שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

אחרי התקלה: המשרד להגנת הסביבה אוסר על בזן להפעיל מתקן ייצור

ביום ראשון הודיעה החברה על סגירת מתקן הזיקוק החדיש שלה, המידן, בשל תקלה; במשרד להגנת הסביבה אומרים כי "הפעילות תחודש רק לאחר שיוגש תחקיר מקיף"

ליאור גוטמן 15:4112.09.14

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (שישי) לבזן כי הוא אוסר להפעיל את מתקן הזיקוק החדש החדיש שלה (הידוע בשם "הפצחן המימני" או "המידן"). הסיבה הרשמית היא ריבוי תקלות לכאורה שנרשמו בשנה האחרונה בשטח מתקני בית הזיקוק שבשליטת משפחת עופר.

 

ביום ראשון האחרון הודיעה בזן על סגירת מתקן הזיקוק בשל תקלה תפעולית שנרשמה במקום. "החברה הדמימה את המתקן עד לתיקונו והפעלתו מחדש, הצפויים במהלך חודש זה", הודיעה החברה התחילת השבוע. היא העריכה כי "היקף ההשפעה של ההדממה על הרווח הנקי (הנובעת בעיקרה מאי ייצור במתקן) הוא כ-10-8 מיליון דולר".

 

למרות ההסברים, במשרד להגנת הסביבה אומרים כי "אף שלא היה כל סיכון סביבתי בתקלה שארעה במידן, המשרד החליט שבשל התקלות באתר בעת האחרונה, על בזן להשביתו ולחדש את הפעילות רק לאחר שיוגש תחקיר מקיף אשר ייבחן על ידי המשרד".

 

במשרד להגמת הסביבה מסבירים שהם אמנם קיבלו לידיהם "תחקיר ראשוני, אך הודיע כי יש צורך לקיים תחקיר מקיף אשר ייבדק על ידי המשרד להגנת הסביבה. רק לאחר בדיקת התחקיר שיכלול צעדים שיינקטו על מנת שניתן יהיה להחזיר את המתקן לפעילות ללא חשש לאירועי חומרים מסוכנים, יבחן המשרד האם לאפשר לבזן להפעיל מחדש את המתקן". לדברי המשרד להגנת הסביבה, התחקיר המקיף "יתייחס לגורם השריפה שהתרחשה במתקן, מה היה הגורם לדליפה שאירעה בו, וכיצד מתכוון המפעל למנוע דליפות ואירועים דומים בעתיד".

 

בתי הזיקוק בתי הזיקוק צילום: אלעד גרשגורן

 

בטווח הקצר, בספטמבר, להודעת המשרד להגנת הסביבה אין השפעה מיידית, מאחר שמתקן הזיקוק מושבת ממילא.

 

למזלה של בזן, האיסור להניע את פעולות הזיקוק ב"מידן" עד לקבלת אישורים הגיע רק היום; רק ברביעי האחרון השלימה החברה גיוס חוב של 900 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח, וניתן להניח שהודעה מסוג זה היתה עשויה לפגוע בגיוס ואף לטרפד אותו. ההערכות במשק האנרגיה הן שבעיות בהפעלת מתקן הזיקוק בעתיד עלולות לפגוע גם בהסדר החוב של פטרוכימים

 

מבזן נמסר בתגובה: "לקראת הפעלת מתקן המידן תוצאות הבדיקה של החברה יוצגו למשרד להגנת הסביבה במלואן. צר לנו על ההודעה של המשרד. שאר יחידות הזיקוק פועלות כסדרן". 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x