$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

המדינה מגדילה ומקצצת בו זמנית את הסיוע הכספי למשפחות עניות

ועדת אלאלוף הגדילה את הסיוע בשכר דירה לזכאי הדיור הציבורי, אבל משרד הבינוי עשוי לקצץ בסיוע לדיור ל־136 אלף משפחות כחלק מהקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה. בעקבות פניית כלכליסט ביקש שר הרווחה משר הבינוי לשנות את ההחלטה

מיקי פלד 06:5511.11.14

יישום מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני מתחיל בפארסה. שר הרווחה מאיר כהן התגאה לפני חודש בהעברת 40 מיליון שקל להגדלת הסיוע לשכר דירה למשפחות עניות, אבל ל"כלכליסט" נודע כי משרד הבינוי עשוי לקצץ 30 מיליון שקל מתקציב הסיוע. כך, בעוד יד אחת מגדילה את הסיוע ל־4,600 משפחות, יד שנייה מקצצת בסיוע לשכר דירה ל־136 אלף משפחות עניות אחרות. במשרד הבינוי אומרים כי סיכמו עם האוצר שלא יהיה קיצוץ בסיוע לשכר הדירה, אך גורמים באוצר אומרים כי נכון לעכשיו אין סיכום חדש בנושא.

 

כהן, שיזם את הקמת הוועדה ואחראי על יישום המסקנות שלה, לא היה מודע לצעד של משרד הבינוי. זאת אף שזה זמן מתנהלים מגעים בין משרדי האוצר והבינוי על קיצוץ בשיעור של 2%, כחלק מהקיצוץ התקציבי במשרדי הממשלה שעליו הוחלט בסוף אוגוסט.

 

 

משרד הבינוי מפעיל שתי תוכניות עיקריות לסיוע בשכר דירה למשפחות עניות בהיקף כולל של כ־1.5 מיליארד שקל בשנה. התוכנית הראשונה מיועדת לכ־136 אלף משפחות עניות, רובן מתקיימות מקצבת קיום של ביטוח לאומי, כמו קצבת הבטחת הכנסה ואחד מההורים עובד במשרה מלאה; או קשישים עניים ללא פנסיה, המתקיימים מקצבת השלמת הכנסה. במסגרת תוכנית זו מקבלות אותן משפחות סיוע בסכום ממוצע של כ־1,000 שקל בחודש. התוכנית השנייה מיועדת ל־2,100 משפחות שממתינות לקבל דירה בדיור הציבורי, כ־40% מהן ממתינות יותר מחמש שנים. כיום משפחות אלו מקבלות סיוע של 2,500–3,000 שקל בחודש.

 

כהן. "נפעל ש־40 מיליון השקלים שהוקצו במסגרת הוועדה למלחמה בעוני רק יגדלו ולא ייפגעו". כהן. "נפעל ש־40 מיליון השקלים שהוקצו במסגרת הוועדה למלחמה בעוני רק יגדלו ולא ייפגעו". צילום: חיים כץ

 

 

40 מיליון השקלים שתשקיע המדינה ביישום המלצות ועדת אלאלוף בתחום הדיור הציבורי מיועדים להגדלת הקצבאות לאוכלוסייה של התוכנית השנייה, ובנוסף יורחב מעגל הזכאות של קצבאות מוגדלות לעוד 2,500 משפחות.

 

במסלול הסיוע הראשון מתוכנן קיצוץ של 2% בממוצע בקצבאות. אם המשרד יחליט על קיצוץ דיפרנציאלי, כך שלדוגמה יוחרגו משפחות המצויות בעוני חמור, הקיצוץ לשאר המשפחות יגדל בהתאם.

 

בעקבות פניית "כלכליסט" ביקש אתמול כהן מאריאל להחריג את האוכלוסיות החלשות מהקיצוץ. כהן אמר: "נפעל ש־40 מיליון השקלים שהוקצו במסגרת הוועדה למלחמה בעוני רק יגדלו ולא ייפגעו".

 

אריאל מסר כי "הוצע לאוצר שהקיצוץ יגיע מתקציב לא מנוצל של משכנתאות מסובסדות ושל העמלות לבנקים. הקיצוץ יהיה בהתאם לסיכום בין המשרדים".

 

mickey.peled@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x