$
בארץ

ועדת הכספים אישרה את חוק מע"מ 0

חוק הדגל של לפיד עבר משוכה משמעותית הודות להסכמה עם "ישראל ביתנו"; חברי הכנסת הצביעו בעד כל 38 סעיפי החוק וכעת הוא יעבור לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת

רוני זינגר 10:1112.11.14

ועדת הכספים אישרה הבוקר את חוק מע״מ 0, כשלכל 38 סעיפי החוק הושג רוב בעד. בזאת סיימה הוועדה לדון בהצעת חוק הדגל שקידם שר האוצר יאיר לפיד. כעת יעבור החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. עם זאת, לאור מאבקי הקואליציה סביב חוק ההסדרים כולו, כלל לא ברור מתי ישובץ החוק לדיון, ולא מן הנמנע שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יבחר לעכב את העלאת החוק להצבעה כל עוד לא סוכמו נושאים אחרים סביב התקציב. גם כשיעלה החוק להצבעה במליאה, הוא צפוי לעבור עוד שורה ארוכה של הסתייגויות של חברי האופוזיציה שיפבקשו לטעון במליאה כנגדו.

 

כפי שפורסם הבוקר ב"כלכליסט", למרות התנגדותיהם אתמול לקידום החוק של חברי הכנסת מצד "ישראל ביתנו", הצליחו ב"יש עתיד" להשיג אמש הסכמה עם "ישראל ביתנו" ולפיה יצביעו חבריה בעד הצעת החוק של לפיד. בתמורה לכך מסתמן, יושגו בהמשך הבנות בין הצדדים בנוגע לחוק ההסדרים בסעיף הנוגע לתיירות המרפא. לצד זאת יש לציין, כי למרות השרירים שעשו "ישראל ביתנו" בוועדת הכספים, זה היה למראית עין ולא היתה כוונה אמיתית לתקוע בשלב זה את חוק "מע"מ 0". בין ליברמן ללפיד היה סיכום עקרוני מוקדם לתמיכה בחוק.

 

הסעיף שעשוי לשלם את המחיר של הדיל בין סיעות יש עתיד וישראל ביתנו הוא מיסוי תיירות רפואית. מיסוי תיירות הרפואית כחלק ממסקנות ועדת גרמן יועבר לדיון בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, לפי סיכום שנעשה עוד בתחילת השבוע. כך יוכל יו"ר הועדה, ח"כ חיים כץ, להחליט האם הוא מוכן למיסוי שכזה או לא. לגבי הנדבך העיקרי של רפורמת גרמן המופיע בחוק ההסדרים - מיסוי בתי החולים הפרטיים - עוד לא התקבלה בו החלטה במשא ומתן שבין סיעות הקואליציה על פיצול סעיפי החוק ההסדרים ואיזו ועדה של הכנסת תדון בכל סעיף.

 

מיסוי תיירות המרפא עורר התנגדות רבה בקרב סיעות ישראל ביתנו וגם בקרב בכירים בליכוד, כמו יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין. על פי מסקנות ועדת גרמן, אמור לחול מיסוי של 15% על פעילות המרפא בבתי החולים ויחולו תקנות שיסדירו את העיסוק בתחום. התקנות לא מופיעות כחלק מחוק ההסדרים, אלא המיסוי בלבד.

 

רבים מהתיירים הרפואים המגיעים לישראל הם תושבי ארצות מזרח אירופה, בעיקר מדינות ברית המועצות לשעבר ורבים מהעוסקים בתחום בישראל הם עולים ממדינות אלו. מטבע הדברים, זו אוכלוסייה שקרובה לליבם של אנשי ישראל ביתנו.

 

חברי ועדת הכספים מצביעים על החוק חברי ועדת הכספים מצביעים על החוק

 

"אני רוצה להודיע שהחוק אושר" הודיע יו"ר הוועדה סלומינסקי כשהוא זוכה לקריאות נגד מצד האופוזיציה. "איזה אושר יש לך, ממש הצלת את המדינה, כמה כסף קיבלת?", קרא לעבור גפני והבטיח כי החוק לא יעבור. "זה יום קשה לוועדת הכספים, עשית מעשה נורא", אמר ח"כ יצחק כהן.

 

מדובר למעשה בהישג ממשי לשר האוצר, שהצליח למרות מהמורות ומכשולים רבים שהוערמו בוועדת הכספים - להעביר את הצעת החוק השנויה במחלוקת ולקדמה לקו הגמר.

 

 

״אני רוצה לומר לפרוטוקול שזה יום שחור לכנסת״, אמר ח״כ אחמד טיבי, ״רוב חברי הכנסת פה היו נגד החוק הזה, שמעביר 21 מיליארד שקל ב 7 השנים הקרובות. יש מצב אבסורדי שפקידי האוצר באו לכולנו ואמרו כמה נורא החוק הזה ואנחנו העברנו משהו רע למדינה״.

 

החוק אושר עקרונית אך בימים הקרובים יתבצעו הצבעות חוזרות באשר לסעיפים להם היו התנגדויות, אך גם בהצבעות אלה צפוי רוב לאישור החוק. חברי האופוזיציה הגישו בקשות לרביזיה (הצבעה חוזרת) על כל סעיפי החוק ועל-כן, ועדת הכספים תתכנס מחדש על-מנת להצביע על הרביזיות. רק אם הרביזיות יופלו בהצבעות, הצעת החוק תועבר למליאת הכנסת לאישור סופי של החוק בקריאה שנייה ושלישית. הודעה על מועד ההצבעות על הרביזיות תבוא בזמן הקרוב.

 

החוק עבר בוועדת הכספים למרות מחאותיהם של חברי הכנסת החרדים שעדיין דורשים להעביר את הדיון בחוק לוועדת הכנסת בשל תיקונים שנוספו לחוק שמוגדרים לטענתם כ״נושאים חדשים״.

 

עם זאת, יו״ר הוועדה ניסן סלומינסקי העלה בכל זאת את החוק להצבעה, לאחר שאמש סוכם כי יש רוב בוועדה בעד החוק. כך למשל סוכם עם חברי "ישראל ביתנו" שאתמול עוד הביעו התנגדות לחוק כפי שהוא, אך היום הצביעו בעדו. גם ח״כ גילה גמליאל דרשה אתמול לעצור את הדיונים, אך בלילה סוכם מול ״יש עתיד״ כי הסעיף החשוב לה, הנוגע להכללת אבות גרושים תחת ההטבה, ייכלל בחוק וסוכם כי החרדים לא יטענו נגדו כי מדובר ב״נושא חדש״.

 

התיקונים האחרים שנוספו לחוק לא יכללו בו, בכדי למנוע העברת הדיון לוועדת הכנסת. כך למשל נושאים קשורים להטבת החוק שנוגעת לנכים, זוגות בטיפולי פוריות ועוד - לא יכללו בחוק שעולה להצבעה היום. ״זה שהתיקונים לא יכללו בחוק עכשיו זה עליך, כי בלבלו אותך״ אמר ח״כ עופר שלח לח״כ יצחק כהן, שהוביל את הקריאה להעביר את הדיון לוועדת הכנסת, ורמז בכך שיו״ר הקואליציה השתמש בחרדים כדי לעכב את החוק. על פי התכנון, כל הנושאים שישארו מחוץ לחוק בשלב זה יעברו בחודשים הקרובים במסגרת הצעות חוק פרטיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x