$
משפט

"נאמר לי מלכתחילה שהעסקאות בין ISP לסיטי ברוקר הן עסקאות מתואמות"

המומחה הכלכלי ד"ר חיים קידר-לוי מעיד במסגרת משפטם של איש העסקים נוחי דנקנר ובעלי חברת ISP. על פי חוות הדעתו הפעילות שביצע עד המדינה, עדי שלג, בחשבון ISP התיישבה עם הכוונה להשפיע על שער מניית אי.די.בי

זוהר שחר לוי ותומר גנון 13:4020.01.15

"ביום הראשון לפעילות במניית אי.די.בי ISP קונה בלמעלה מ-15 מיליון שקל – כלומר הציפיות שלה חיוביות על המניה", כך העיד ד"ר חיים קידר-לוי, המומחה הכלכלי שחיבר את חוות הדעת על הרצת מניות אי.די.בי אחזקות במהלך פברואר 2012. "לאחר מכן היא מוכרת בלמעלה מ-15 מיליון שקל – כלומר הציפיות שלה הופכות שלילית למניה. אבל אז היא שוב קונה ב-11 מיליון שקל. כלומר ISP נכנסה לפוזיציה, היא מוכרת, שוב נכנסת, שוב מוכרת. זה לא הגיוני כלכלית.

 

קידר-לוי מעיד הבוקר (ג') בבית המשפט המחוזי בת"א במסגרת משפטם של איש העסקים נוחי דנקנר ובעלי חברת ISP, בנקאי ההשקעות איתי שטרום. חוות הדעת של קידר-לוי הוזמנה על ידי הפרקליטות והוא משמש כעד תביעה מטעמה.

 

"הפעילות בין סיטי ברוקר ל-ISP עוברת כחוט השני בחוות הדעת שלך", אמר עו"ד גיורא אדרת, פרקליטו של דנקנר. "ההנחה שלך שאם העסקאות מתאומות הצד השני ידע עליהן".

 

קידר-לוי: "כן".

 

אדרת: "נאמר לך שהפעילות מול אישתו של שלג הייתה מאחורי גבו של שטרום?"

 

קידר-לוי: "לא".

 

נוחי דנקנר ואיתי שטרום נוחי דנקנר ואיתי שטרום צילום: אוראל כהן

 

אדרת: "האם העובדה שעדי שלג ביצע פעילות בתוך פעילות, כלומר השיא רווחים גם לעצמו ידועה לך? קרי, שלג פועל בשם ISP, ובמקביל פועל מול החברה של אישתו להשיא רווחים לעצמו. זה בא לידי ביטוי בחוות הדעת?"

 

קידר-לוי: "זה דבר שהפרקליטות ביקשה שאבדוק. בחנתי מול הנתונים. אני לא יודע מי לחץ על הכפתורים. אבל הפעילות הזאת שירתה את התמיכה בשער המניה. אני לא יודע מי אמר מי למה. העסקאות האלה נעשו כחלק ממגמה כוללת של ISP לעלות שער. הפעילות של סיטי ברוקר השתלבה בתוך בזה".

 

אדרת: "ניסת לנטרל את הפעילות של סיטי ברוקר?"

 

קידר-לוי: "אני לא נזקקתי לזה. אני גם לא חושב שצריך. הנתונים מעידים על כל שיש כוונה ויש השפעה וזה מה שנתבקשתי לבדוק".

 

אדרת: "איך אתה יודע מה היה קורה אם לא הייתה פעילות סיטי ברוקר?"

 

קידר-לוי: "אם הייתי עושה נטרול הייתי מקבל תוצאה שלא הייתה מלמדת בהכרח על ההשפעה של ISP על השער. הפעילות של ISP על השער בלתי תלויה בסיטי ברוקר. בין אם סיטי בפוזיציה או מבקשת לקנות, ISP פועלת באופן מסיבי של פי עשרה מסיטי ברוקר".

 

אדרת: "כתבת שאחת התופעות לפני הנפקה היא עלייה במחזורי מסחר. ממה נוצר המחזור?"

 

קידר-לוי: "ברגע שחלון ההנפקה נפתח המוטיבציה למכירה בחסר (שורט) עולה ויש הרבה מוכרים".

 

אדרת: "השורטיסט אומר - אני אמכור ביוקר ואקנה אחר כך בזול בהנפקה, כן?"

 

קידר-לוי: "נכון".

 

אדרת: "לשיטתך משקיע שיודע שיש הנפקה יקנה רק בהנפקה?"

 

קידר-לוי: "לרוב".

 

אדרת: "היחיד שפעל מול השוק שמוכר זה ISP לשיטתך?"

