$
בארץ

הערכות: בכירים בלאומי יהיו חשופים לתביעות עקב ההסכם

בעקבות החתימה על הסכם הפשרה, שבו הבנק למעשה מודה במודעות לעבירות המס, בענף הבנקאות מעריכים כי בכיריו לא יהיו מוגנים מפני תביעות אישיות. כלכליסט מציג את כל התרחישים המשפטיים, ובהם האפשרות להדחת מנהלים

ענת רואה 07:4224.12.14

עננת העמימות שאפפה במשך תקופה ארוכה את החקירה שניהלו הרשויות האמריקאיות נגד בנק לאומי התפוגגה בבת אחת לפני יומיים, עת נחשף הסכם הפשרה שהבנק חתום עליו. תמונת המצב החמורה שנחשפה הצליחה להפתיע אפילו את מי שפעלו נגד הבנק וניהלו הליכים משפטיים נגדו בדרישה למצות עמו את הדין.

 

החומרה המשפטית המשתקפת מההסכם מקורה בעיקר ברכיב המודעות של גורמים בבנק לשורת העבירות שלאומי הודה בביצוען במסגרת ההסכם.

 

בנק לאומי בנק לאומי צילום: אוראל כהן

 

בהסכם מאשר בנק לאומי כי הוא ושלוחותיו הפעילו במודע ומרצון "מערכת בנקאות בינלאומית פסולה כדי להתחמק מחיובי מס בארה"ב". זאת במטרה "לסייע ללקוחות אמריקאים להסתיר נכסים".

 

ואולם, ההסכם רחוק מלהסתפק בציון כותרות של עבירות, והוא יורד לפרטיהן ובעיקר מציין מעשים שמוכיחים לכאורה מודעות מלאה של עובדי הבנק שהיו מעורבים בהם.

 

כך למשל מתאר ההסכם את המעשים שנקט הבנק במודע כדי לאפשר הסתרת חשבונות בנק ואי־זיהוי של בעליהם, למשל גישה לכספים בחשבונות נסתרים "מבלי להשאיר עקבות".

 

למנהלים ונושאי המשרה של לאומי יש כתב שיפוי שנתן להם הבנק ומכוחו התחייב לשאת בכל תשלום שהם עשויים להיות מחויבים בו. ואולם, השיפוי הזה תקף רק במקרה של רשלנות או הפרת חובת זהירות, ולא במקרה של הפרת חובת אמון. לכן ברגע שהעבירות שהבנק הודה בהן ובני אדם שעבדו בו ביצעו (ולא הבנק עצמו) אינן נכנסות למשבצת של עבירות מדרג נמוך של רשלנות בלבד, הרי שלבנק אסור לשפות את עובדיו בגין נזקים שגרמו לו.

 

במקביל משפטנים שעיינו בהסכם הפשרה שלאומי חתום עליו העריכו שהסיכויים שחברת הביטוח שלו תסכים לשלם לו תגמולים לפי פוליסת הביטוח נמוכים מאוד. זאת נוכח אותה הסיבה: שהפוליסה תקפה רק לעבירות רשלנות ולא לעבירות מדרג חמור יותר, שמבוססות על מודעות.

 

 

דורשים מדודו זקן שיורה על חקירה פנימית בבנק

 

עוד בשלב שבו פרטי העבירות כלל לא היו ידועים הצטברה על שולחנו של המפקח על הבנקים דודו זקן שורת פניות ודרישות לחקור את הפרשה.

 

כך למשל, עו"ד אסף ברם שיגר כמה מכתבים לזקן בדרישה "להורות לבנק לאומי לפתוח בהליכים משפטיים נגד נושאי המשרה והעובדים המעורבים בפרשה" וכן לוודא שהבנק פועל בכנות ובהיעדר ניגוד עניינים.

