שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

דנקנר כופר בכתב האישום נגדו: לא הרצתי מניות, שטרום פעל לבדו ומשיקוליו הכלכליים

בא כוחו של בעל השליטה לשעבר באי.די.בי: "דנקנר לא עבר עבירה כלשהי, הוא פעל בצורה חוקית ובתום לב מוחלט ודין כל האישומים כנגדו להידחות מכל וכל". שטרום: "לא הוריתי לעדי שלג להשפיע על השער"

זוהר שחר לוי ותומר גנון 11:0329.09.14
"נוחי דנקנר לא פעל, לא בעצמו ולא באמצעות אחרים, להשפעה על שערי מניית אי.די.בי בבורסה", כך טוען היום (ב') סנגורו במענה לכתב האישום שהוגש נגדו בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

"דנקנר לא עבר עבירה כלשהי, הוא פעל בצורה חוקית ובתום לב מוחלט ודין כל האישומים כנגדו להידחות מכל וכל", מדגיש עוד בא כוחו, עו"ד גיורא אדרת.

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

כתב האישום נגד דנקנר, לשעבר בעל השליטה בקונצרן אי.די.בי, הוגש ביוני האחרון על ידי מחלקת ניירות ערך בפרקליטות, כשלצידו הואשם גם איתי שטרום, בעלי ISP, באשמה של הרצת מניות אי.די.בי אחזקות.

 

במרכז הפרשה עומדת הנפקת המניות של החברה בפברואר 2012 אז גויסו מהציבור 342 מיליון שקל. טענת הפרקליטות היא כי דנקנר, שחשש מכישלון ההנפקה רקם "תוכנית תרמיתית" להריץ את המניה ולתמוך בה בשער גבוה כדי לסייע לאי.די.בי לגייס יותר כסף מהציבור. דנקנר מואשם בעבירות חמורות על חוק ניירות ערך – תרמית מניות, הכנסת פרט מטעה בתשקיף והפרת חובת דיווח. עבירות שהעונש המקסימילי על כל אחת מהן הוא 5 שנות מאסר. כן הוא מואשם בעבירה על סעיף בחוק איסור הלבנת הון - עשיית פעולה ברכוש אסור – שהעונש עליה הוא 7 שנות מאסר. פרט לדנקנר ושטרום, הוגש גם כתב אישום נגד אי.די.בי אחזקות, שבראשה עמד דנקנר, וחברת קלוס טריידינג של שטרום.

 

במענה לכתב האישום שהגישו הבוקר סנגוריו של דנקנר, נטען, כי בתקופת ההנפקה ביצע שטרום פעילות במניות אי.די.בי בבורסה. "בין שטרום לבין דנקנר", נכתב לבית המשפט, "קיימים יחסי חברות והוא זה שהודיע לדנקנר על החלטתו לקנות מניות אי.די.בי בבורסה, פעילות שנראתה בעיני דנקנר תקינה ולגיטימית לחלוטין. יצויין ויודגש כי כל הפעילות האמורה נעשתה על דעתו הבלעדית של שטרום, ביזומתו ומשיקוליו הכלכליים שלו".

 

לפי עו"ד אדרת, דנקנר לא היה שותף עם שטרום "בשום תוכנית לרכישת מניות ולהשפעה על שערי מניות. דנקנר לא יזם את פעילותו של שטרום, לא היה שותף לה, לא ניהל אותה, לא ניווט אותה, לא הינחה את שטרום ולא היה אחראי או ערב לפעילותו או לתוצאות פעילותו בשום צורה ואופן".

 

במענה לכתב האישום מתייחס דנקנר גם לעד המדינה בתיק, עדי שלג, ומדגיש כי "לא הכיר כלל את שלג, לא נפגש עמו מעולם ולא שוחח איתו מעולם ואף לא הייתה לו כל ידיעה על פעילותו של שלג במסחר בבורסה".

