$
בלדד השוחי

איך העולם יודע לאזן זכרים ונקבות?

התפלגות הזכרים והנקבות בעולם היא 50%-50%, לרוב עם סטייה קלה לצד הנקבות. אבל במלחמות העולם נהרגו הרבה יותר גברים מנשים. איך לא נוצרה סטייה שמורגשת עד היום? אסף

בלדד השוחי 11:2908.04.15

אסף היקר,

תמיד 50-50? מי אמר לך? בעת ההפריה היחס אכן קרוב לשוויון, אך לעוברים זכרים יש סיכוי גבוה יותר לשרוד את ההיריון, ובשעת הלידה היחס מגיע כמעט עד 48-52 לטובתם (זו הסטטיסטיקה העולמית; היחס משתנה במקומות ותנאים שונים, ואפילו בטמפרטורות שונות).

 

היתרון הזה מחזיק כמה שנים, ובתרבויות מסוימות אפילו מתחזק. לא חסרות מדינות מתפתחות שבהן בנים מקבלים יחס מועדף בכל מה שקשור לתזונה ולטיפול רפואי, ואומדנים גסים מעריכים שבהודו, לדוגמה, האפליה הזו עולה בכל שנה בחייהן של יותר מ־100 אלף ילדות בין גיל שנה לחמש. אבל מתישהו המגמה מתהפכת: לגברים אין חיי מדף ארוכים, ובשכבת הגיל שמעל 65 שנה היחס העולמי מתקרב ל־56-44 לרעתם.

 

אישה בהריון אישה בהריון צילום: סי די בנק

 

איפשהו בין חדרי הלידה לבתי האבות יש עוד נקודת שוויון שנמצאת - באופן לא מפתיע - קרוב מאד לנקודה שבה בני אדם מתחילים לחפש לעצמם שותפים לצורכי רבייה. זה ה־50-50 שאליו דוחפת האבולוציה, ובדיוק אותו מלחמה יכולה לערער. לדוגמה: על פי רישומי האוכלוסין, מלחמת העולם השנייה הותירה את ברית המועצות, שאיבדה בה יותר חיילים מכל מדינה אחרת, עם שכבת גיל צעירה שמורכבת מיותר מ־60% נשים.

 

אבל אז נולד דור חדש, באותה חלוקה שקרובה ל־50-50. וזו התשובה הפשוטה לשאלתך: מלחמת העולם השנייה הסתיימה לפני 70 שנה. אפילו חיילים שהיו צעירים במיוחד בסופה נמצאים היום בשנות ה־80 המאוחרות שלהם. כל סטייה שנגרמה במלחמה הזאת מורגשת כיום בעיקר בבתי אבות. ולא רק שבבתי אבות יש בלאו הכי פחות גברים, באופן טבעי, אלא שמראש לאנשים לא כל כך אכפת מה קורה בהם. או בהודו.

 

מה כואב יותר, בעיטה באשכים או כאבי לידה? אמא טרייה

 

תתחדשי. די ברור שכאב הוא עניין סובייקטיבי שמשתנה מאדם לאדם (לנשים, דרך אגב, בניגוד לדעה הרווחת, יש דווקא סף כאב נמוך מלגברים, לפחות בניסויי מעבדה). וגם ברור שלא כל הלידות זהות, ושאין חבלת אשכים אחת דומה לשנייה. וברור במיוחד שאין לנו מדגם מייצג של אנשים שעברו את שתי החוויות האלה ומסוגלים להשוות.

עם זאת - הכאב הנורא של מכה ממוצעת באשכים חולף תוך דקות, ואחרי יום לרוב כבר לא מרגישים כלום. לידה ממוצעת, לעומת זאת, נמשכת כשמונה שעות, דורשת התאוששות של כמה ימים, וקוטלת יותר מרבע מיליון נשים בשנה. נכון, רובם המכריע של מקרי המוות האלה מתרחשים במדינות מתפתחות, אבל עדיין, אין מקום אמיתי להשוואה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x