$
בארץ

לפיד: "אפשר להעלות את שכר המינימום באופן דרמטי, אבל רק לחלשים ביותר"

שר האוצר בכנס של המועדון העסקי באונ' ת"א: "תהיה הורדת מכסים, אך היא תיעשה באופן מושכל". על הוויכוח המתנהל סביב מע"מ 0 אמר: "זה מעניין שכל האנשים שיש להם ביקורת לא עשו כלום 10 שנים בכל הנוגע לשוק הדיור"

עמרי מילמן 21:3323.11.14

"תהיה הורדת מכסים, אך היא תיעשה באופן מושכל, משום שיש סדרה של שיקולים", כך אמר הערב שר האוצר יאיר לפיד בכנס של המועדון העסקי האקדמי של אוניברסיטת תל אביב בהתייחסו לטיפול ביוקר המחייה שמקדם בימים אלה משרד האוצר.

לפיד אמר, "אם נעשה את זה עם המשרד הממשלתי או על ראשו? כן נלך לביטוחי הבריאות, כן נלך על נושא של תחבורה, זו תוכנית גדולה, אנחנו עובדים עליה במשך הרבה מאד זמן". לפיד המשיך ואמר, "החקלאות היא דוגמה טובה. אתה לא רוצה להרוג סופית את ענף החקלאות בישראל. הרי בכל פעם שאתה מוריד מכסים, מעמידים שני חקלאים בגבול הצפון בסרבל כחול עם מבט עצוב, ואז מבטלים את זה ישר בבהלה. מה שצריך לעשות זה לסבסד את אותם שני חבר'ה הרי ממילא העלות היא לאורך שרשרת הייצור".

 

יאיר לפיד יאיר לפיד

 

בנוגע לפגישתו עם יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים אמר כי "יש נושא אחד שהתנהל עליו דיון ויתנהלו עליו עוד דיונים. במגזר הציבורי, השכר שאנשים מקבלים עליו השלמת הכנסה הוא 11.5 אלף שקל. אז אני אמרתי ואומר ליו"ר ההסתדרות, אפשר להעלות אותו באופן דרמטי, רק אם נעלה לחלשים ביותר. הדבר השני הוא שחלק מהתפקיד שלי ושל יו"ר הסתדרות אחראי זה לא להביא לפיטורים במשק. וזה לא חברות הענק, אלא העסקים הקטנים, כשלמישהו יש 3 עובדים במכולת ושכר המינימום עולה מעל רמה מסויימת, הוא יבחר לפטר את העובד השלישי".

 

כאשר נשאל לפיד האם התקציב יעבור בסוף השנה, אמר כי "אפשר לגמור את הוויכוחים בשעתיים. אנחנו מנהלים היום מאבק מול מרכזי המפלגות, זה מאבק תרבותי, אני מאמין בכל ליבי שיש דבר כזה פוליטיקה חדשה, זה מאבק לא קל, ואני מקווה שנגמור עד ה-31.12".

 

בנוגע להורדת תחזית הדירוג של פיץ' ביום שישי האחרון אמר לפיד כי "תחזית חיובית לא יכולה להיות יותר משנתיים, ולכן הם הורידו את התחזית. זה לא דבר טוב, אך לא יעלו לנו את הדירוג בשנה עם מבצע כמו 'צוק איתן' ששיתק את הכלכלה הישראלית ל-50 יום. כשאתה עובר מבצע של 50 יום, מתגלים דברים רבים מבחינה ביטחונית, ברור לכולם שצריך לטפל במנהרות, צריך מעילי רוח, צריך עוד כסף לביטחון. עדיין יש לנו צורכי ביטחון אמיתיים. בוודאי שיש שומנים בביטחון וצריך לעשות שינויים דרמטיים, להוציא את השיקום והפנסיות. תקציב הביטחון הוא תמיד מאבק בתוך הממשלה, שר אוצר במקום אחד ושר הביטחון במקום שני. התקציב של 2015, ברור שהוא לשנה אחת בלבד, עם קופסא כתוספת".

 

כאשר נשאל לפיד מדוע אינו מקדם רפורמות במשק כמו בחברת החשמל, במים, בגיל פרישה לנשים, שיכולות להביא לצמיחה כחלק מתקציב 2015, אמר לפיד "אני חי בעולם האמיתי, וכל רפורמה כזו היא חלק מאיזונים ובלמים בתוך הממשלה. אנחנו על סף התפוררות בממשלה רק בגלל ההנפקות של החברות הממשלתיות. מהצד הכל נשמע מאד קל, באופן מעשי אתה נלחם 5 מלחמות בכל פעם ולא 20 כדי שהמלחמות יצליחו".

 

לפיד נשאל על אמירתו מלפני הבחירות כי "גירעון זו הלוואה שהדור שלי לוקח מהדור שלכם, ואין לו רבע מושג איך להחזיר אותה", כאשר כעת הוא בוחר להגדיל את תקציב הביטחון על חשבון הגרעון ולהעלותו ל-3.4% כאשר על פי המתווה המקורי היה אמור לעמוד על 2.5%.

 

לפיד ענה כי "כשאני נכנסתי לתפקיד, תחזית הגרעון הייתה 5.3%, כינסתי את החבורה הפוליטית שלי, ואמרתי להם תקשיבו אנחנו בדרך לאסון פוליטי כי אני הולך להעלות מסים. עשיתי את זה משום שלא יכולנו לעמוד מנגד ולראות את החברה הישראלית קורסת. אני לא צריך לקבל שיעורים באחריות לאומית, עשיתי את שלי. מה שאני חושב, ועל בסיס זה עשינו את התקציב, זה שאם הועלו מסים ב-2012, 2013 וישבו במקלטים ב-2014, זה יהיה חוסר אחריות להעלות מסים ב-2015. משום שכלכלה מבוססת על פסיכולוגיה, ואנשים מיואשים לא מייצרים כלכלה. הממשלה צריכה לתת למנועי הצמיחה לעבוד, ולתת להם שנה אחת של הפוגה."

 

על תוכנית מע"מ 0 והחשש כי יביא לעליית מחירים אמר לפיד כי "מע"מ 0 בא עם פיקוח על מחירים, אחרי שהשמאי הממשלתי סקר את כל השכונות בישראל וקבע את המחיר המקסימלי בכל אזור. בתחום הדיור בישראל צריך גם פיקוח. כל נושא מע"מ 0 במקום שאף אחד לא רוצה להתעסק איתו, מס הכנסה".

 

לפיד המשיך ואמר כי "מעבר לנושא הפיקוח, זה נורא מעניין שכל האנשים שיש להם ביקורת נוקבת על מע"מ 0 לא עשו כלום 10 שנים בכל הנוגע לשוק הדיור. מע"מ 0 הוא רכיב אחד בתוכנית דיור, שכוללת את מחיר מטרה, הסכמי גג עם ראשי הערים, זה להאיץ את הותמ"לים, תוכנית נתיב לדירה, כל זה קורא ביחד כדי להגדיל את ההיצע ויחד עם זה קיים מע"מ 0. אני מכיר את התיאוריה שמע"מ 0 יעלה את הביקוש. אך הביקוש קשיח, האם מישהו מכיר זוג צעיר בישראל שיש לו הון לקנות דירה אך לא קנה דירה? אין השקעה טובה יותר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x