$
בארץ

מסתמן: תוספת של 8-6 מיליארד שקל לביטחון

פגישת נתניהו-לפיד הסתיימה ללא החלטות; שר האוצר לא הסכים למלוא תוספת התקציב שביקשה מערכת הביטחון - בסך 11 מיליארד שקל

רוני זינגר 16:3514.09.14

הסתיימה ישיבת התקציב בלשכת ראש הממשלה ללא החלטות והצוותים ישובו ויפגשו שוב בימים הקרובים.

 

 

שר האוצר יאיר לפיד קיבל החלטה אסטרטגית להסכים חלקית לדרישת מערכת הביטחון לתוספת, והמשא ומתן מול לשכת ראש הממשלה נע בשלב זה סביב תוספת של 8-6 מיליארד שקל, ולא 11 כפי שדרשה מערכת הביטחון. לפיד החליט עוד כי חלק מהתקציב יהיה עבור טיפול באיומי המנהרות, ימי מילואים ועבור איומים אסטרטגיים.

 

הפגישה היום לא הניבה כאמור הסכמה ברורה בין הצדדים על גובה הגירעון, זאת בזמן שלפיד מדבר על הגדלת גירעון עד ל- 3.4% ואילו נתניהו מסרב להגדיל את גירעון "העמקה משמעותית".

 

צה"ל בגבול עזה צה"ל בגבול עזה צילום: אי פי איי

 

הפגישה היום נועדה לקבוע את המסגרת התקציבית לשנה הבאה: מה יהיה גובה ההוצאות, מהי תחזית הההכנסות, ומה הפער ביניהן - הגירעון. הפקידים והפוליטיקאים הבכירים יידרשו להחליט אם הגירעון הזה גבוה מדי, ואם כן, מה עושים בנידון - אם להקטין את הוצאות הממשלה, להעלות מסים, או פשוט להישאר עם גירעון גבוה.

 

הדילמה הזו קשה השנה שבעתיים. זאת משום שתקציב המדינה אמור לגדול ב־8 מיליארד שקל בלבד, לפי כלל ההוצאה שקבעה הממשלה. אולם מערכת הביטחון דורשת יותר מזה: 11 מיליארד שקל.

 

נתניהו רוצה לתת תוספת משמעותית לביטחון. לפיד בעיקר מנסה להגן על הבייבי שלו - התוכנית  מע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה מקבלן, שתקטין את הכנסות המדינה בכ־3 מיליארד שקל. מצדו של לפיד, מערכת הביטחון תוכל לקבל תוספת במחיר של הגדלת הגירעון. אך נתניהו לא מעוניין בכך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x