$
בארץ

האוצר יבדוק את מסקנות רשות החשמל על כשלי משק הגז

לטענת האוצר הבדיקה נדרשת בשל הפער הגדול בין ממצאי רשות החשמל על מונופול בשוק הגז שמביא לעליית מחירים חריגה, לבין ממצאי רשות הגז שבמשרד האנרגיה ולפיהם חוזי אספקת הגז מציגים עלויות ותושאה סבירות ביחס לעולם

ליאור גוטמן 08:2419.01.15

משרד האוצר העביר בימים האחרונים את מסקנות רשות החשמל על מבנה וכשלי משק הגז לבדיקה מעמיקה. הבדיקה תתקיים בתוך המשרד, ובמידת הצורך יועברו המסקנות לחברה חיצונית.

באוצר טוענים כי הבדיקה נדרשת בשל הפער בין מסקנות רשות החשמל על משק הגז לבין דו"ח שפרסמה לפני כשבועיים רשות הגז שבמשרד האנרגיה. בדצמבר פורסם דו"ח של רשות החשמל (שחיבר עבורה מומחה איטלקי) המצביע על על כשל שוק בחוזי רכישת הגז הנוכחיים, ועל היווצרות מונופול באחזקת הגז שישפיע על יוקר המחיה. ברשות טענו כי יזמי הגז יקבלו תשואה חריגה של עד 23% בשנה. לעומת זאת, ברשות הגז שבמשרד האנרגיה טועניםן שהחוזים שנחתמו במשק סבירים והתשואה היא 12%־20% ומקובלת בשוק.

 

אמיר לוי ראש אגף תקציבים באוצר אמיר לוי ראש אגף תקציבים באוצר צילום: נמרוד גליקמן

 

באוצר מבינים שבחינה של עבודת רשות החשמל, ואולי אף קביעה שהמלצותיה שגויות, עלולה להשפיע על המו"מ מול חברות הגז: מחר ומחרתיים אמור להתקיים מרתון שיחות בין נציגי האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה לבין ארבע חברות הגז הגדולות – נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר וישראמקו – כדי לבחון אפשרות למהלך שיפתח את שוק הגז לתחרות. השיחות מתקיימות בעקבות הודעת הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה שהוא שוקל להכריז על אחזקות נובל ודלק במאגרי תמר לווייתן כעל הסדר כובל.

 

בתוך כך, חברת נובל אנרג'י האמריקאית בוחנת בימים האחרונים אפשרות להקפיא עבודות שהזמינה מספקים בישראל, בשל מה שהיא מכנה "בעיות במבנה הרגולציה בישראל בנוגע למשק הגז". בין הספקים של נובל אנרג'י בישראל עשרות חברות מתחומי ההנדסה, התשתיות והציוד. לפני כשבועיים פורסם שנובל ביטלה התקשרות מול מספנות ישראל שם היא הייתה אמורה לאכסן ציוד קידוח, ולפני כשבוע הוקפאו מגעים לרכישת ציוד לייצוא גז ממאגר תמר למצרים. מנובל אנרג'י נמסר שהחברה "בוחנת התקשרויות עם ספקים שלה ביחס להתקדמות המגעים עם הרגולציה המקומית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x