שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים

מהשב"כ נמסר כי בתום מבצע מודיעיני אותרו בחברון מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה שביצעו את פיגוע החטיפה. במהלך ניסיון מעצרם פרצו חילופי אש והשניים נפגעו. בחמאס אישרו: הם נהרגו

ynet 09:3123.09.14

הבוקר (יום ג') הותר לפרסום כי לאחר מבצע מודיעיני מורכב של שירות הביטחון הכללי אותר בחברון מקום הימצאם של מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה שני תושבי חברון שביצעו את פיגוע החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח. כך נמסר מהשב"כ. במקום פרצו חילופי אש והשניים חוסלו.

 

לפי ההודעה, הלילה בפעילות משותפת לשב"כ בסיוע ימ"מ וצה"ל בוצע ניסיון למעצר המבוקשים. במהלכו התפתחו חילופי אש וכתוצאה ממנו נפגעו שני המחבלים. דובר חמאס בחו"ל חוסאם בדראן אמר כי "שני אנשי הזרוע הצבאית של עז א-דין אל-קסאם מרואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה נהרגו אחרי מסע של הקרבה ונתינה. זוהי דרך ההתנגדות ואנחנו הולכים צעד בצעד איתה".

 

כמו כן, נעצרו הלילה גם בשאר קוואסמה, מחמד קוואסמה ותאאר קוואסמה, בניו של ערפאת קוואסמה העצור גם הוא מתאריך 14 יולי באשמה כי סייע לרוצחים להסתתר לאחר רצח הנערים.

מימין אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער מימין אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער

 

גורמים פלסטינים בחברון מסרו ל-ynet כי החל משעות הלילה המאוחרות נכנסו כוחות גדולים מאוד של צבא לעיר. הכוחות התרכזו ליד האוניברסיטה האיסלאמית. במקום ישנם גם בולדוזרים ונשמעו פיצוצים גדולים. התושבים הורחקו מהמקום.

 

לפי אותם גורמים, צה"ל הרס חלק מבית וחנות שנמצאים ליד האוניברסיטה בחברון. במקביל פשטו כוחות ביטחון על בית אחר - שם נמצאו הסייענים ממשפחת קוואסמה שנעצרו. הכוחות ביצעו "נוהל סיר לחץ" על הבית באמצעות דחפור שהרס חלקים ממנו עד אשר הסייענים הסגירו את עצמם.

 

מרואן קוואסמה (29) היה עצור בעבר על רקע מעורבותו בפעילות צבאית של חמאס. הוא נעצר ב-2010 לאחר שאותר כחבר בתשתית חמאס בחברון, שממנה יצאה החוליה האחראית לפיגוע סמוך לבית חגי, שבו נרצחו ארבעה ישראלים. בנוסף הוא היה עצור כמה פעמים נוספות בעשור האחרן על רקע פעילות, שבה היה מעורב. עמאר אבו עיישה (32), בן למשפחת פעילי חמאס, היה עצור בשנים 2006-2005 על רקע פעילות שבה היה מעורב.

 

כבר למחרת החטיפה סומנו קוואסמה ואבו עיישה על ידי השב"כ כמעורבים בולטים בפיגוע החטיפה. בשבת שלאחר החטיפה דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי נשותיהם של השניים נחקרו במשך שעות. גופותיהם של שער, פרנקל ויפרח אותרו שבועיים לאחר שנחטפו ב"חירבת ארנבה" - צפונית לעיירה חלחול באזור חברון.

 

הגופות נמצאו בבור לא עמוק שנחפר על ידי חוטפיהם בוואדי שבין הכפר בית כחיל לחלחול, סמוך לבריכה חקלאית. המחבלים כיסו את מקום הקבורה בשיחים, ביריעת פלסטיק ובאבנים, אך כמה ימים לפני כן נמצאו בסמוך משקפיים וסנדל של אחד החטופים, ואלו מיקדו את המחפשים בשטח.

 

לפי הערכה, הנערים נורו זמן קצר לאחר חטיפתם, כחלק מתוכנית מוקדמת של החוטפים. אלו תכננו, על פי אותן הערכות, להרוג את החטופים שיצליחו להכניס למכוניתם, ואז לשאת ולתת על הגופות במועד שאותו הם יבחרו. בכפוף לכך, הם לא שיגרו דרישות לעבר ישראל, חלק מדפוס פעולה אופייני לחמאס ביהודה ושומרון.

 

"שלושת הנערים נחטפו ונרצחו בדם קר על ידי חיות אדם", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר מציאת גופות הנערים. "לבנו שותת דם, העם כולו בוכה עם המשפחות. נקמת דם ילד קטן

 

עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים שהיו בדרך הביתה לפגוש את הוריהם ולא יראו אותם עוד. חמאס אחראי וחמאס ישלם".

 

מבצע "שובו אחים" לאיתור הנערים וחוטפיהם יצא לדרכו זמן קצר לאחר האירוע. כוחות רבים סרקו שטחים סמוכים, הפעילו אמצעים מיוחדים ועצרו עשרות פלסטינים בתקווה לדלות מידע על הפעולה. ראש הממשלה ובכירי מערכת הביטחון הצהירו ללא הרף כי "הפעולות מתבססות על ההנחה כי הנערים עדיין בחיים", אולם הערכות ביטחוניות אחרות - שהתבססו על מקרי עבר ועל ניתוח דפוסי פעולה חבלניים - גרסו שורה תחתונה פסימית יותר.

 

רצף האירועים לאחר איתור גופות הנערים הוביל למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x