה של רשות המסים ואז רק הוא פנה לשכור את שירותיו של פישר שילווה אותו בהליך החקירה וישלם לו שכר טרחה. במסגרת החקירה הזו נחקרו עשרות רבות של חשודים מהחברה ומהחברות של החשוד כולל החשוד עצמו ובני משפחתו. בעניין זה ליווה אותם עו"ד פישר. מה עשה ואיך פעל זה כבר לא באחריותנו".

 

באשר לחשד לשיבוש החקירה ציינה פלוס כי אין כל אינדקציה לקשר בין האחים לבין עו"ד פישר במהלך השנה האחרונה וכי החקירה שלשמה שכרו את שירותיו של פישר התנהלה לפני כ-3 שנים. "עילת המעצר בגין עבירות שבוצעו לפני 3 שנים המתבססת שלא על מסוכנות אלא על שיבוש הליכי חקירה, כאשר המדינה מאשרת שאין אינדיקציה כזו בתיק לשיבוש או לחשש כזה שאכן הדברים יקרו כאשר המשיבים ישוחררו". לדבריה, החשודים שיתפו פעולה עם החוקרים.

 

השופטת ג'ויה סקפה שפירא קיבלה את בקשת מח"ש והאריכה את מעצרם של השניים וציינה כי עולה חשד סביר למעשים. באשר לאחד האחים ציינה השופטת "כי המשיב היה מעורב בשיבוש חמור של חקירה משטרתית ואף נתן שוחד במסגרת זאת".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x