 

קידר-לוי: "זה בנתונים. כולם מוכרים ורק הוא קונה".

 

אדרת: "האם המטרה של שלג זה לגלח את השכבות כדי לפגוש את מאיה שלג, אבל להשיא את הרווח לסיטי, זה לא משנה?"

 

קידר-לוי: "זה לא משנה את המסקנות. ההפך הוא הנכון. מתוך הכלל אני לומד על היוצא מהכלל. הכוונה העיקרית הייתה להשפיע ל השער. הדוגמא שאתה מתאר היא שדרך ההשפעה על השער נוצרו רווחים לסיטי. אבל כל הפעולות האחרות מול אחרים נוצרו באותה צורה. אם מה שאתה טוען נכון – הייתי מצפה לראות את סיטי בכל העסקאות".

 

אדרת: "אתה אומר שניסה להשפיע על השער, אבל בינתיים אתה לא מראה לי איפה הייתה כוננה להשפיע?"

 

קידר-לוי: "מפנה אותך לטבלה ומראה שהעסקאות ומצרפן שבהן ISP מפסידה".

 

אדרת: "ומי מרוויח?"

 

קידר-לוי: "שיעור הרווח הכי גבוה הוא של סיטי".

 

קידר-לוי: "יש כוונה להשפיע על השער בין אם זה בוצע מול סיטי או אחרים".

 

אדרת: "איפה הכוונות?"

 

קידר-לוי: "יש לו כוונות להשפיע על השער אם זה דרך סיטי או אחרים – אז רואים שיש כאלה וגם כאלה".

 

אדרת: "ניקוי השכבות גם משפיע על השער".

 

קידר-לוי: "בוודאי".

 

אדרת: "הוא מנקה שכבות כדי להגיע לסיטי".

 

קידר-לוי: "חוץ מהמכירה לסיטי יש מכירה גם לאחרים. הכוונה מעורבת – גם כאן וגם כאן".

 

אדרת: "רבים מהמפיצים אמרו שהשיקול לקנות נבע לא מבדיקת שווי האפקטיבי של המניה אלא מרצון לשמור או ליצור קשרים טובים עם אידיבי כדי לעבוד איתם בעתיד".

 

קידר-לוי: "אני לא יכול להתייחס לכך, אני בדקתי רק שיקולים כלכליים".

 

אדרת: "זה לא שיקול כלכלי?"

 

קידר-לוי: "לא ניתן לראות אותו בנתונים".

 

אדרת: "אני יכול להבין שעסק רוצה לשמר קשרים עם לקוחות, שיקול עסקי, לא כלכלי".

 

עדי שלג הודה שפעל באופן תרמיתי

 

על פי חוות הדעת שעיקריה פורסמו לראשונה ב"כלכליסט", הפעילות שביצע עד המדינה, עדי שלג, בחשבון ISP בתאריכים 21-23.2.12, התיישבה עם הכוונה להשפיע על שער מניית אי.די.בי. כלומר, שהיקף הרכישות, למעלה מ-42 מיליון שקל, ודפוס הפעילות, רכישות ביוקר ומכירות בזול, מעידים על כוונה להריץ את המניה. על פי חוות הדעת, ביום הראשון היוותה פעילות הרכישה 49% מסך הרכישות בבורסה, ביום השני 37.09% וביום השלישי 17.81%.

 

שלג, כפי שהעיד בשבוע שעבר בבית המשפט, הודה שפעל באופן תרמיתי כדי להשפיע על שער המניה. זאת בין היתר באמצעות עסקאות מתואמות שביצע בין חשבונות ISP לחשבון סיטי ברוקר שבבעלות אישתו. כלומר, שלג היה בשני הצדדים: הקונה והמוכר. שלג העיד שתודות לפעילות זו גרף גם רווח אישי של כ-180 אלף שקל.

 

לאור העובדה שהרצת המניות אינה במחלוקת, הפרקליטות צפויה למקד את עדותו של קידר-לוי בעניין אחר: האם העסקאות המתואמות שביצע שלג בין ISP לסיטי ברוקר, מצדיקות את יתר פעילות המסחר של ISP וזאת בהנחה שמטרתו היתה רק להשיא רווחים לעצמו. כלומר, האם אופי ונפח הפעילות באותם ימים שירתו בעיקר התרמית שביצע עבור עצמו.

 

על פי חוות הדעת של קידר-לוי התשובה לכך שלילית. "היקף העסקאות של ISP מול אחרים היה בעשרות אחוזים, למעשה כ-100%, יותר מהיקף העסקאות של ISP מול סיטי ברוקר. ביום הראשון ISP קנתה מניות אי.די.בי בהיקף של כ-11.2 מיליון שקל מאחרים, ורק 5.1 מיליון שקל מסיטי ברוקר. כלומר היקף הפעילות של ISP מול אחרים היה 118% יותר מזה שהיה מול סיטי ברוקר. ביום השני הפער עמד על 92%".