 

דודו זקן דודו זקן צילום: מיקי נועם אלון, צביקה טישלר

 

נוסף על כך הוגשה לאחרונה תביעה של עו"ד יוסי שגב מטעם בעל מניות מיעוט, שדורשת מבית המשפט הכלכלי לחייב את לאומי לנקוט שורת פעולות חקירה, בדיקה והסקת מסקנות.

 

תביעה נגזרת אחרת כבר הוגשה לפני שנתיים, והטיפול בה עוכב עד כה נוכח טענות הבנק שבירורה יפגע באינטרס שלו ויחמיר את הממצאים בחקירה האמריקאית. כל ההליכים הללו צפויים כעת להתעורר לחיים, והטיעון המרכזי שמנע את בירורם עד כה אינו תקף עוד.

 

הדרישה להדחת בכירי הבנק הגיעה לווינשטיין

 

במסגרת ההליכים הללו צפויים בעלי מניות מיעוט שונים בבנק לדרוש לחקור ולהדיח את כל בכירי הבנק שהיו מעורבים בעבירות וכן לדרוש מאותם אחראים לשאת בעצמם בקנסות העתק שהוטלו על הבנק ולנהל מולם הליכי תביעה וגבייה - אם יסרבו.

 

דרישה להורות על הדחתם המיידית של בכירי לאומי כבר הועברה אתמול, והפעם לא למפקח זקן, אלא ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. על מכתב הדרישה חתום עו"ד שגב, המייצג בעל מניות בלאומי. במכתבו הוא טוען כי הבנק הודה בהסכם שחתם עליו בביצוע מעשים שמהווים גם עבירה על חוק איסור הלבנת ההון הישראלי.

 

שגב דורש שווינשטיין יורה לערוך את החקירות הדרושות וכן יורה על פיטוריהם של נושאי משרה בכירים ובהם גליה מאור ואיתן רף.

 

בבנק נמנעו מלהתייחס לנושא, ובמענה לפניית "כלכליסט" בשאלה אם הם מתכוונים כעת לפתוח בחקירה פנימית, כפי שטענו שיעשו עם החתימה על ההסכם, מסרו כי הנושא נמצא בהליך משפטי ואצל בנק ישראל, שכן מדובר בנושא מערכתי שאינו נוגע רק ללאומי.

 

נקט גישה פסיבית - בנק ישראל נעלם בפרשה

 

המסמכים שפרסמו הרשויות בארה"ב מחדדים את היעלמות בנק ישראל מהפרשה. הרשויות האמריקאיות החלו לפעול בנושא כבר ב־2008 כאשר פרשת העלמות המס של UBS התפוצצה.

 

על פי המסמכים, לאומי המשיך גם ב־2008 בפרקטיקות האסורות. הפיקוח על הבנקים היה צריך להוריד הנחיה ברורה לבנקים הישראלים נוכח הסתבכות UBS ושינוי חוקי המשחק לפיהם בנקים ישראלים הפועלים בחו"ל וחשופים לפעילות כזאת נדרשים להפסיק אותה לאלתר.

 

כמו כן, ההסדר מפנה את הזרקור אל המפקח על הבנקים, דודו זקן. לאורך החקירה, וביתר שאת בחודשים האחרונים, התחדד הדיון על גובה המענקים שקיבלו בכירי לאומי לשעבר, חזר בנק ישראל על כך שרק כשהחקירה תסתיים הוא יבדוק את הנושא.

 

אתמול, בעקבות פניית "כלכליסט", התייחס בנק ישראל לסיום החקירה ואמר כי "מדובר בקנס כבד. הפיקוח על הבנקים בוחן את ניהול הסיכונים בבנק נוכח הפעילות ותוצאותיה. ככל שהבדיקה תעלה צורך בנקיטת צעדים מצד הפיקוח, הצעדים יינקטו".

 

ח"כ זהבה גלאון ותמר זנברג (מרצ) כבר שיגרו אתמול מכתב למפקח בו כתבו כי "אנחנו מצפות שתעמוד מאחורי התחייבותך לחקור את האחריות האישית של נושאי המשרה בבנק".

תומר ורון

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x