$
בארץ

מרתון שיחות להסדרת שוק הגז נקבע לאחר הבחירות

ל"כלכליסט" נודע כי משרדי האוצר והאנרגיה ייפגשו כדי להסדיר את התחרות בשוק. בינתיים בוטלה עסקת מיליארד דולר מול הפלסטינים

ליאור גוטמן 10:4012.03.15

משרדי האוצר והאנרגיה חוזרים לקיים מרתון פגישות מול חברות הגז. הפגישות מתוכננות להתקיים בשבוע שאחרי יום הבחירות, וזאת במטרה לגבש הצעה ממשלתית חדשה שתונח על שולחנם של שרי האוצר והאנרגיה החדשים מיד עם כניסתם לתפקיד.

 

המרתון נקבע לאחר שהמשרדים והממונה על הגבלים עסקיים הגיעו למבוי סתום בהתנהלותם לגבי פתרון הבעיות מול חברות הגז. הנייר האחרון שהוגש לחברות הגז ניסה למצוא פתרון לטווח הקצר והארוך לתחרותיות במשק. הפתרונות, שכוללים מכירת אחזקות של דלק ודילול אחזקות נובל אנרג'י במאגר תמר, לא התקבלו. במאגר לווייתן ההצעה לשיווק בנפרד על ידי כל שחקן בשוק לא התקבלה אף היא.

 

הבוקר צפויים לחזור לישראל בכירי משרדי האוצר, האנרגיה והמשפטים מסיור לימודים בהולנד, שם הם למדו על משק הגז. עם נחיתתם ילמדו הפקידים ששותפויות דלק קידוחים, אבנר ורציו דיווחו אתמול על ביטול הסכם מכירת הגז מול הרשות הפלסטינית. ההסכם כלל מכירה של עד 4.75 מיליארד מ"ק גז טבעי לתקופה של כ־20 שנה ובהיקף שנאמד במיליארד דולר (לכל התקופה) - מתוכו כ־60% מס שהיה אמור להתגלגל לקופת המדינה, כלומר כ־600 מיליון דולר מס.

 

ההסכם שבוטל ייחודי בשלל המגעים למכירת גז למדינות שכנות כגון מצרים וירדן, וזאת מכיוון שמדובר בהסכם חתום ולא במזכר. ההסכם היה אמור לספק חשמל שהיה מצמצם את תלות הרשות ברשת החשמל בישראל.

 

לפי שותפות לווייתן, הסיבה לביטול ההסכם היא "אי־התקיימות התנאים המתלים שנקבעו בהסכם, ובעיקרם אי־קבלת אישור רשות ההגבלים העסקיים, העיכוב באישור הפיתוח של פרויקט לווייתן, ואי־קבלת האישורים הרגולטוריים הנוספים הנדרשים לפי דין". אם האישורים הרגולטוריים יתקבלו ב־30 הימים הקרובים, ייתכן שהמגעים יתחדשו והחוזה לא יבוטל.

 

מאגר הגז לווייתן מאגר הגז לווייתן

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x