$
בארץ

נתניהו כבר מפזר הבטחות לביטחון בשם ראש הממשלה הבא

שר האוצר הזמני נתניהו הצהיר אתמול שיעביר למשרד הביטחון תוספת של 4.6 מיליארד שקל לתקציב 2015 עבור העברת הבסיסים לדרום, אף שאין בסמכותו להתחייב לכך בתקופת בחירות ולא הסביר מהיכן יבוא הכסף

רוני זינגר 07:2511.12.14

נראה ששנתיים של מריבות בלתי פוסקות בין משרד הביטחון לבין משרד האוצר הגיעו לסיומן וההרמוניה חוזרת לשרור בין שני משרדי הממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוא גם שר האוצר המכהן, מתכוון להעביר למשרד הביטחון את 4.6 מיליארד השקלים שהוא דורש זה חודשים עבור מימון העברת צה"ל לדרום וכן עבור "פרויקטים לאומיים" נוספים.

 

אתמול ביקר נתניהו בעיר הבה"דים הנבנית בנגב והתייחס לסוגיית תקציב מעבר צה"ל לדרום. "לא ניתן לעצור את הפרויקט המדהים הזה. המהלך של העתקת בסיסי צה"ל דרומה הוא מהלך היסטורי, הוא ישנה את פני הנגב ואת פני המדינה. כשר האוצר אדאג שיהיו לו התקציבים הדרושים", אמר נתניהו כשלצדו שר הביטחון משה בוגי יעלון, שעבורו בוודאי נשמעו המילים כמוסיקה ערבה במיוחד. רק לפני כשבועיים, ערב התפרקות הממשלה, הודיע יעלון בדרמטיות על הקפאת פרויקט מעבר צה"ל דרום בשל "מצג שווא של משרד האוצר" במימון הפרויקט. צעד זה של יעלון נעשה בגיבוי מוחלט של נתניהו, שידע שלמחרת יפרק את הממשלה.

 

 

 

פיטורי לפיד פתרו את הבעיה

 

בחודשים האחרונים ניהלו המשרדים מאבק מר בנוגע למימון נוסף של "פרויקטים לאומיים". בראשם כמובן מעבר צה"ל לנגב, אך מדובר גם על רכישת צוללת, פרויקט פינוי מוקשים, מימון גמלאות ועוד - 4.6 מיליארד שקל שלטענת משרד הביטחון הובטח לו שיועברו מחוץ למסגרת התקציב.

האוצר, מצד שני, טען בפורומים שונים, בהם גם ישיבות קבינט ביטחוני, שכל השתתפות המדינה בפרויקטים כבר כלולה בתוך תקציב הביטחון. בישיבת הקבינט האחרונה פקידי האוצר אף הציגו את תקציב הביטחון לשנת 2015 והראו את השורה בטבלה שמיוחסת לתקצוב פרויקט העברת צה"ל לנגב. הסכסוך בנושא החריף ונתניהו מינה צוות בראשות מנכ"ל משרדו הראל לוקר וראש המטה לביטחון לאומי יוסי כהן, שתפקידו היה למצוא פשרה בין הצדדים. אלא שמאז לפיד פוטר, נתניהו הפך לשר האוצר בפועל וכך נפתר לו המשבר.

 

 

מסנדל את רה"מ הבא

 

במערכת הביטחון צודקים - אם משרד האוצר ישבור את הראש הוא יצליח למצוא דרך להביא את מלוא הכסף שראש הממשלה התחייב אליו בשנה הבאה, למרות שאין תקציב מאושר. זה יקרה בין היתר באמצעות מתן מקדמות, צמצום תקציבי משרדי הממשלה האחרים או מרזרבות. ובכל מקרה, משרד הביטחון יוכל להוציא מכרזים ולהתחייב מול ספקים שונים שיעביר את הכסף אחרי שהתקציב יאושר אי שם ב־2015.

 

ראש הממשלה (מימין) ושר הביטחון. יעלון שמח לשמוע את דברי נתניהו ראש הממשלה (מימין) ושר הביטחון. יעלון שמח לשמוע את דברי נתניהו צילום: מיקי נעם אלון

 

עם זאת, לא לגמרי ברור כיצד נתניהו מתחייב למערכת הביטחון בשלב זה על תוספת תקציבית נרחבת כל כך, כשהממשלה היא ממשלת מעבר ולא ברור מי יהיה ראש הממשלה הבא. אם נטייתו של ראש הממשלה הבא כלפי תקציב הביטחון תהיה שונה משל נתניהו, ההחלטה הנוכחית מסנדלת אותו. גורמים במערכת הפוליטית תהו אתמול אם ההבטחות הללו אינן בגדר עוד הבטחת בחירות, ובמשרד האוצר חזרו ואמרו כי מדובר בפרויקטים שתוקצבו כחלק מתקציב הביטחון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x