 

קידר-לוי מוסיף כי "נתוני המסחר ביום השלישי מעידים יותר מכל כי פעילות המסחר של ISP לא היתה קשורה לסיטי ברוקר - הן משום שביום זה הן לא סחרו ביניהן בכלל, והן משום שפעילות ISP מול 'אחרים' התמקדה בתמיכת שער המניה, רק כל עת שהאחרים הזרימו היצעים".

 

"אין לי חששות לחבר חוות דעת – גם מול אנשים במעמד כלכלי חזק כמו נוחי דנקנר", אמר בעבר ל"כלכליסט" קידר-לוי, מומחה למימון מאוניברסיטת באר שבע, אם הגשת כתב האישום. "המסקנה שלי הייתה שהפעולות בניירות ערך לא התיישבו עם ההיגיון הכלכלי", הוסיף.

 

אדרת: "תאמר לי מה נמסר לך, אם נמסר לך ובאיזה שלב על ידי הפרקליטות, על הקשר בין ISP לסיטי ברוקר".

 

קידר-לוי: "נאמר לי מלכתחילה שהעסקאות בין ISP לסיטי ברוקר הן עסקאות מתואמות ושיש קשר משפחתי ביניהן. ברגע שהעסקאות מתואמות אני מניח שיש הסכמה בין ISP לסיטי ברוקר"

 

אדרת: "כלומר, נקודת המוצא שלך היא שיש הסכמה בין ISP לסיטי?"

 

קידר-לוי: "כן"

 

אדרת: "בחוות הדעת אתה אומר שנמסר לך על ידי הפרקליטות שהעסקאות בין ISP לסיטי נעשו בצורה מתואמות ומוסכמת תוך כדי מטרה להשיא רווחים לסיטי. מי באיזה צד?"

 

קידר-לוי: "להבנתי בסיטי עמדה אשתו של עדי שלג וב-ISP עמדו שלג ושטרום".

 

אדרת: "כלמור, אתה יוצא מהנחה שהעסקאות המתואמות מוסכמות גם על איתי שטרום".

 

קידר-לוי: "אם זה מוסכם על ISP זה מוסכם על ISP". 

 

אדרת: "ככל שאתה מתייחס לאותה פעילות אתה מתייחס אליה כמתואמת, בהסמכה מלאה של שני הצדדים ובידיעתם".

 

קידר-לוי: "אני מסיק מכך. אני קיבלתי כנתון שהעסקאות היו מתואמות".

 

אדרת: "האם אי פעם נאמר לך שהעסקאות המתואמות נעשו מאחורי גבו של שטרום?".

 

קידר-לוי: "דבר כזה לא נאמר לי".

 

אדרת: "ניסית לנטרל את הפעילות הפנימית ולראות מה הייתה התוצאה לאחר נטרול?".

 

קידר-לוי: "יש שתי טכניקות לנטרול, אני לא נזקקתי לזה. אני כן הבחנתי בין העסקאות של ISP לסיטי ונטרלתי את אלה אבל לא פיניתי את הספר מהפקודות. אני גם לא חושב שהייתי צריך לעשות את זה כיוון שיתר הנתונים מצביעים באופן מובהק על שתי השאלות שנשאלתי האם יש כוונה והאם יש השפעה. שתי אלה נשארות חיוביות גם בנטרול הפעולות".

 

אדרת: "איך אתה יודע מה היה קורה עם הפעילות ללא העסקאות המתואמות?".

 

קידר-לוי: "אם הייתי עושה נטרול אני חושב שהייתי מקבל נתונה מסויימת שלא הייתה משפיעה על הפעילות של ISP להעלאת השער. הסיבה היא שגם ביום השלישי כשסיטי לא נמצאת ברקע ISP פועלת באגרסיביות. גם אם היה נטרול לא היינו מגלים".

 

אדרת: "עובדתית לא נטרלת".

 

קידר לוי: "לא".

 

אדרת: "ואתה לא יכול לומר בצורה וודאית מה היה קורה בנטרול הפעילות המתואמת".

  

קידר-לוי: "אני יכול לענות בצורה ודאית על שתי השאלות שנשאלתי האם הייתה השפעה והאם הייתה כוונה להשקעה. בלי שסיטי נמצאת בפוזיציה ב-21.2 ISP קונה 7.5 מיליון שקל סיטי לא בפוזיציה אני מסיק מזה שיש השפעה על השער".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x