שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קיימות בארץ
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

יתרונות המעורבות בכל שלבי הייצור

חברות רבות כבר הבינו שאימוץ מודל קיימות מסייע לחיסכון בעלויות ולאיכות המוצר

משה מרי 08:5909.11.14
ההתחשבות בסביבה הטבעית אינה עוד בגדר אידיאל רחוק, אלא כורח מציאות. יותר ויותר חברות מבינות את החשיבות בשימוש מבוקר וזהיר במשאבי טבע, תוך כדי חשיבה אסטרטגית נכונה. מדובר בצורך להמשיך ולהתקיים – הן כחברה אנושית והן כחברה עסקית. לא מעט חברות גם הפנימו שקיימות היא הדרך הנכונה לפעול דווקא באקלים תחרותי.

 

דוגמה לכך ניתן למצוא במודל העסקי של נספרסו, המעורבת בכל שלב ושלב בתהליך הייצור - מגידול הקפה ועד המיחזור. מודל זה מאפשר לה לשמור על קשר קרוב עם כל השותפים, להיות ערה לצורכיהם ולרתום אותם למאמצים לשמור על איכות הסביבה - אך יותר מכל, המודל מאפשר לנספרסו לקיים את ההבטחה ללקוחותיה לחוויית קפה מושלמת.

 

להשקיע בעבודה ישירה מול חקלאים

 

נספרסו עובדת ישירות מול 60 אלף חקלאים, מפתחת עמם דיאלוג ומדגישה בפניהם את חשיבות ההקפדה על איכות פולי הקפה. החקלאים לומדים לגדל ולקטוף פולים המתאימים לתקן האיכות של נספרסו (עד 2% בלבד מכל הפולים מתאימים לסטנדרט של החברה), ועוברים הכשרה על שימור מקורות מים. נספרסו אף תומכת בחקלאים בניהול החווה, העובדים, תוכניות הפרישה, החינוך והכלכלה.

 

לכאורה מדובר בתהליך יקר ומיותר, שכן ניתן לקנות קפה מבורסת הקפה עם חותמת טרייד פייר ובזה לסכם את ה"קיימות". אלא שנספרסו סבורה שכדי שתוכל להמשיך ולספק את אותה איכות של קפה לטווח ארוך, עליה להשקיע את אותה השקעה, והשקעה זו נמצאה משתלמת.

דוגמה לכך אפשר למצוא באזור חרדין בקולומביה. מגדלי הקפה באזור לא ניצלו בחוכמה את מקורות המים והתוצאה היתה בזבוז עצום וזיהומים. צוות מיוחד של אגרונומים בסיוע נספרסו הקים מתקן לניהול מים והדריך את החקלאים. בתוך שלוש שנים ירדה כמות המים המנוצלים ביותר מ־50% וכמות פולי הקפה בתקן נספרסו גדלה ב־50%.

 

פולי קפה פולי קפה צילום: shutterstock

 

להתמודד גם עם אתגר המחזור

 

אתגר נוסף היה להתמודד עם הקצה השני של תהליך הייצור: הקפסולה - שהיא חומר גלם לא אורגני. נמצא כי האלומיניום הוא החומר הטוב ביותר לשמירה על איכות הקפה, ומלבד זאת ניתן למחזר אותו אינספור פעמים, בלי לפגוע באיכותו. כמו כן, תהליך מיחזור האלומיניום דורש רק 5% מהאנרגיה שבהפקת קפסולה מאלומיניום חדש.

 

מאחר שבישראל אין מערך מיחזור ארצי מתקדם, נדרשה נספרסו ישראל להקים מערך עצמאי. סוד ההצלחה הוא נגישות ופשטות, ואכן הלקוחות נדרשים למאמץ קטן ביותר: נספרסו מספקת ללקוח שקית מתכלה ואטומה, שאליה הוא משליך את הקפסולות, והחברה אוספת אותה עם שליח בעת הבאת ההזמנה הבאה, ומעבירה אותה למרכז המיחזור במודיעין.

 

ראוי שחברות ימזגו בין שאיפותיהן העסקיות ובין תוכניות קיימות ארוכות טווח, שכן אלה עשויות להביא לחיסכון בעלויות ייצור, התייעלות בשרשרת האספקה, והתחשבות במקורות מוצרי הגלם, בכוח העבודה ובטבע.

 

הכותב הוא מנכ"ל נספרסו ישראל וישתתף בוועידת קיימות לעסקים 2014 של "כלכליסט"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x