$
משפט

פרשת ישראל ביתנו: חוקרי להב 433 פשטו על משרדי החטיבה להתיישבות

החוקרים הגיעו למשרדי החטיבה האחראיים על מרחב צפון, מרכז ודרום והתמקדו בעיקר במסמכים המתייחסים למכרזים שהוציאה החטיבה בשנים האחרונות. החטיבה להתיישבות קשורה למפלגות ישראל ביתנו והבית היהודי, שאנשיהן אף מועסקים בחטיבה

רוני זינגר 16:3231.12.14

חוקרי להב 433 פשטו הבוקר (ד') על מרחבי החטיבה להתיישבות ולקחו מסמכים זאת במסגרת חקירת השחיתות המתנהלת בימים אלה במשטרה.

 

 

החוקרים הגיעו למשרדי החטיבה האחראיים על מרחב צפון, מרכז ודרום והתמקדו בעיקר במסמכים המתייחסים למכרזים שהוציאה החטיבה בשנים האחרונות.

 

על פי הידוע מתמקדת חקירה המשטרה בשלב זה בבדיקת מכרזים שהוציאה החטיבה להתיישבות בפעילות שביצעה במועצות האזוריות שראשיהן נעצרו במסגרת החקירה. בפרשה נעצרו ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ראש מועצת תמר דב ליטבינוף, וראש מועצת מגילות מרדכי (מוצי) דהמן.

 

החקירה מתנהלת סביב התנהלות של בכירים ופעילים הקשורים למפלגת ישראל ביתנו, בראשם סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום, והעברות כספים שביצעו או סייעו להעביר למועצות, איגודים ועמותות בתמורה לתשלום או סידור ג׳ובים למקורביהם.

 

"העברות שמקורן בהסכמים קואליציוניים"

 

עד כה לא נעצרו חשודים מהחטיבה להתיישבות, אולם יש לציין כי החטיבה להתיישבות זוכה להעברות תקציביות רבות המנפחות מדי שנה במאות אחוזים את תקציבה המקורי. ההעברות הללו מתבצעות באישור ועדת הכספים ולא פעם כבר נטען כי מדובר בהעברות שמקורן בהסכמים קואליציוניים של מפלגות שונות.

 

החטיבה להתיישבות קשורה בקשרים עבותים עם מפלגות ישראל ביתנו והבית היהודי, שאנשיהם אף מועסקים בחטיבה. כך למשל נציג ישראל ביתנו בוועדת הבחירות המרכזית הוא ירון בן עזרא שמשמש גם כמנכ"ל החטיבה להתיישבות.

 

הארכת המעצר של גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון הארכת המעצר של גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון צילום: אוראל כהן

 

כפי שכבר נחשף לפני כחצי שנה ב״כלכליסט״ גדל תקציב החטיבה להתיישבות במלעלה מ-600% מאז תחילת השנה ועד לעריכת התחקיר. מאז הועברו תקציבים נוספים לחטיבה.

 

ח"כ סתיו שפיר המנהלת מאבק בוועדת הכספים נגד ההעברות לחטיבה, שאינה מבוקרת ואינה נתונה לפיקוח ושקיפות אמרה על פשיטת המשטרה היום כי "המעורבות של החטיבה להתיישבות בפרשת השחיתות הגדולה מוכיחה שוב: כשאין שקיפות, יש שחיתות. בשנה האחרונה אני מנהלת מאבק עיקש לחשיפת האינטרסים הסודיים השולטים בתקציב החטיבה. למרות שהחטיבה ממומנת עד השקל האחרון מכספי המסים של אזרחי ישראל, מסרבים ראשיה - והפוליטיקאים מישראל ביתנו והבית היהודי המגבים אותם - לחשוף מה הם עושים בסכומי העתק המוזרמים אליהם כל שנה.

 

ח"כ סתיו שפיר ח"כ סתיו שפיר צילום: עומר מסינגר

 

"פעם אחר פעם דרשתי בוועדת הכספים לדעת למה מיועדים כספי החטיבה, ופעם אחר פעם זכיתי לתשובות מתחמקות. עכשיו ברור את מי משרתת ההסתרה. נוסף על העברת כספים למועצות מקומיות, מהמידע שעלה בידי להשיג בחודשים האחרונים התברר כי החטיבה מזרימה בחשאי עשרות מיליונים לעמותות פרטיות, שרבים מראשיהן מקורבים להנהגת הבית היהודי.

 

"בשנה האחרונה הצגתי את הממצאים המטרידים למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיפעלו בנושא בהקדם האפשרי. אני סומכת על משטרת ישראל שתעשה הכל על מנת לחשוף את האמת, אך במקביל, כדי למנוע שחיתויות מסוג זה שנערכות בחסות המדינה, חייבים לשנות מהיסוד את השיטה הרקובה שבאמצעותה מנהלת הממשלה ללא פיקוח את הכסף של הציבור הישראלי", אמר ח"כ שפיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x