$
בארץ

הבית היהודי לוחצת להמשך תקצוב החטיבה להתיישבות

מקורבים למו"מ הקואליציוני טוענים כי במסגרתו דרשה המפלגה שחוות הדעת שהוציא משרד המשפטים, ולפיה יש לעצור תקציבים לחטיבה, לא תאומץ כלשונה. גם פורום קהלת ומנכ"ל משרד הבינוי הפורש מיהרו להסתער. מהבית היהודי סירבו להגיב

רוני זינגר 06:5908.04.15

הבית היהודי דואגת לחטיבה להתיישבות: המפלגה חברה לגורמים הלוחצים על משרד המשפטים להקל או לבטל את חוות הדעת שלו, שלפיה יש להפסיק לתקצב את החטיבה כבר בתקציב 2016. גורמים המעורבים בעניין ציינו כי ההתנגדות היתה צפויה, אך עוצמתה הפתיעה.

ל"כלכליסט" נודע כי במסגרת השיחות הלא־רשמיות להרכבת הממשלה שמנהלת המפלגה שבראשות נפתלי בנט עם הליכוד עלתה בקשה כי חוות הדעת לא תאומץ כלשונה. מנגד נודע כי הובטח שהממשלה הבאה תפעל להסדרת עניין החטיבה, ולא מן הנמנע כי תציג פתרון יצירתי שיבטיח את המשך פעילותה.

 

הלחצים הפוליטיים מגיעים מחוגי הימין, ולהערכת גורמים במשרד המשפטים, ההירתמות לפעולה נגד חוות הדעת תלך ותגבר עם תום חג הפסח.

בחוות הדעת, שגיבשה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר, הומלץ על שינוי בשלוש נקודות מרכזיות: הפסקת תקצוב החטיבה

להתיישבות בצורתה הקיימת; הפסקת מתן התמיכות באמצעות החטיבה כפי שהיא מתנהלת היום; והחלת התקשרויות לצורך ספציפי בין החטיבה (או הגוף שיבוא במקומה) לפרויקטים השונים. כיום החטיבה מקבלת "צ׳ק פתוח" לעשות עמו ככל העולה על רוחה.

 

נפתלי בנט. מתגייסים למען האחים נפתלי בנט. מתגייסים למען האחים צילום: נמרוד גליקמן

 

מנתוני החטיבה, האמונה על פיתוח וחיזוק ההתיישבות בפריפריה, עולה השקעה ניכרת בהתנחלויות. לפיכך התנגדותם של גורמי ימין לפגיעה בה מובנת. תקציב החטיבה הוא 52.8 מיליון שקל בשנה, אך ב־2014 תפח תקציב הביצוע ב־950%.

 

באחרונה התקבלו במשרד המשפטים שני מכתבים בעניין החטיבה. האחד, הוא מכתב משפטי ארוך בן 20 עמודים ששלח עורך הדין של החטיבה, צבי אגמון, ובו הוא שוטח את טענותיה נגד חוות הדעת.

 

המכתב השני נגד חוות הדעת התקבל מפורום קהלת, מכון מחקר שחלק מפרסומיו הם על כלכלה. לטענת הפורום, אין בסמכותה של זילבר להמליץ על שהמליצה. לקהלת זיקה ימנית מובהקת, אף שבאופן רשמי הארגון מבקש להצניע השתייכות פוליטית. הפורום סייע בין היתר גם לליכוד בבחירות, לאחר שאנשיו, בהם גם הכלכלן הראשי של משרד האוצר לשעבר מיכאל שראל, סייעו בכתיבת נייר עמדה כלכלי שהיה אמור לעמוד במרכז מצעו הכלכלי של הליכוד. ואולם, המצע הכלכלי לא פורסם לבסוף. הפורום נתמך על ידי קרן אמריקאית שמימנה גם את עמותת חוננו הימנית ואת "אם תרצו", וכמה מחוקריה הם חובשי כיפות, בוגרי ישיבות הסדר ובעלי זיקה ימנית. לפיכך לא מפתיע כי גם בפורום הצטרפו למאבק בחוות הדעת.

 

גם מנכ"ל משרד הבינוי הפורש, שלמה בן אליהו, שלח מכתב המוחה על חוות הדעת ובו ציין שבמסגרת תפקידו הוא לא שותף להתייעצויות שקדמו לכתיבתה.

 

המתנגדים לחוות הדעת טוענים כי זילבר נטלה חופש פעולה גדול מדי ובחרה במועד של ואקום בממשל כדי לקדם את "ייבוש החטיבה". במשרד המשפטים דוחים זאת ואומרים כי תפקיד היועמ"ש להצביע על ליקויים שהתגלו, בלי קשר לבחירות.

 

מיד לאחר הפסח יתכנס צוות בין־משרדי לגבש מתווה ליישום ההמלצות. הצוות נפגש עם ראשי מועצות אזוריות מהדרום והצפון המודאגים כי הכסף שהובטח להם עבור פרויקטים - ייעצר. במשרדי האוצר והמשפטים הבטיחו כי כל ההתחייבויות שניתנו עד כה למועצות ימולאו.

מהבית היהודי סירבו להגיב לדברים.

 

מימין: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. הלחצים יגברו
בטל שלח
    לכל התגובות
    x