$
בארץ

חברת החשמל מפיקה לקחים: סמנכ"ל הלקוחות יזומן לפוליגרף

בעקבות התפוצצות פרשת סימנס ומעצר בכירי חברת החשמל בשבוע שעבר, החליטה החברה להדק את הפיקוח על המנהלים. הדירקטוריון קבע כי מנהלים חדשים יעברו בדיקת פוליגרף, אולם בחברה שוקלים להרחיב את ההחלטה גם למנהלים מכהנים

ליאור גוטמן 06:5504.01.15

דירקטוריון חברת החשמל החליט ביום חמישי לחייב את כל המנהלים החדשים בחברה, מדרג מנהל אגף ומעלה, לבצע בדיקת פוליגרף בטרם כניסתם לתפקיד. את ההצעה העלה המנכ"ל הפורש של החברה אלי גליקמן, לאחר שבשבוע שעבר נעצרו כמה מבכירי החברה בחשד שבין 2002 ל־2005 קיבלו שוחד מחברת סימנס. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בחברה שוקלים להרחיב את הבדיקה גם למנהלים מכהנים.

 

אחד הבכירים הראשונים שיזומנו לבדיקת פוליגרף הוא סמנכ"ל הלקוחות החדש של החברה, יצחק בלמס, שנכנס לתפקידו ביום חמישי. בלמס, סמנכ"ל ייצור ואנרגיה, מחליף בתפקיד החדש את המשנה למנכ"ל יעקב חאין שנעצר בשבוע שעבר. כמה ימים לפני מעצרו הודיע חאין על פרישתו מהחברה שנומקה בשיקולים בריאותיים. עם חאין נעצרו בשבוע שעבר סמנכ"ל טכנולוגיה ופיתוח דוד אלמקיס וארבעה נוספים. כולם שוחררו למעצר בית.

 

יו"ר החברה יפתח רון טל אמר כי "לחברת החשמל שדרה ניהולית מוכשרת שתצעיד את החברה קדימה. החלטות הדירקטוריון יתרמו ליציבות הנדרשת בשדרה הניהולית. נפעל מתוך מדיניות של אפס סובלנות לחריגה ממינהל תקין".

 

יו"ר הוועד דוד צרפתי יו"ר הוועד דוד צרפתי צילום: אוראל כהן

 

"תעבור בדיקה בעצמך"

 

עוד הוחלט ביום חמישי כי מלבד מנהלים חדשים, גם עובדים העוסקים בחו"ל בפיתוח עסקי, וכן עובדים בתחום החקירות יידרשו לעבור בדיקת פוליגרף.

 

ההנחיה החדשה עוררה את זעמו של ועד העובדים. חבר ועד האקדמאים, עמיר כהן, שלח לרון טל מכתב חריף שבו קרא לו לעבור בדיקת פוליגרף בעצמו. "אני מוכן לממן את הבדיקה מכיסי הפרטי", כתב כהן. "בבדיקה אשאל אותך שלוש שאלות: האם במסגרת תפקידך קיבלת טובות הנאה? האם כיו"ר הדירקטוריון אתה פועל נגד האינטרסים של החברה ונגד העובדים ומעדיף לקדם אינטרסים אישיים שלך? האם אתה מנצל את מעמדך לקידום האישי שלך בשביל לפלס את דרכך לבית הנבחרים מבלי לרוץ בפריימריז?".

 

"לפני שאתה מחליט לשלוח את עובדי החברה הנאמנים לבדיקה, שמור על כבודם ותן בהם אמון מוחלט", כתב כהן. מסביבת רון טל אמרו שהוא עבר בדיקות רבות לאורך השנים בתפקידיו השונים.

 

ניסיון החייאה לרפורמה

 

הבוקר אמור להתכנס צוות ממשלתי חדש שינסה להניע מחדש את הרפורמה בחברת החשמל. בצוות יהיו נציגים מרשות החברות הממשלתיות, ממשרד האנרגיה ומאגפי התקציבים והממונה על השכר במשרד האוצר.

 

כזכור, ועדה בין־משרדית לגיבוש הרפורמה הגישה המלצות כבר במרץ, אולם משרד האוצר נסוג מקידומן. בשבועיים האחרונים נוקטים עובדי חברת החשמל עיצומים במחאה על אי־ידומה של הרפורמה. בית הדין לעבודה שדן בצעדיהם, קבל על כך שהמדינה מבטיחה לקדם את הרפורמה אך לא עושה מאומה.

 

בתגובה לכך הוקם הצוות החדש, אולם כמה מחבריו מודעים לכך שלא סביר שרפורמה בעלת משמעויות לאומיות נרחבות תקודם בעת ממשלת מעבר.

 

מי שממשיכה לסבול מהמצב היא תחנת הכוח דליה אנרגיות שחיבורה לרשת החשמל מתעכב בשל העיצומים. התחנה תהיה המתחרה הגדולה ביותר לחברת החשמל כשתייצר 870 מגה־ואט, 6.5% מכושר הייצור של החברה.

 

"כל פעם שתחנת כוח פרטית עומדת להתחבר לרשת ההולכה הארצית, היא נתקלת בעיכובים שמקורם בצעדים ארגוניים של ועד עובדי חברת החשמל. הדבר יגרום לנזקים כבדים לחברה", מסביר מנכ"ל דליה, איתן מאיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x