$
בארץ

המדד החברתי לכנסת ה-19: מרצ מובילה - הבית היהודי בתחתית

המדד בחן את הצבעות הח"כים להצעות חוק חברתיות-כלכליות. מי היה הח"כ החברתי ביותר? ומי בכלל לא הגיע להצביע על דיור בר-השגה?

רוני זינגר 22:0301.03.15

"המשמר החברתי" פרסם את סיכום "המדד החברתי" של הכנסת -19, ובו דירוג הסיעות השונות לפי אופן הצבעתם, או אי הצבעתם של חברי הכנסת על הצעות חוק חברתיות-כלכליות.

 

על פי המדד, מרצ היא המפלגה שזכתה לדירוג הגבוה ביותר ואילו הבית היהודי דורגה במקום הנמוך ביותר. כלומר, מרצ היתה הסיעה שחבריה הצביעו יותר מכולם בעד הצעות חוק בעלות אופי חברתי-כלכלי.

 

זהבה גלאון, יו"ר מרצ זהבה גלאון, יו"ר מרצ צילום: יריב כץ

 

את המקום השני תופסת מפלגת העבודה, במקום השלישי מפלגת חד"ש - שבה מכהן חבר הכנסת שדורג כחברתי ביותר מכלל חברי הכנסת, דב חנין, אך באותה הסיעה נמצאים גם ח"כים אחרים שמשתרכים הרחק מאחור במדד החברתי - עפו אגבאריה וחנא סוייד.

 

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט צילום: נמרוד גליקמן

 

עוד מצאה הבדיקה, כי דווקא חברי הכנסת מהאופוזיציה הם אלו שלא הקפידו על הגעה למליאת הכנסת ולהצבעות שהתקיימו בנושאים חברתיים כלכליים. 26% מחברי האופוזיציה נכחו בממוצע בהצבעות כאלה, לעומת 35% חברי כנסת מהקואליציה בממוצע באותן הצבעות.

 

מי הצביע על דיור בר-השגה?

 

כך למשל היה בהצבעה על הצעת החוק להגדלת היצע הדירות לדיור בר-השגה ולדיור ציבורי, שבהן השתתפו רק 4 ח"כים מש"ס, ח"כ אחד מחד"ש, אף ח"כ מיהדות התורה או מהמפלגות הערביות ו-10 מהעבודה. הצעת החוק נפלה בקריאה טרומית.

 

מרצ אמנם זכתה במדד ההצבעות החברתיות כלכליות, אך המשמר החברתי גם בדק את מידת הנוכחות של הסיעות בהצבעות השונות - ללא קשר לאופן שבו הצביעו, ובבדיקה זו עולה כי יש עתיד היא הסיעה שהפגינה את הנוכחות הגבוהה ביותר בהצבעות אלה. ואילו הסיעה האחרונה, שנכחה רק בכ-10% מהצבעות בנושאים חברתיים כלכליים - היתה סיעת רע"מ-תע"ל.

 

ממרצ נמסר בתגובה למיקומם הראשון במדד המשמר החברתי: "זוהי הוכחה שמרצ היא המפלגה האדומה ביותר מבחינה חברתית בכנסת", אמר יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, "מרצ מציגה מפלגה שנאמנה לציבור ולערכיה מבחן-אחר-מבחן ולא תבגוד ביום שאחרי. מחאת האוהלים שחזרו היום לרוטשילד חייבת לקבל תרגום פוליטי. טוב לצאת לרחובות, אך חשוב פי כמה לעשות את הבחירות הנכונות בקלפי. בפנינו הזדמנות של ממש להפוך את הקערה על-פיה ב-17 במרץ. בידי הציבור הדבר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x