$
בארץ

כחלון: מס רכישה על דירות בסך 20% יהיה גבוה מדי; "הציבור צריך להמתין בסבלנות"

כך לדברי שר האוצר המיועד בראיון לערוץ 2; לדבריו, הסוגייה תיבחן על מנת "להזיז משקיעים מהשוק" ולסייע לזוגות הצעירים החלשים; הטלת מס ירושה תיבחן רק בהמשך

אורי תובל 19:4102.05.15

מס רכישה בסך 20% יהיה גבוה מדי, כך אמר שר האוצר המיועד, משה כחלון, בראיון שנערך הערב (ב') בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. כחלון התייחס לאפשרות שהמס יועלה משיעורו הנוכחי, כאשר חלק מההערכות שפורסמו עמדו על העלאתו ב-20%. לדבריו, הסוגייה תיבחן על מנת "להזיז משקיעים מהשוק" ולסייע לזוגות הצעירים החלשים, והוא סירב לענות על השאלה אם אכן יעלה את המס. "אני רוצה לומר לציבור בבית שימתין בסבלנות", אמר כחלון.

 

 

כחלון התייחס להערכות על העלאת מס הרכישה ואמר כי "המספרים יצאו מפרופורציות, מה שנקרא כל מספר זוכה. יש פה שני שווקים: שוק רוכשים ושוק שוכרים, ואנחנו לא נעשה שום דבר שיפגע באחד מהשווקים האלה. בואו לא נשכח, כמעט 25% מהרוכשים דירות שניות הם משקיעים, אבל בכל זאת צריך לפנות אותם מהשוק. מצד שני זה יכול לפגוע בשוק השוכרים. מה שאני רוצה לומר לציבור בבית זה שימתינו בסבלנות. אנחנו נשב עם אנשי המקצוע, עם כלכלנים, אנשי האוצר, ונקבל החלטה. נכון שבהסכם הקואליציוני הכנסנו אפשרות של לבחון את מס הרכישה אבל לא דיברנו על מספרים". לדבריו, בשנת הכהונה הראשונה שלו תיעצר עליית מחירי הדיור, ובהמשך הם יירדו.

 

 צילום: אריאל שרוסטר

 

כחלון ציין כי הדגש בכהונתו יהיה על הגברת ההיצעים בשוק הדיור, כאשר המיסוי הוא כלי בלבד. לדבריו, "הגענו לממשלה כדי לבנות, כדי לפתור את בעיית הדיור בבנייה, לא במיסוי. מיסוי הוא כלי. מיסוי הוא לא מטרה. ולכן אנחנו הגענו לבנות. אנחנו הולכים על היצעים, היצעים, היצעים. לא סתם ביקשנו את רשות התכנון, לא סתם ביקשנו את מנהל מקרקעי ישראל - כדי לזרז את הבנייה, לא כדי להשית מסים על הציבור".

 

בכל הנוגע למע"מ 0% על מוצרי יסוד, אמר כחלון כי הדבר הוכנס להסכם הקואליציוני וייושם ב-2016 "אם יסתבר שזה הדבר הנכון ביותר לשכבות החלשות", וציין כי "יש בעיות משפטיות" בעניין. היישום יבוא לאחר הקמת צוות שבו יהיו חברים כחלון ושר הכלכלה המיועד, יו"ר ש"ס אריה דרעי.

 

כחלון חזר על מחויבותו לפתיחת תחרות בין הבנקים, ואמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא "בעל ברית בלתי רגיל" בעניין זה, והנגידה קרנית פלוג מבקשת לבדוק את הנושא. "אנחנו נשאף לפתוח בנקים חדשים ולקיים ביטוח פקדונות", אמר כחלון. לדבריו, התחרות בבנקאות לא תערער את יציבות הבנקים.

 

כחלון חזר על הבטחתו לא להגדיל את המיסוי על העבודה, אך אמר כי בעיניו "מס ירושה הוא מס נכון וערכי מסכומים של 12-10 מיליון שקל", כשהוא מציין שהמס עוד ייבחן ויש משימות דחופות יותר.

 

עוד ציין כחלון כי ממשלה של 61 מנדטים, בלי ישראל ביתנו, היא ממשלה רעה, אך הוא רמז שראש הממשלה עשוי לצרף מפלגה אחרת תוך חודש. הוא גם אמר שניסה לעצור את התרחבות הממשלה, אך "זה לא ייהרג ובל יעבור, זאת לא ממשלה גדולה במיוחד וגם הממשלה הקודמת היתה של 22 שרים". עוד הוסיף כי הוא תומך בתחבורה ציבורית בשבת, ממניעים חברתיים, אך הוא חלק מקואליציה.  

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x