$
דעות

אותיות קטנות, סכנות גדולות

המוסדיים התעלמו מתמרורי האזהרה של לבייב ופישמן

יניב רחימי 08:1229.12.14

בעלי שליטה ומנכ"לים של חברות חדלות פירעון נוטים לעשות שימוש מופרז בתיאוריית "הברבורים השחורים" של נאסים טאלב. אלא כדי שאירוע יזכה להיקרא "ברבור שחור", הוא נדרש לעמוד בשלושה תנאים מצטברים: הוא חייב להיות יוצא דופן, בלתי ניתן לצפייה מראש וההשפעה שלו צריכה להיות גדולה מאוד.

 

אין חולק על כך שהמשבר הכלכלי ברוסיה הוא אירוע יוצא דופן ובעל השפעה גדולה מאוד. תשאלו את מחזיקי האג"ח של מירלנד ואפריקה שאיבדו עד 65% ו־26% מערכן מינואר בהתאמה. לעומת זאת, אי אפשר להגדיר את המשבר ככזה שלא היה ניתן לצפייה מראש. הרי יחסי רוסיה־אוקראינה הוגדרו במפורש בדו"חות הכספיים של כלכלית ירושלים ומירלנד כגורם סיכון שעלול להשפיע על הקבוצה, לרבות בדרך של פגיעה בשער החליפין של הרובל.

 

אף שהכתובת נמצאה על הקיר, חלק מהמשקיעים המוסדיים הופתעו מכדור השלג שהתפתח ברוסיה, שתחילתו כשהפיחות בשער הרובל הגיע לשיא וסופו (הזמני) בהסדר חוב במירלנד. צלילה לנבכי הדו"חות של כלכלית שבשליטת אליעזר פישמן ואפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב חושפת סיכונים נוספים הקשורים לפעילותן של שתי החברות הציבוריות ברוסיה. כדי שלא תופתעו שוב — הנה הבולטים שבהם. לא נגענו.

 

מתוך דו"חות מירלנד:

* "המערכת הבנקאית של רוסיה נותרה בלתי מפותחת".

* "מעשים שלטוניים בלתי תקינים, מבחינה מינהלית, הכוללים בין היתר, נקיטת פעולות סלקטיביות או שרירותיות".

* "בירוקרטיה וסחבת במערכת במשפטית ברוסיה".

* "הרשויות הממלכתיות ברוסיה עלולות לגלות עוינות כלפי חברות זרות ציבוריות".

* "התרבות השלטונית ברוסיה והיעדר שקיפות במוסדות וברשויות השונות, כמו גם ניצול לרעה של תפקידים ציבוריים לצורכי רווח אישי".

 

מתוך דו"חות אפריקה:

* "התשתית ברוסיה אינה הולמת, דבר העלול לפגוע בשגרת הפעילות העסקית של הקבוצה".

* "שווקים המתפתחים דוגמת זה של הפדרציה הרוסית חשופים לסיכונים גדולים יותר מאשר השווקים המפותחים יותר, כולל סיכונים חוקיים, כלכליים ופוליטיים משמעותיים. פעולות ממשל בלתי חוקיות, סלקטיביות או שרירותיות עלולות ליצור השלכות שליליות ומשמעותיות על עסקי הקבוצה".

* "הפשע והשחיתות עלולים ליצור אקלים עסקי קשה ברוסיה".

* "אי־יציבות חברתית ברוסיה עלולה לגרום לתמיכה מוגברת בחידוש השלטון הריכוזי, ואילו עלייה בלאומנות או באלימות עלולה להגביל את יכולתה של הקבוצה לנהל את עסקיה באופן אפקטיבי".

 

  צילום: shutterstock

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x