 

"דנקנר", מדגיש עו"ד אדרת, "לא פעל, לא בעצמו ולא באמצעות אחרים, להשפעה על שערי מניית אי.די.בי בבורסה. מבחינתו, כמו גם מבחינת הרוב המכריע של המשתתפים בהנפקה, לשער המניה ולמחיר ההנפקה לא היתה משמעות על ההשתתפות בהנפקה. לאור היענות מוקדמות של בני משפחה, שותפים, חברים ומכרים היה ברור לנוחי דנקנר ולאי.די.בי כי הצלחת ההנפקה מובטחת וזאת עוד בטרם החל איתי שטרום בפעילותו העצמאית משיקוליו הכלכליים שלו ברכישת מניות בבורסה".

 

את מחלקת ניירות ערך בפרקליטות ייצגו עוה"ד חנה קורין ועמית בכר. את דנקנר מייצג עו"ד גיורא אדרת. את שטרום מייצגות עורכות הדין איריס ניב-סבאג ונוית נגב. את אי.די.בי ייצג עו"ד משה ישראל ואת עו"ד פיני רובין ממשרד גורניצקי.

 

"לא הוריתי לשלג להשפיע על השער"

 

במקביל לדנקנר, גם שטרום הודיע הבוקר לבית המשפט כי הוא "כופר מכל וכל בתזה של כתב האישום ובמה שהמדינה מייחסת לו, ובכלל זה בטענה כאילו בוצעה על ידו תרמית בניירות ערך במהלך המסחר בבורסה".

 

שטרום, המיוצג על ידי עוה"ד איריס ניב סבאג ונוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, טוען כי פעל בתום לב וכי ההחלטה לרכוש את מניית אי.די.בי הייתה החלטה עצמאית שלו, אשר התקבלה לפי שיקול דעתו, ולא בהוראת או בקשת דנקנר.

 

לדבריו, הוא לא ביצע בעצמו את הפעילות במניית אי.די.בי ולא עסק במסחר היומי בבורסה, ואף לא עסק באופן שוטף בביצוע הפעילות בבורסה. לגרסת שטרום, הוא הורה לעדי שלג (עד המדינה, זש"ל, ת"ג) לפעול במנייה ושלג היה מי שביצע את הוראות הרכישה והמכירה ומי שעסק במסחר היומי בבורסה, והפעיל שיקול דעת בעניין אופן הביצוע.

 

לפי המענה לכתב האישום, לשטרום הסתבר לראשונה רק בחקירתו ברשות ניירות ערך כי שלג רכש, באמצעות אישתו, מניות של אי.די.בי במהלך המסחר בבורסה, ובהמשך הציע אותן למכירה במחיר גבוה ממחיר השוק. לפי שטרום, בשלב השני פעל שלג לרכישת מניות אלה על ידי חשבונות isp trading (החברה של שטרום, זש"ל, ת"ג) באמצעות מתן הוראות רכישה בשערים התואמים את השערים הגבוהים.

 

"שטרום יטען", כך נכתב לבית המשפט, "כי לא הורה בשום שלב לעדי שלג להשפיע על שער מנית אי.די.בי. שטרום יטען, כי עדי שלג ביצע את הפעילות המתואמת למטרת השאת רווחים לכיסו, באמצעות סיטי ברוקר, והשפיע על שער המניה כדי לשרת מטרה זו".

 

עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, ממשרד דחוח ושות', המייצגים את עד המדינה עדי שלג מסרו בתגובה: "הפוזיציה של דנקנר ושטרום כנאשמים בפלילים שנלחמים על חפותם ברורה לנו, והניסיון לקעקע את אמינותו של עדי שלג היה צפוי ואף בנאלי. אמיתות דבריו ומהימנותו של עדי שלג אינן מוטלות בספק, באשר הן נתמכות על-ידי חומר הראיות הרב שנאסף על-ידי המדינה בתיק. אנו ממליצים לדנקנר ולשטרום לרכז מאמץ בהתמודדות מול חומר זה. אשר לבקשות לחומר חקירה, הרי שאלה נמצאות הן במישור שבין המדינה לבין הנאשמים. שלג הוא עד במשפט, ועדותו המלאה תישמע בזמן המתאים בפני כבוד השופט כבוב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x