$
בחירות 2015

התכנית הכלכלית של ש״ס: להטיל "מס עשירים" ולהעביר את הכסף לעניים

אריה דרעי הציג את תוכנית המס של מפלגתו היום; התוכנית מציעה עדכון קצבאות ילדים לפי הכנסת משק הבית, מיסוי ענף היהלומים, הגדלת הארנונה באזורי יוקרה והגדלת המס על "בנים ממשיכים" במושבים וקיבוצים; דרעי: "אנחנו רוצים לתקן עוולה רבת שנים. חייבים לחלק את העוגה מחדש"

רוני זינגר 18:0402.03.15

משקי בית עשירים ישלמו מס גבוה יותר, במטרה להקל על משקי בית עניים - זוהי מטרת העל של תוכנית המס שהציגה היום סיעת ש"ס על ידי יו"ר הסיעה, אריה דרעי, במסיבת עיתונאים שנערכה בתל אביב.

 

על פי התוכנית יחול שינוי בשיטת נקודות הזיכוי במס כך שנקודת הזיכוי הבסיסית תילקח ממשקי בית עשירים ותועבר לטובת משקי בית עניים. כמו כן, מציעה התוכנית לעדכן את קצבאות הילדים לפי מדרגות הכנסה ולא כפי שהן ניתנות כיום ולהוריד את מדרגות המס על מיסוי רכבי יוקרה מ-300 אלף שקלים ל-150 אלף שקלים. התוכנית מציעה לבטל את תאגידי המים שמכבידים על הציבור בעולים מאות מיליוני שקלים בשנה ולהקים במקומם מחלקות מים וביוב בתוך הרשויות המקומיות. עוד מוצע בתוכנית: מיסוי ענף היהלומים בישראל שנהנה עד כה מפטור ממס, במקביל להגברת האכיפה בתחום זה.

 

יש לך "אחוזה"? שלם 1% מערכה למדינה

 

בתחום הדיור מוצע להקצות 7.5% לדיור ציבורי מכלל בנייה חדשה וכן להגדיל את הפשרת הקרקעות לבנייה. דרעי ממשיך לקדם את הרעיון לגביית "מס אחוזות" מס שהוצע כבר בבריטניה ובו מוצע לשלם 1% למדינה מערך הנכס.

 

ש"ס מבקשת גם לשנות את מדרגות המס על רכישת דירות ולגבות מס על דירות להשקעה.

 

בנושא הארנונה מציעה ש"ס להעלות את המס העירוני באזורי יוקרה בתוך הרשויות המקומיות שיוגדרו לפי ערך הנכס ביחס ליתר חלקי אותה עיר. כמו כן, הסיעה מציעה להעלות את מס ההכנסה על הכנסות גבוהות ושינוי מדרגות המס.

 

התוכנית כוללת גם טיפול בסוגיית ערך הקרקע במושבים ובקיבוצים. ש"ס מבקשת להילחם בהטבת "הבן הממשיך" ממנה נהנים במושבים וקיבוצים ועל פי התוכנית שלה יש ולמסות את מהלכי הבן הממשיך בעיקר באזורי הביקוש: "מיסוי משקים שאינם לשימוש חקלאי למרות היותם רשומים ככאלה, יכול הניב למדינה מיליוני שקלים בשנה", נכתב במצע.

 

עוד מוצע להחיל מס ירושה ומס עזבון - גביית המס מהשקל הראשון בעיקר על נכסי נדל"ן העוברים בירושה. המצע כולל עוד התייחסויות נוספות לשורה של צעדים שלדעת ש"ס יש לנקוט בתחום הכלכלי.

 

אריה דרעי. "חייבים לחלק את העוגה מחדש" אריה דרעי. "חייבים לחלק את העוגה מחדש" צילום: עמית שעל

 

לבטל מע"מ על מוצרי צריכה בסיסיים

 

בתחום המזון התוכנית מציעה לבטל את המע"מ על מוצרי צריכה בסיסיים ולהעלות את שכר המינימום של העובדים ל-30 שקלים לשעה.

 

יו״ר המפלגה דרעי אמר כי "מס העשירים בא לתקן עוולה רבת שנים, חייבים לחלק את העוגה מחדש".

 

את התכנית הכלכלית כתבה קבוצת כלכלנים יחד עם מועצה חברתית שהוקמה במיוחד לעניין ואשר שחתמה על אמנה עם ש"ס. במועצה חברים פעילים חברתיים כמו שירה אוחיון, ד"ר שלי אלקיים, דנה שמסיאן, אורית קקון-ביטון, אפרת שני-שטרית, אלונה אלוז, אבי מוטהדה, אלי ברקת, בני נוריאלי, רזיאל נהרי, אלברט סוויסה ואופיר טובול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x