$
שאול אמסטרדמסקי

הכסף שמצא דרכו מהחינוך לביטחון

סיפורם העגום של 200 מיליון השקלים שהיו חסרים לצהרונים ובסוף מממנים את צוק איתן

שאול אמסטרדמסקי 08:3001.12.14

בעוד בכנסת רבים על תקציב 2015 ונערכים להתחיל את השנה בתקציב של 1/12, מחר תאשר ועדת הכספים העברה של כמעט 2 מיליארד שקל מתקציב 2013 לתקציב 2014. זה צעד טכני בעיקרו, שאפילו לא מצריך אישור של ועדת הכספים, אלא רק את יידועה. אז הנה, תדעו, מחר זה קורה. אבל רגע, אם 2014 תכף נגמרת, איזה כסף עובר מהשנה הקודמת?

מתברר שחלק מהכסף ששכב בתקציב 2013 לא נוצל. אלה עודפים שעד היום, כמעט שנה שלמה לאחר מכן, לא נוצלו בידי אף אחד. תקציב המדינה כולו היה יותר מ־300 מיליארד שקל בשנה שעברה, כך שמדובר, במקרה הטוב, בפרומיל ממנו. ובכל זאת, כמעט 2 מיליארד שקל הם לא סכום שהולך ברגל. ויותר ממיליארד שקל מהסכום הזה יעברו היישר לתקציב הביטחון, לכיסוי חלק מעלויות המלחמה בעזה.

 

יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר צילום: בלומברג

 

אין כסף למימון צהרונים, אבל להוסיף לביטחון יש

 

בואו נלך רגע שני צעדים אחורה. הכסף הזה נקרא בשפה האגף־תקציבית עודפים לא מחויבים, כלומר כסף שמשרדי הממשלה לא רק שלא הצליחו להוציא בזמן, אלא אפילו לא הצליחו להחליט מה לעשות איתו לכל אורך 2013. למשל, הם עדיין לא הספיקו אפילו להוציא מכרז למשהו, לבחור זוכה ולהתחייב להעביר לו סכום כסף מסוים. הכסף הזה הוא לא בדיוק של משרדי הממשלה. עודפי התקציב האלה, שיעברו מחר לתקציב הביטחון, הם עודפי רזרבות - כספים שמשרד האוצר מפזר בין תקציבי המשרדים השונים, כך שבמבט ראשון הם נראים כמו כספי המשרדים. רק שהם לא, הם רזרבות שרק האוצר יכול להשתמש בהן בעת הצורך. כך ב־2013 נותרו 200 מיליון שקל מתקציב החינוך, שלא נוצלו משום שרק משרד האוצר יכול להשתמש בהם. כשבתחילת שנת הלימודים לא היה מספיק כסף לפתיחת צהרונים מסובסדים, למשרד החינוך היו 200 מיליון שקל וירטואליים, אבל הוא לא יכול היה לגעת בהם. עכשיו הם הולכים לביטחון.

 

סדר העדיפויות של מדינת ישראל כנמשל

 

במשרד האוצר לא מעבירים כסף שהמשרדים לא ניצלו משנה לשנה, אלא אם כן הם כבר התחייבו לאן הוא יועבר. מה שלא הלך - הולך דה־פקטו להקטנת החוב של מדינת ישראל. ובכל זאת, ראו זה פלא, לתקציב הביטחון הכסף הזה דווקא יודע להגיע. צריך לומר ביושר: מדובר במקרה חריג. בכל שנה נורמלית הכסף הזה היה יורד לאדמה, רק שהשנה היתה מלחמה וכעת משרד האוצר מחפש כל שקל פנוי למימונה. מיליארד השקלים האלה הם רק חלק מהסיפור, יש עוד הרבה בדרך. זה המשל וזה הנמשל: 200 מיליון שקל מתקציב החינוך, שכבר שילמנו בכספי המסים שלנו, שכבו כל הזמן הזה בצד, כשלמשרד החינוך היה חסר כסף להפעיל צהרונים, ואיש לא היה מוכן להשתמש בהם. כעת, כשמשרד הביטחון זקוק לכסף כדי לממן את המלחמה, הם מופשרים. 200 מיליון שקל כמשל, סדר עדיפויות שלם כנמשל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x