מחפשי עבודה

לא רק המזון זול. מעתה אוניברסיטאות גרמניה בחינם - גם לזרים

לאחר שסקסוניה התחתונה ביטלה את שכר הלימוד, מעתה הלימודים בכל גרמניה ללא תשלום, גם לסטודנטים בינלאומיים. מחוקקת במדינה: "אנחנו לא רוצים השכלה גבוהה התלויה בעושר של ההורים"

שירות כלכליסט 17:2413.10.14

צעירים ישראלים שמתקשים לעמוד בתשלום שכר הלימוד הגבוהים באוניברסיטאות בארץ, יכולים כעת לשקול את האפשרות לסיים את התואר בגרמניה. בשבוע שעבר הפכה סקסוניה התחתונה למדינה האחרונה בגרמניה שביטלה את הצורך בשכר לימוד באוניברסיטאות הציבוריות. פירוש הדבר שהלימודים בכל האוניברסיטאות הממשלתיות בגרמניה הם בחינם.

 

 

הדרישה לתשלום שכר לימוד נכנסה לתוקף רק ב-2006, אז קבע בית המשפט החוקתי במדינה כי שכר לימוד מוגבל אינו סותר את החוק הגרמני המבטיח חינוך לכל. בהתאם, דמי הלימוד לא היו גבוהים במיוחד במדינה ועמדו על 500 יורו (630 דולר) לסמסטר. אולם המהלך התגלה כשנוא למדי על הציבור, ולאט לאט החלו המדינות השונות המרכיבות את גרמניה לבטל את הדרישה לשכר לימוד, וסקסוניה הייתה כאמור המדינה האחרונה להצטרף למגמה.

 

אוניברסיט האמבולד בברלין. בחינם גם לישראלים אוניברסיט האמבולד בברלין. בחינם גם לישראלים

 

 

החדשות הטובות באמת הן שהפטור משכר לימוד אינו תקף רק לסטודנטים הגרמנים אלא גם לסטודנטים הבינלאומיים. מחוקקת בבית הנבחרים של סקסוניה התחתונה הסבירה לאתר germanpulse כי ההחלטה התקבלה מכיוון "שאנחנו לא רוצים השכלה גבוהה התלויה בעושר של ההורים".

 

ללמוד ברמה גבוהה, בחינם

 

גרמניה הפכה כעת ליעד הרביעי הפופולרי ביותר ללימודים גבוהים, אחרי אמריקה, בריטניה ואוסטרליה. "שכר לימוד אינו הוגן", הוסיפה דורותיאה סטפלפלדט מבית הנבחרים של המבורג. "הם אינם מעודדים צעירים ממשפחות ללא מסורת של לימודים אקדמאיים ללכת ללמוד. זו משימה בסיסית של הפוליטיקאים לוודא שנשים וגברים צעירים יכולים ללמוד ברמה גבוהה בחינם בגרמניה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x