$
נעמה סיקולר

מורשת חיים כץ: האיש שעל פיו יישק דבר

רה"מ במפגן כוח לטובת התעשייה האווירית ויו"ר ועד העובדים שלה ואיך כל זה קשור בכלל לערוץ 10

נעמה סיקולר 19:3815.11.14

ביום חמישי האחרון ביקר ראש הממשלה בתעשייה האווירית. הקואליציה מתפוררת, התקציב נקרע לגזרים וראש הממשלה מצא זמן לביקור ממלכתי בחברה. הוא לא בחר להשקיע את זמנו בסידור "השכונה" בכנסת. הזדמנות היסטורית להסדיר את היחסים בין המדינה לקק"ל מעניינת לו את קצה הציפורן; גם להכרעה בשאלת הרפואה הפרטית לא מצא זמן. כל הנושאים האלה לא באמת מעניינים את נתניהו, בטח לא כמו התעשייה האווירית.

 

הביקור לא היה מקרי. הנפקת החברות הממשלתיות היא אחד הסעיפים שבקואליציה מבקשים להוציא מחוק ההסדרים, לקבור בוועדות או לפחות לרכך משמעותית. חברות ממשלתיות תמיד היו מוקד כוח של פוליטיקאים, ובמקרה של התעשייה האווירית בעיקר של פוליטיקאי אחד - חיים כץ, שמכהן כח"כ כבר 15 שנה, נמצא במקביל בחופשה ללא תשלום וממשיך לכהן כיו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית. ברשות החברות מנסים לשים סוף לכהונה הכפולה ולקדם במקביל הנפקה של החברה, סדין אדום מבחינת כץ. כאן כבר מסתמנת בימים האחרונים פשרה שתאפשר לדחות את ההנפקה לפחות בשנה. קודם דוחים, אחר כך נראה.

 

חיים כץ. שנים מחוץ לחברה ועדיין יו"ר ועד העובדים חיים כץ. שנים מחוץ לחברה ועדיין יו"ר ועד העובדים צילום: עטא עוויסאת

 

על הרקע הזה מומלץ לקרוא את דברי נתניהו בביקור: "אני מתרשם בכל ביקור שלי בתעשייה האווירית מהעבודה של המנהלים, המהנדסים והעובדים למען הביטחון הלאומי של כולנו... יש פה יכולות כחול־לבן שהן הטובות ביותר בעולם".

 

אל תתבלבלו, הביקור הממלכתי והמילים החוצבות לא היו אלא מפגן התייצבות לימינו של חיים כץ החשוב כל כך לנתניהו לקראת הבחירות הבאות. השליטה של כץ בחברה היא זו שהולידה את התופעות שנחשפו במכתב של רשות החברות הממשלתיות, דוגמת עורך הדין שעוסק בעבודות פרטיות מהצד ועובד אחר שבונה לשכה מפוארת עם מקלחת על חשבון החברה, והכל בלי פיקוח של ההנהלה. אבל על אלה לא תשמעו מילה מנתניהו.

 

אלא שחוץ מהתעשייה האווירית יש עוד נושא שנתניהו בחר להתעסק בו השבוע. בו ולא ברפורמות האמיתיות שנדרשות במשק. בשיא מאבקי הכוחות בכנסת סביב התקציב הקפיא נתניהו את החוק לפיצול ערוץ 2, או ליתר דיוק, עצר את החוק שאמור להקל גם על המשך הישרדותו של ערוץ 10.

 

ואיך כל זה מתקשר לתעשייה האווירית? דרך אותו חיים כץ כמובן. בספסלים הפוליטיים מדברים על האפשרות שכץ ימונה לשר התקשורת. אם נתניהו רוצה שכץ יהיה הזרוע הארוכה שלו להחזקת ערוץ 10 במצב גסיסה תמידי, ואם כץ יצטרך לוותר על תפקידו כיו"ר הוועד עם מינויו לשר, זה חייב יהיה לבוא במקביל לעצירת ההנפקה של התעשייה האווירית. זו תהיה המורשת של חיים כץ. וראש הממשלה? הוא כבר עסוק בבחירות, ולעזאזל הכלכלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x