שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איך לברר מהי האמת?

פרופסור יקר, כשאני עורך סקרים, איך לגרום לנשאלים לענות את האמת ולשקר כמה שפחות? שאלון בכתב? ראיון מול אדם זר? מוּכּר? יש בכלל שיטה להוציא את האמת מאנשים? רם

דן אריאלי 09:0925.12.14

רם היקר,

יש כמה דרכים לגרום לאנשים לומר את האמת. אספר לך על שתיים מהן.

 

דרך אחת היא לשאול אנשים לא על עצמם אלא על אחרים. אם אני אשאל אותך כמה פעמים שיקרת השבוע לבוס שלך, ייתכן שתעדיף לשקר. אנשים מונעים ממה שפסיכולוגים מכנים "רצייה חברתית", רצון להיתפס בסביבתם כאנשים טובים. אבל אם אני אשאל אותך על אחרים - אם אשאל כמה פעמים בשבוע לדעתך אנשים אחרים, לא אתה ואני, משקרים לבוס - הרצייה החברתית תשפיע פחות. והיתרון שלי הוא זה: אתה הרי לא באמת יודע מה אחרים עושים, ולכן תשתמש בעצמך כנקודת מוצא. זה לא יהיה וידוי מדויק על מספר השקרים שלך, אבל אפשר יהיה ללמוד מזה יותר מאשר מתשובה ישירה.

והנה עוד שיטה, שיכולה להיות מעניינת בסקרים. נגיד שהייתי שואל אותך אם בגדת השנה באשתך. רצייה חברתית חזקה במיוחד תגרום לך לענות שלא. אבל נגיד שאבקש ממך את הדבר הבא: אני אפנה אליך את הגב ואתה תטיל מטבע. אם ייצא עץ תגיד "כן" בלי קשר לאמת, ואם ייצא פלי תגיד את האמת.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

אני מסתובב ולא מסתכל, ואתה עונה "כן". אני לעולם לא אדע אם בגדת או אם סתם יצא לך עץ, לכן גם אין לך מה לחשוש. אבל בסקר נרחב אני אלמד משהו על סטטיסטיקת הבגידות.

 

סטטיסטית החלוקה בין עץ ופלי היא 50-50. באלף הטלות 50% יהיו עץ ולא ילמדו אותי כלום, ולכן אני תמיד אוריד את ה־50% הראשונים של ה"כן", ואתייחס רק ליתר. אם מחצית האנשים יגידו "כן בגדתי" ומחציתם יגידו "לא בגדתי", אני אדע שאנשים לא בוגדים. במדגם האמיתי שלי יש 0% הודאות. אבל אם 75% יגידו "כן", אז אחרי שאתעלם מהמחצית של העץ אני אשאר עם מדגם שבו מחצית האנשים מודים שבגדו. הענקתי להם תנאים שמקלים עליהם לא לשקר, וקיבלתי תמונה אמינה יותר. כמובן, תמונה על אנשים אחרים, זה לא אתה ואני.

 

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x