$
בארץ

העברות תקציביות: ההתנחלויות יזכו לסיוע על צוק איתן יותר מבעוטף עזה

בדיון בוועדת הכספים נאלצו נציגי האוצר לפרט אלו רשויות קיבלו מקדמות על המבצע, ואז התברר כי מועצה אזורית הר חברון קיבלה 413 אלף שקל לעומת 278 אלף שקל בלבד שקיבלה מועצת חוף אשקלון

רוני זינגר 14:2530.09.14

מועצה אזורית הר חברון תקבל תוספת תקציבית עבור מבצע צוק איתן גדולה יותר מאשר יקבלו מועצות אזוריות בעוטף עזה, כך התברר בצהריים (ג') בדיון שמתקיים בוועדת הכספים.

 

בדיון שעסק בהעברות תקציביות, הציג משרד האוצר בקשה להעברה של 50 מיליון שקל כמקדמות לרשויות מקומיות שונות עבור צוק איתן. רק במהלך הדיון, כאשר דרשו חברי הכנסת מהאוצר לקבל פירוט של הרשויות שקיבלו מקדמות, נעתרו אנשי האוצר, צילמו עותקים לחברי הוועדה, שנדהמו עד מהרה לגלות כי מועצה אזורית הר חברון זכתה למקדמות בסך 413 אלף שקל לעומת 278 אלף שקל בלבד שקיבלה חוף אשקלון.

 

מועצה אזורית שער הנגב קיבלה רק 300 אלף שקל ואילו מועצה אזורית אשכול קיבלה 439 אלף שקל. שלוש המועצות האזוריות הללו הן חלק מעוטף עזה ונפגעו קשות במהלך הלחימה בדרום לעומת מועצה אזורית הר חברון שלא ספגה פגיעה במהלך צוק איתן.

 

ח"כ סתיו שפיר (עבודה), שבעקבות דרישתה בדיון לקבל את הפירוט התגלתה החלוקה המפתיעה בין הרשויות, יצאה נגדה. ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר: "מורחים אותנו, לא אומרים לנו את האמת". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "אין מנוס אלא להבין שהכניסו דברים שבכלל לא קשורים למבצע הזה. חוף אשקלון סבלה הרבה יותר מהר חברון ללא השוואה בכלל מבחינת ירי הטילים".

 

נציג האוצר, יוסי עדס הסביר שהמועצות בעוטף עזה זכו לקבל הוצאות ביטחון שוטפות נוספות במהלך ימי המבצע, מענקים וכן תוספת גדולה שהתקבלה בהחלטת ממשלה "לכן זה נלקח בחשבון כשהכינו את המקדמות למועצות".

 

בנייה בהתנחלויות (ארכיון) בנייה בהתנחלויות (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

שפיר דרשה לקיים התייעצות סיעתית בטרם ההחלטה בנושא תעלה להצבעה ובתגובה טען נגדה יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי כי היא מייצגת את השמאל הקיצוני וכי היא מציגה נתונים שקריים.

 

בהמשך לדיונים היום אישרו חברי הוועדה עוד העברה של 2 מיליון שקל לוועד המקומי בהר חברון, וכן העברה של 50 מיליון שקל ל"רשויות המקומיות", אך בקשת האוצר אינה מפרטת אלו רשויות מקומיות יזכו בתוספות האלה. כיוון שבדרך כלל מפורטות הרשויות המקומיות - משרד האוצר אוהב להתגאות בסיוע שהוא נותן ליישובי פריפריה ובימים אלה ליישובי הדרום, הרי שלא מן הנמנע ששם הקוד "רשויות מקומיות" כולל למעשה העברה של מיליונים להתנחלויות. בסך הכל צפויים לעבור כ-350 מיליון שקל לשורה ארוכה של משרדי ממשלה.

 

ח"כ גפני אמר בעניין כי "יש חשש כבד שמדובר בכספי שוחד ובתשלום של שר האוצר לסלומינסקי ולבית היהודי על העברות חוק מעמ 0". ח"כ שפיר אמרה כי "הוועד המקומי בחברון הוא שכונה. מי אחראי לכסף הזה? מה נעשה בכסף הזה?". לילי פיינטוך ממשרד הפנים הסבירה כי הכסף יועבר ל- 300 תושבים בחברון וכי "נעשתה סימולציה שבעקבותיה הוחלט על מתן הסכום".

 

"ממשיכים פה בשיטה הישנה של הסתרת כספי הציבור ואפשר לשנות את זה ולבנות מנגנון חדש ולא כזה שמסתיר את כל הקומבינות שלכם", קראה שפיר לעבר סלומינסקי.

 

לפני מספר שבועות חשף "כלכליסט" את נתוני החטיבה להתיישבות ולפיהם מועברים סכומי כסף גדולים במיוחד להתנחלויות בזמן שיישובי עוטף עזה אינם זוכים לתמיכה שווה.

 

ח"כ סתיו שפיר אמרה בתגובה "שוב התברר שהר חברון מקבלת יותר ממה שמקבלת חוף אשקלון ויתר עוטף עזה, הפערים אדירים, וזאת ללא כל הסבר או הצדקה ולמרות שהנזק שנגרם ליישובי עוטף עזה גדול בהרבה. הממשלה ממשיכה לדאוג ליהודה ושומרון על חשבון יישובים אחרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x