$
בארץ

הותר לפרסום: מנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן נעצר בפרשת השחיתות

הבוקר נעצרה גם עובדת המקורבת לסגנית השר פאינה קירשנבאום, החשודה בביצוע עבירות שוחד בהיקף מאות אלפי שקלים; אמש נמשכו הדיונים בבימ"ש שלום בראשל"צ עד לשעות הלילה, במסגרת חקירת החשדות לביצוע שורת עבירות שוחד ומרמה בשירות הציבורי

זוהר שחר לוי ורוני זינגר 12:0525.12.14

פרשת השחיתות במשרד הפנים: הותר לפרסום כי רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות, הוא מנכ"ל המשרד הממשלתי שנעצר במסגרת פרשת השחיתות הגדולה במשרד הפנים. מעצרו הוארך אתמול (ד') בהסכמה ב-8 ימים. אשתו, בתיה כהן, שוחררה בהסכמה למעצר בית בן 10 ימים. על פי החשד במשטרה, המנכ"ל חשוד בכך שנתן שוחד לסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום בשנת 2010 וקיבל שוחד בתפקידו הציבורי. כמו כן, לפי החשד, תיווך בשוחד במספר הזדמנויות עבור גורמים שונים במשרדי ממשלה. פרקליטיהם של בני הזוג, עוה"ד אלי כהן ואבי חימי ציינו בפני ביהמ"ש כי כהן מאמין שלא עשה כל רע וטוען לחפותו.

 

 

חוקרי יאח"ה שבלהב 433 עצרו הבוקר (ה') לחקירה חשודה נוספת בפרשה – עובדת המשרד שעובדת שבצמוד לסגנית השר פאינה קירשנבאום. העובדת חשודה במעורבות בפרשה ובמהלך היום יוחלט אם להביאה לבית המשפט ולבקשת את הארכת מעצרה.

 

אתמול (ד') גם נחקרה באזהרה סגנית שר הפנים, חברת הכנסת פאינה קירשנבאום, בחשד לביצוע עבירות שוחד בהיקף של מאות אלפי שקלים, מרמה והלבנת הון. חקירתה נמשכה מספר שעות ובמשרדי היחידה וצפויה להימשך.

 

אמש נמשכו הדיונים בבית משפט השלום בראשון לציון עד שעות הלילה, זאת במסגרת הפרשה שמנהלת יאח"ה שבלהב 433 שעניינה חשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה, הלבנת הון ועבירות נוספות על ידי שורת בכירים בשירות הציבורי ואחרים.

 

סטס מיסז'ניקוב ופאינה קירשנבאום סטס מיסז'ניקוב ופאינה קירשנבאום צילום: עטא עוויסאת

 

מה הקשר בין פאינה קירשנבאום לבתיה כהן? 

 

בחודש מאי האחרון פורסם כי ישראל ביתנו שוב ביקשה להחלץ להצלת הקופה של איגוד הכדורסל שנזקק לתקציב. המפלגה הודיעה על כוונתה לתרום לאיגוד כחצי מיליון שקלים זאת לאחר שכבר תרמה בעבר כמיליון שקלים עוד קודם לכן. ישראל ביתנו גם הודיעה על כוונתה להעביר סכום דומה של כחצי מיליון שקלים לאיגוד הכדוריד.

 

אלא שכפי שנחשף באתר one עבור התרומה הזו נאלץ איגוד הכדורסל בפעם הקודמת לשלם עמלת תיווך, וזאת שולמה למשרד לובינג קטן בבעלותו של בתיה כהן ממכבי-רעות. העמלה ששולמה עמדה על 98 אלף שקלים ושולמה לחברה של כהן בשם ב.כ. עומר ייעוץ. מדובר בכסף שמקורו בכספי מימון מפלגות ושעבר דרך משרד התרבות והספורט. כהן היא אשתו של רמי כהן מנכ"ל משרד החקלאות, שניהם נעצרו במסגרת הפרשה אתמול. אשתו בתיה שוחררה למעצר בית בן 10 ימים ומעצרו של רמי כהן הוארך בהסכמה ב-8 ימים.

 

בהקשר אותה פרשה צוין כי סגנית השר פאינה קירשנבאום היתה זו שדאגה להעברת התרומות. יצויין כי הנושא נבדק על ידי משרד רואי חשבון עבור משרד הספורט. לא נודע מאז מה עלה בגורל פרשה זו וככל הנראה גם היא מככבת במסגרת הפרשה הנוכחית.

 

כאמור המשטרה חושדת כי תמורת העברת כספי ציבור לאגודות, מועצות מקומיות, מוסדות ותאגידים - העברה שבוצעה בדרכים "ממוסדות" לכאורה או באמצעות תרומות, הוחזרה הטובה באמצעות מינויים של מקורבים ואנשים פוליטיים וכן החשד כי שולם שוחד.

 

היום: שמותיהם של 3 חשודים נוספים צפויים להתפרסם

 

בסך הכל האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של 24 חשודים במעורבות בפרשה ושחרר לבקשת היחידה בתנאים 4 מהחשודים. במהלך הדיונים הוארך מעצרה של בתה של סגנית השר, רנית קירשנבאום, החשודה בקבלת שוחד, שמעצרה הוארך ב-5 ימים.

 

גם מעצרו של שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, הוארך ב-9 ימים. השר לשעבר חשוד בקבלת שוחד, תיווך בשוחד ושיבוש הליכי חקירה. "הוצבו בפני ראיות המקימות חשש שכבר ננקטו פעולות בעלות פוטנציאל לשיבוש על ידי החשוד", קבע השופט בהחלטתו.

 

שני עצורים נוספים צפויים להגיע היום לדיון בעניינם בביהמ"ש לאחר שאתמול טרם מונה להם סנגור. במקביל צפויים להתפרסם בשעות הצהריים שמותיהם של 3 חשודים בפרשה ששמם נאסר לפרסום לבקשת סנגוריהם.

 

במרכז הפרשה עומד החשד כי בכירים במשרד הפנים קיבלו שוחד וטובות הנאה בתמורה להקצאת כספים לעמותות ולגופים שונים באופן שלפי החשד נראה שלא כדין. כך, למשל, עמותה שלא זכאית להקצאה של כספים מהמשרד, קיבלה הקצאה ומדובר גם על מקרים שבהם העמותות או הגופים היו זכאים להקצאה אך זו, לפי החשד, נעשתה תחת טובת הנאה כמו קידום עניינים של מקורבים או מינוי מקורבים.

 

החקירה הסמויה בפרשה התנהלה במשך כשנה והפכה הבוקר לגלויה כשהפרשה עצמה מחלוקת למספר פרשיות שונות. בין היתר ישנם חשדות לגבי מספר מועצות אזוריות, תאגידים ועמותות מוכרות. החשד הוא כלפי אנשים שהשתמשו בתפקידים שלהם לטובת קידום עניינים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x