$
משפט

בלעדי לכלכליסט

פרשת סימנס: השופט לשעבר דן כהן נחקר בני"ע על כספים שהתגלו בשוויץ

כהן, שמרצה עונש מאסר של 6 שנים לאחר שהודה בקבלת שוחד מהקונצרן הגרמני, נחקר לאחרונה במשרדי הרשות בת"א. הוא נשאל על כספים שהתגלו בחשבונותיו של איש הקש בפרשה, שלמה דניאל, אשר הועברו לכאורה לגורמים נוספים בחברת החשמל

תומר גנון 17:2815.09.14

חקירת השוחד שהעבירה סימנס לגורמים בחברת חשמל מתפתחת: השופט לשעבר דן כהן נחקר לאחרונה ברשות ניירות ערך לגבי העברות כספים נוספות שהתגלו בחשבונותיו של איש הקש, שלמה דניאל, בשוויץ ואשר הגיעו לכאורה לגורמים נוספים בחברה.

 

כהן מרצה עונש מאסר של 6 שנים בכלא ניצן ברמלה, לאחר שהודה בקבלת שוחד בהיקף של 1.1 מיליון יורו מסימנס ששולמו לו כדי להטות מכרז לרכישת טורבינות בעת שכיהן כדירקטור בחברה. סימנס העולמית הודתה בשנת 2008 במסגרת הסדר טיעון עם רשות ניירות האמריקנית (SEC) בתשלומי שוחד בהיקף של כ-20 מיליון דולר בישראל וספגה קנס כולל של 1.4 מיליארד דולר. הקונצרן הגרמני הודתה כי נהג להחתים ברחבי העולם אנשי קש על הסכמי ייעוץ פיקטיביים, כדי שיעבירו כספים למשוחדים כדי להטות מכרזים.

 

השופט לשעבר דן כהן. חקירה נוספת בני"ע השופט לשעבר דן כהן. חקירה נוספת בני"ע צילום: שאול גולן

 

על הפער בין הכספים שסימנס הודתה ששילמה בישראל, לכספים שקיבל ממנה כהן בסך הכל (פער של כ-16 מיליון דולר), מנסים בימים אלה לגשר חוקרי הרשות במסגרת חידוש החקירה. זאת לאחר שקיבלו מהרשויות בשוויץ מידע חדש על פעולות שבוצעו בחשבונותיו של דניאל. אחד החשודים בקבלת הכספים מסימנס דרך דניאל הוא חיים בר-נר, שכיהן כסגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בין השנים 2005-2002, ועד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי-יצור. נחקר נוסף בפרשה הוא עו"ד שלמה נס, אשר לא נשא בתפקיד רשמי בחברה באותם ימים אולם אחותו, רחל דון יחיא, כיהנה כדירקטורית.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ברשות חושדים שבכירים בחברת החשמל קיבלו כספים מסימנס לא רק עבור מכרז הטורבינות, אלא גם עבור זכייתה במכרז ה-DMS - מערכת האחראית על יציבות המתח הארצי. סימנס זכתה במכרז להטמעת המערכת בספטמבר 2002. עלותו הוערכה אז בכ-75 מיליון דולר, אולם היא גדלה במשך השנים לכחצי מיליארד שקל.

 

כפי שפורסם הבוקר ב"כלכליסט", עד המדינה בפרשת דן כהן, מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר אורן אהרונסון, טוען שסימנס העולמית ביקשה ממנו לשלם שוחד גם בפרויקט הרכבת הקלה בת"א. לטענת אהרונסון הוא סירב לכך, ולכן הפרויקט עבר לחברת בת אחרת של סימנס. באי כוחה של סימנס מכחישים את הטענות.

 

בתוך כך, היום החלו הדיונים בתביעה האזרחית שהגישה חברת החשמל נגד סימנס, כהן, אהרונסון ודניאל בהיקף של 200 מיליון שקלים בגין הפרשה. השופט יעקב שינמן מבית המשפט המחוזי מרכז הודיע שאין בכוונתו לעכב בשלב זה את ההליכים בשל החקירה הפלילית שחודשה. עם זאת הוא פנה במקביל לקבל את עמדתה של מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), אורלי דורון, לגבי החשש שההליך האזרחי ישבש את החקירה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x