$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נשות הדסה מעכבות התשלום לביה"ח, והאוצר נאלץ להעביר את הכסף

18 מיליון שקל שהיו צריכים להיכנס לבית החולים לתשלום משכורות וחובות לספקים מתעכבים, והאוצר העביר מקדמה על תשלומים עתידיים כדי שבית החולים יוכל לתפקד. נשות הדסה: "הבקשה הועברה לאחרונה, הנושא בטיפול"

מיקי פלד 08:2419.01.15

מצבו הפיננסי הרעוע של בית החולים הדסה בירושלים לא מונע מהבעלים, ארגון נשות הדסה, להתעכב עם העברת תשלום של 18 מיליון שקל, מה שמעמיד את קופת בית החולים במצב שביר מאוד, כיוון שבימים הקרובים אמור בית החולים להבטיח את תשלום המשכורות מעבר למשכורת ינואר.

 

ל"כלכליסט" נודע כי המצב הגיע לכדי כך שהמדינה, כלומר משלם המסים, העבירה לקופת בית החולים מיוזמתה כ־20 מיליון שקל כמקדמה על תשלומים עתידיים על מנת שבית החולים יוכל לשלם את חובותיו לספקים השונים.

 

מימין: נשיאת ארגון נשות הדסה מרסי נתן ומנכ"לית הדסה פרופ' תמר פרץ מימין: נשיאת ארגון נשות הדסה מרסי נתן ומנכ"לית הדסה פרופ' תמר פרץ צילום: עטא עוויסאת

 

בעקבות המצב דרש משרד האוצר לפני כשלושה שבועות מהדסה להוציא מכתב דרישה מנשות הדסה לשיפוי בית החולים, אך הכסף עוד לא הגיע ונשות הדסה אומרות כי הנושא בטיפול. על פי הסכם ההבראה שנחתם בין המדינה לארגון נשות הדסה לפני כחצי שנה, הארגון הוא שצריך לשאת בעלות החזר ההלוואה לבנק אגוד, בסכום כולל של 137 מיליון שקל, שנלקחה לצורך בניית מגדל האשפוז החדש. על פי ההסדר עם בנק אגוד, בית החולים למעשה מעביר לו כל חודש את דמי הלידה מהביטוח הלאומי. אולם, נשות הדסה לא העבירו במקביל את הכסף לקופת בית החולים או מקדמות על חשבון חזר ההלוואה.

 

עד כה גם לא העבירו נשות הדסה סכום של 12.5 מיליון דולר שאמור היה להגיע לבית החולים בדצמבר. זאת, בטענה כי על פי הסכם ההבראה אחד מאבני הדרך להעברת הכסף הוא השלמת נוהל התרומות לבית החולים. שניהם עוד לא הושלמו וגם בהדסה וגם באוצר מקווים כי לפחות נוהל התרומות יעבור אישור של ועדה משותפת למדינה ולבית החולים בימים הקרובים, ונשות הדסה יעבירו את הכסף.

 

בצד החיובי, בסוף החודש שעבר סיים בית החולים לשלם חוב של כ־100 מיליון שקל לספקים השונים להם נוצר חוב עד כניסתו של בית החולים להקפאת הליכים בשנה שעברה.

 

לאחרונה הקים דירקטוריון בית החולים ועדה לאיתור דירקטורים נוספים בראשות שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים אורית אפעל גבאי. במקביל, קמה ועדה בראשות יו"ר הדסה, ארז מלצר, לאיתור מנכ"ל קבוע לבית החולים, תפקיד אותו ממלאת כיום באופן זמני פרופ' תמר פרץ, שגם מקווה לקבל את המינוי הקבוע.

 

מארגון נשות הדסה נמסר כי "בנוגע להחזר התשלומים בגין ההלוואה שבית החולים לקח מבנק איגוד, נשות הדסה ממלאות את מלוא התחייבויותיהן בנושא על פי הסכם ההבראה ואף העבירו לבית החולים בעניין מיליוני שקלים. באשר להחזר הספציפי, רק לאחרונה העביר בית החולים לארגון בקשה להחזר תשלום לבנק איגוד, והנושא יוסדר מולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x